Pěkný den všem,
Moc bych vás chtěla poprosit o názory zkušenějších...plánujeme změnu bydlení-panelák->dům. Nemáme ale s domem pochopitelně moc zkušeností, takže na co dat největší pozor při jeho koupi. Pujde o starý dum k nějaké té rekonstrukci...
Mockrát díky!
L.
Ahoj, taky jsem sli z panelaku do stareho domu a rekonstruujem sami postune. Spis muzu zhodnotit zpetne:
1) okoli- je ve svahu? Kam tece voda? Co sousedi? Od kud obvykle fouka vitr (smrad z tovaren)? Stani pro auto (je, nebo se bude dat udelat, min. pro 2)?
2) voda, kanalizace, plyn, teplo - studna (hloubka, pitnost), kanalizace (domaci čov, zumpa, septik- vyvazeli, funguje?) cim topi? Kamna a komin ok? Vyvlozkovany? Elektrika bude urcite nevyhovujici.
3)technicky stav budovy- strecha (diry v krytine= mokro na pude, co tramy?! Prohly hrebenac taky nevesti nic dobreho. Praskliny ve zdech? Co zaklady? Morky sklep? Mapy na zdech? Spodni voda? Kudy jsou vedene rozvody vody a odpady- dobre vedet pred rekonstrukci.
4) co vas zajimat nemusi, protoze to stejne predelate je kopelna, wc, kuchyn, 10vrstev vymalby, podlaha... Ale myslete na to jako na dalsi vydaje.
5) budete rekonstruovat naraz nebo se nastehujete a postupne? Da se v nektete casti bydlet a druhou bourat? Pach se dostane vsude!
My jsme koupili 100lety barak- chalupu a po 2 letech prodali panelakovy byt. Pred nastehovanim jsme delali obkopani domu, cisticku s koupelnou (byl trativod a kadibudka) a topeni (kotelnu na pelety- super, nelitiju!!!, radiatory) jeste jsme vytrhali podlahu na pude a mezi tramy polozili vatu a totez dole ze sklepa- sundat strop a vatu = obytne patro zaizolovane v zime ok.
Urcite jsem na neco zapomnela. Dum je beh na dlouhou trat a musi vas to bavit, jinak vam preroste pres hlavu. Ale ten klid, kdy vam sousedi nebusi do zdi a neslysite ze byli na wc je k nezaplaceni.
určitě máte nějakého známemého který je z oboru stavenictví od zedníku přes projektanty až po stavení dozor, na prohlídku je vzít sebou. Taky existují firmy které to zkontrolují za vás, ale není to zadarmo. Mimo to co napsala *kafr bych urrčitě zkontroloval na katastru zda tam nejsou nějaké věcné břemena nebo zástavy atd. dále bych se pobavil se sousedy :-)
@lucaz na vsechno :)
k vyse napsanemu bych doplnil - proverit ochranna pasma (elektro, plyn, data), zda nejsou nejaka vecna bremena, zastavy, restituce, zda neni objekt pamatkove chranen zkratka cokoliv co by vam mohlo ztizit rekonstrukci, technicky stav budovy pri rekonstrukci opravite ale pokud vam vedle povede kabel VN s tim se tezko neco dela
Vzali jsme si na prohlídku člověka z firmy, která se zabývá kontrolou stavu nemovitostí.Stálo nás to 1000Kč a ten člověk měl jasno během hodiny.Dokonce nám propočítal kolik asi bude stát rekonstrukce.Jelikož už bydlíme, můžu potvrdit, že měl pravdu celkem ve všem.Určitě to nejsou vyhozené peníze.
Pokud počítáte s celkovou rekonstrukcí, že v podstatě zbudou jen obvodové zdi, stav bych ani tak neřešila, jako spíše právní náležitosti - vlastnictví, věcná břemena, ochranná pásma nebo památkové zóny a pak záplavovou zónu, což může být problém u pojišťovny. Asociace pojišťoven si vytvořila svou vlastní povodňovou mapu - bez ohledu na historické záplavy. Riziko zjistíte http://www.cap.cz/kalkulacky-a-aplika... Pokud v místě nejsou doložené záplavy, musíte dokládat potvrzení z obecního a krajského úřadu, aby pojišťovna laskavě přehodnotila určenou zónu.
Pokud uvažujete zachovat co nejvíce původního, pak sledujte vlhké mapy na zdech, stopy plísně, vertikální praskliny, stav komínů...
Když je dům stavěn před 2.SV není moc veliké riziko radonu v konstrukcích (jedině tak v podloží), to bylo až s následným použitím škváry. Pozor na azbest - likvidaci musí dělat specializovaná firma.
Mockrát vam děkuji za tipy..(musela jsem si "odskočit" do porodnice, tak reaguji se zpožděním :-D ).určitě se mezi nimi objevily věci, co nás nenapadly. Diky moc.
Ještě přidám otázku:Ptal se nás realitak-než pošlou návrh smlouvy, jestli je vyloženě něco spec., co bychom tam chtěli dát. Trochu nás to zaskočilo, čekali jsme, že pošlou návrh k odsouhlasení a příp. úpravám a doplnění.
Nic nás vyloženě nenapadá.
Jako obvykle víc hlav víc ví...
Prosím, napadá vás někoho, máte zkušenost, co do smlouvy při koupi starého domu tak jakoby nadstandardnê dát?
Mockrát diky...
Kromě věcných břemen, zástavních práv atd jukněte určitě i na případné chráněné krajinné území - mohlo by Vás to v budoucnu obtěžovat, co se týče výběru barvy fasády, barvy střechy, nemusí povolit okna atd.
Ačkoliv, pokud to bude "jen" rekonstrukce, mělo by to být v pořádku.
JInak si zjistěte kudy vedou sítě, myslím přesně, jsou-li tam např. optické kabely atd.
Smlouvu jako takovou by Vám měli napsat návrh a poslat s tím, že doplníte připomínky.
Takto dopředu něco vypisovat je nesmysl, pokud nevíte, jakou smlouvu mají.
Každopádně my měli ve smlouvě, když jsme prodávali nemovitost, že do nějaké doby věci vyklidíme a to, co tam zůstane po nějakém datu se považuje za věci opuštěné a ty náleží kupujícímu. Ve Vašem případě bych, pokud nehodláte věci z toho domu použít, napsala obráceně, že žádáde o případné vyklizení a odvoz. Určitě bych zmínila elektriku, vodu, popelnici atd, že budou převedeny na nové majitele do nějakého data.