Dobrý den, s přítelem se chystáme na prohlídku bytu, který bychom chtěli koupit. Poradíte, prosím, na co se zaměřit a dát pozor při prohlídce, popřípadě při koupi bytu? Děkuji :-)
Poptat se sousedů okolo, jak se jim žije - koukat po zdech i do sklepa, zda tam není plíseň. V jakém stavu je střecha a vůbec společné prostory, co zateplení?
Čím se topí, jak je starý kotel, bojler, jak to funguje? Ještě není topná sezóna, ověřila bych funkčnost.
Podívat se na povodňovou mapu - byla tam povodeň?
Zkontrolovat si zadluženost resp. bezdlužnost SVJ.
Pokud jsou v bytě nájemníci - jejich dluhy, energie, kdy se vystěhují a jak vám to bude zaručeno?
Pokud je v bytě vybavení - vše funguje, záchod splachuje, okna a všechny skříňky se v pohodě otevírají?
List vlastnictví - nějaká plomba, exekuce, hypotéky?
@hanci23 jo ještě mě napadlo, zda to máte přes realitku? zajímala bych se kde bude úschova peněz, kdo bude platit daň z převodu, kde bude uschován rezervační poplatek (ideálně opět úschova)? Co je v ceně služeb. Zda daní makléři skutečně pracují pro tu konkrétní realitku, jak tvrdí. Jasně oddělit, co je kupní cena, co jejich odměna.
A zkontrolovala bych výměry bytu resp. jednotlivých místností.
Doporučila bych se zaměřit na detaily v bytě, jak je co udělané. Zda to nebylo odfláknuté poznáte na detailech - lištách, zadělání nových oken kolem rámů či pod parapetem, oloupaných rohů dveří či nábytku. Je totiž velký rozdíl mezi udržovanými byty, které byly rekonstruované pro majitele a byty, které byly pronajímané nebo dokonce rekonstruované jen kvůli koupi (na ty pozor, bude v nich to nejlevnější!). Technický stav rekonstrukce domu nebo bytu by vám asi nejlépe prohlédl odborník... je toho mnoho, včetně např. ověření výměry. Horší jsou byty v prvním nebo posledním patře - mají větší únik tepla. Ačkoliv v posledním patře Vám zase nikdo nechodí nad hlavou :-), v panelácích obvykle chybí kročejová izolace a v kombinaci s laminátovou podlahou můžete slyšet sousedy nad Vámi.
Jak funguje SVJ bych se také informovala, např. na fond oprav - kolik je a co se chystá opravovat.
Doporučuji nevěřit realiťákovi! Prošla jsem docela dost bytů a nejen že si vymýšlí technické věci, ale nedokážou říct ani správnou orientaci oken do světových stran.
jo a za mě! si zjistěte možné zdroje hluku v okolí... my jsme nepátrali a máme tu hned tři a v létě je to peklo (i proto jsme se rozhodli uspíšit stavbu domu a přestěhování)... samé venkovní koncerty a rachot do noci (takovej Rock for people v Plzni byl úúúúžasnej, měla jsem 3 dny do porodu, bájo...), nebo i blbá popelnice na sklo - klasicky se vyhazuje sklo v půl desáté večer a budí nám to děti...
ahoj, my si s koupí užili svoje- určitě zkontrolovat vše, co tu padlo - tzn - není vedený na ten byt nějaký nedoplatek vody a energií, případně na fondu oprav? Má dům fond oprav a kolik se do něj měsíčně dává ( u nás byl rozdíl 3000 mezi jednotlivými byty). Kupovali jsme starý byt ve zděné bytovce, vzali jsme si sebou stavaře, protože makléřka netušila zda a kde jsou nosné zdi, zkontrolovat výměru místností, vyžádejte si plánek bytu - lépe se pak i plánuje případná rekonstrukce pro představu. Vlastnické právo na byt - kolik je majitelů. Kolik je provize RK - pokud to bude hodně, bavte se o ceně, ptejte se, co v ceně provize máte. Nepodepisujte protokol o prohlídce bytu. Dejte si v případě, že vyberete byt pozor na rezervační smlouvu- my si bokem vzali právníka, který nám vše zkontroloval - sice jsem byla neskutečně naštvaná, že platím realitce za to ho..no co předvedla, ale ten byt jsme chtěli. A musím říct, že za toho nestranného právníka to byly nejlépe investované peníze ( zjistil, že přístupová cesta k domu patří někomu jinému, upozornil nás na problémy v rezervační smlouvě atd...) Upřímně pokud bych kupovala znovu, snažila bych se realitce vyhnout. Ale pokud to nepůjde ( tzn. pokud u toho bytu je napsané, že je to exkluzivní nabídka)Koukejte na zdi, podlahy, jestli v bytě není vlhkost, ptejte se na výměnu rozvodů vody a elektriky, jestli jsou nové - v mědi, plastu? Jsou vyměněná okna? Dům zateplený ? To jsou věci, které rozhodují o ceně bytu....
Taky zrovna kupujeme byt prošli jsme jich už několik.. u nás ve městě jsou byty tak předražené, že když jsme narazili na nabídku za slušné peníze, neváhali sme. Je to panelákový byt, majitelka je vlastníkem. Zádrhel se vyskytl, když jsme zjistili, že nevlastní podíl na pozemku pod panelákem. Ověřili jsme si tedy cenu na MU že cena je 20tis. Zatím nevíme, jestli banka bude po nás chtít ten podíl na pozemku převést do osobního vlastnictví. Takže i to si zjistěte. Prodej zastřešuje jedna realitka i když prohlídku jsme absolvovali jen s majiteli. Mluvili jsme se správcem paneláku, ptali se na fond oprav, jestli se nebude navyšovat, jaký jsou poskytovatelé TV, internetu, zda jde přidělat vlastní satelit, zasklít lodžii... koukli jsme na katastr jestli tam není nějaká exekuce nebo plomba... a samozřejmě dopředu jsme s majitelkou projednali co v bytě nechá to pak budeme chtít mít taky v kupní smlouvě.
@hanci23 ńení zač, ještě jsem zapomněla napsat, jak se tu někdo zmiňoval o tom hluku, my jsme vždycky když jsme odněkud jeli v kteroukoli denní a hlavně noční hodinu, zajížděli k tomu bytu a koukali, jestli se tu v noci necourá moc lidí, jestli není slyšet hluk z diskotéky nebo odněkud, jestli tam není velký provoz atd... a opravdu se to vyplatilo, je tu svatý klid. Také jsme se bavili hodně se sousedy ( i díky tomu jsme zjistili spoustu zajímavostí - např. když nám makléřka tvrdila, že ostatní vlastníci bytů přístupovou cestu kupovat nechtějí - nakonec jsme se dozvěděli, že oni by i chtěli, ale ona to zdržuje...), probrali jsme s nimi kdy co bylo v domě dělané ) stupačky, rozvody atd...), sami i spoustu věcí řeknou ( např: no oni už to prodávají hrozně dlouho protože..... pro vás informace proč byt nešel prodat dříve a také argument při jednání o ceně. A naposledy - stavař, který s námi 2 finální byty, mezi kterými jsme se rozhodovali obcházel nám řekl spoustu zajímavých věcí - např: byli jsme přesvědčeni, že rekonstrukce toho druhého bytu bude levnější - tam nám vysvětlil, že v obou budeme dělat to stejné a i když tento se jeví jako starší a "v horším stavu" , je to jedno. Zkouknul střechu a zahlásil, že vydrží dalších 50 let....atd... takže pak na ten finální výběr doporučuju, po prohlídce nám i potvrdil naše představy ohledně ceny rekonstrukce - za mě podstatné informace. U nás to byl známý za lahev vína, ale po této zkušenosti bych i kdybych známého neměla do takového člověka asi investovala.
1. Chtěla bych vidět lístek na inkaso - hlavně kolik se platí za teplo. Byli jsme v nájmu ve dvou různých bytech a rozdíl ceny za jednotku byl obrovský.
2. Na prohlídku bych si pozvala oborníka. Máme zkušenost s firmou Bytecheck a bylo vidět, že tomu rozumí. Upozornil nás na věci, o kterých my jako laici nemáme ani páru.
3. Smlouvu bych nechala překontrolovat nějakým právníkem. Jakoukoli smlouvu jsme my podepisovali, žádná nebyla úplně neprůstřelná.