Zdravím,
poprosím o aktuální zkušenost s touto situací:
Můj otec vlastní pozemek, který by rád poskytl mě a současně ještě mému příteli na stavbu domu. Víme, že majitelem domu je pouze vlastník pozemku. O hypotéku chceme s přítelem žádat společně a ručili bychom pozemkem.
Chceme se samozřejmě poradit s právníkem ale určitě nejsme první ani poslední kdo toto řeší..
Zajímalo by nás, zda jde abych pozemek zdědila v rámci rodiny sama ale vlastníkem domu bychom (podílově?) byli oba-já i přítel (než se vezmeme).
Děkuji za vaše zkušenosti.
Řešili jsme něco podobného. Ať Ti otec daruje pozemek a ty potom daruj polovinu příteli, pokud sdílíte domácnost nepodléhá dani tento dar dani a budete vlastníky pozemku i domu oba. Jak už si to mezi sebou vyřídíte finančně je na vás ....
resili jsme pred par lety a nakonec nebylo jiny vychodisko nez ze mi pritel daroval pulku pozemku pod domem...a presne jak pise 1karel1 nic jsme nemuseli za to platit protoze jsme byli ve spolecne domacnosti
Kvůli společné hypotéce není potřeba aby byl pozemek napsán na oba.
Je to podmínkou pouze u české spořitelny, které se doporučuji obloukem vyhnout. S přítelkyní žádáme také o hypotéku společně, pozemek je však napsán jen na mě. Nebyl problém u komerční banky, ani u hypoteční.
@bayt Jasně, chápu. Já to spíš pochopila tak, že si mezi sebou uzavřou smlouvu, která bude řešit majetkové vyrovnání pro případ rozchodu apod., ne že se to bude tvářit jako dar a ve skutečnosti to bude prodej...ale ano, možností je víc :-D
Všem moc děkuji za odpovědi..
Domácnost sice sdílíme ale trvalé bydliště má přítel zapsané jinde.. Momentálně žijeme rok v bytě mých rodičů (tzn. poplatky, nájemné.. je psané na otce i když platíme my dva). Dá se tedy ta "společná domácnost" v tomto případě nějak prokázat?
:-/ @1karel1
@bayt Finanční vyrovnání bokem, může být klidně smlouva, že v případě rozchodu si obdarovaný nebude darovaný pozemek narokovat vyplácením apod., třeba, jedna z možností ...
@1karel1 Myslím si, že k tomu se zavázat nelze....je to složitější. Taky jsme to řešili. Oddělit vlastníka pozemku a domu jde právem stavby - tj. tazatelka bude majitelem pozemku a pulky domu, a příteli dá právo stavby.
Takže vlastně je nejlepší aby to otec přepsal na dceru a na jejího přítele ? Oni by potom podali čestné prohlášení a vyhnou se tím dani ? Nebo přepsat z otce na dceru a dcera přepíše půlku na přítele ?