Zdravím,
manžel před uzavřením manželství dostal od rodičů darem pozemek, na kterém budeme stavět. Čekali jsme až do sňatku, abychom pak pozemek přepsali jednodušeji. V bance nám poradkyně řekla, že pro přepis pozemku i na mě úplně stačí zajít na katastr nemovitostí s žádostí - pravděpodobně "Souhlasné prohlášení o vzniku, změně nebo zániku práva k nemovitosti", zaplatíme 1.000 Kč a budeme mít pozemek v SJM a bude to jednodušší pro stavbu. Teď mi ale manžel říkal, že jeho známí, kteří stavbu řeší taky, museli kvůli tomuto jít k notáři, sepsat notářský zápis (pravděpodobně o rozšíření SJM) a zaplatit přes 4.000 Kč celkem. U nich ale byl jeden z manželů pozemkem obdarován až po uzavření manželství. Co je tedy nutné udělat?
Děkuji mockrát.
@simusin Takže to pak není problém ani pro hypotéku a následnou stavbu domu jo? Oba jste vedení jako majitelé akorát s podílovým vlastnictvím. Ono je to totiž teď strašně složité, jak je ten nový občanský zákoník právě.
Dobrý den, my byli zrovna dneska u notáře, měli jsme to totiž tak, jako vy. Manžel kupoval pozemek ještě před manželstvím, teď na něm chceme stavět. A já nemůžu stavět na cizím pozemku, takže jsme měli 2 varianty: Buď mi půlku daruje, nebo to převedeme na SJM. Bylo nám ale řečeno, že to nejde řešit darováním poloviny, protože pozemek by byl na poloviny, ale dům na SJM a potom by s tím měli problém v bance (i když my hypotéku nebudeme mít) a prostě celkově, že jsou to 2 jiné smlouvy a pozemek, na kterém bude stát ten dům, bude 1/2, ale dům je SJM, takže prý to takhle nejde.... Nejsme odborníci, takže jsme dneska u notáře zaplatili něco málo přes 4000Kč a potom ještě dáme 1000Kč za zapsání do katastru.
Přesně jak píše @kaaacaaatkooo jinak už to nejde. Pokud chcete stavět oba dva a jste manželé, přičemž pozemek vlastní jen jeden, musí to být ve SJM. Pokud manželé nejste, tak tam asi stačí být spoluvlastníkem 1/2 pozemku. A pokud manželé nejste a úvěr si bude brát jen ten, který vlastní pozemek, tak se taky nic řešit nemusí, protože jak pozemek, tak dům bude toho, kdo je vlastníkem a má hypotéku :-)
Dobrý den, tak jsem se ptala známé, co je právník a dle ní je řešením SJM, volala jsem na katastr a tam by jim stačila darovací smlouva, tak ted nevim...němdo případně tip na notáře Praha? díky K.
@kkacca Pokud byste to dělali přes darovací smlouvu, tak byste nebyli vlastníky pozemku v SJM, ale stali byste se podílovými spoluvlastníky, tzn. každý by vlastnil 1/2 pozemku. Což je pak problém pro stavbu domu, který se nebere na poloviny, ale jako součást SJM, takže je pak rozpor v tom, v jakém vlastnictví je dům a v jakém pozemek.
@ftipalek86 Tak ano, dá se to, ale banky na to většinou právě přistoupit nechtějí. Sama dělám v bance, ptala jsem se i kolegyň, které pracují s hypotékami a říkaly mi právě, že to jde, ale je to na tolik výjimek, že banky na to většinou přistoupit nechtějí. Takže raději, pro klid, doporučuju to SJM.
Nemáte někdo vzor darovací smlouvy na nemovitost dle NOZ manželce/manželovi, kterou už máte zapsanou v katastru. Na netu je jich plno, ale tam není jistota že projdou katastrem. Máte někdo vzor již zapsané? Díky