Jak na podlahové topení

Profilova fotka
Dobrý den, Našla by se tu dobrá duše, která by mi poradila, jak postupovala při stavbě sprchového koutu bez vaničky s podlahovým vytápěním? Jak vytvořit spád, v čem neudělat chybu? 🙏 Dekuji mockrát. Sprcha bude mít 140x120cm.
Odpovědět
Profilova fotka
topič: máme sprcháč 90x120 cm bez vaničky, skleněnou zástěnu. Určitě si ohlídat spád podlahy k odtokovému žlábku, to je to nejdůležitější. Jak ho vytvořit ale neporadím.Na podlahu určitě ne mozaiku, čištění spár je pak za trest. Čím méně spár tím lépe. Podlahové topení si dejte i do sprcháče, my jsme to neuhlídali a řemeslníci nám topení skončili na hraně sprchy a je fakt hodně nepříjemné v zimě z vyhřáté podlahy vlézt na studenou dlažbu sprchy. Ani horká sprcha to za tu chvíli nedokáže ohřát. Někdo říká, že topení blízko odtokového žlábku jej vysušuje a v sifonu pak není voda a smrdí kanalizace, ale jestli se sprchujete častěji, tak to nehrozí. V létě přeci je taky podlaha na 25 stupních a voda drží. Můj názor.
Odpovědět
Profilova fotka
Podlahové topení natáhněte, nebo nechejte natáhnout, určitě i do sprchového koutu. Před týdnem jsem vypnul topení a na druhý den jsem to při sprchování poznal. :-o. Co se týká spádu k odtokovému žlabu, toto u nás řešil obkladač. Sám si sprchový kout vybetonoval se spádem a potom obložil.
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji za odpověď. Topení chceme dát určitě. O vzdálenosti od syfonu jsem četla, nebudeme dávat přímo k žlabu, sprcha bude používaná denně, tak by k vyschnuti dojít nemělo 🙂 Tak uvidime, zda spád věříme správně aby vše fungovalo, jak mělo.
Odpovědět
Taky doporučuji PT do sprchy. Existují žlaby, které obsahují uzavírací kuličku. Těm vyschnutí nevají. Já mám pod koupelnou sklep, takže jsem udělal sifon pod stropem. Spádování jsem dělal tak, že jsem dal v koupelně zhruba o 3cm méně izolace. Po anhydritu jsem měl podlahu v koupelně utopenou o ty 3cm. Pro odtok vody jsem použil rohový žlab. Ten se snadněji obkládá. Po montáží žlabu jsem udělal tekutou hydroizolaci +okrajové pásky. Plochu podlahy jsem následně zvednul několika vrstvami lepidla s perlinkou a také jsem si vyspádoval plochu ve sprše, Nakonec obklad.
Odpovědět
Delal jsem v podkrovi. Kout 1x2 m jsem vybetonoval obyc betonem (sterk 8/16) s jednou kari siti, vyska betonu do 10 cm. Salunk z polystyrenu, doprostred otocny laser. nivelak a spad jsem si vyznacil vrutama - podle nich hladil beton. Zlab Alca APZ-850. Zbytek koupelny fermacell. Povrch kamenny koberec po celym. Pod nim topna rohoz ale do sprchace jsem ji nedal, podle me zbytecny.
Odpovědět
Na tom rantliku sedi fermacell, pres prechod jsem dal i ten pruzny hydroizol.pas. Dostevena pricka vpravo je porfix. Prijde tam jeste sklo
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik myslím, že budeš litovat, žes to topení nedal i do sprcháče
Odpovědět
Profilova fotka
topič: on to má v podkroví, tam si myslím nebude tak studená podlaha jako od základovky. A žlab bych dal někam ke straně, když ho dáte doprostřed, nejenom že po něm budete šlapat, ale hlavně to topení buď bude okolo, nebo jen u z jedné poloviny.
Odpovědět
@esmeralda2 myslim, ze ne. Uz se sprchujeme a pohodicka 😌.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Hodně s manželem přemýšlíme o tom, jakým směrem se vydat z hlediska vytápění. Já bych strašně chtěla podlahové topení, co si o tom myslíte? Je to lepší než radiátor na stěně?
Odpovědět
@homolecves Ano, je.
Odpovědět
@homolecves radiátor maximálně do garáže ..
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@homolecves Podle mě je lepší ze zamyslet nad celkovou koncepcí vytápění/chlazení v kontextu s izolacemi, okny, ... Potom některé věci přirozeně vyplynou.
Odpovědět
@homolecves tato otázka taky podstatně závisí na typu topného zdroje. To neuvádíte. Pokud se jedná o novostavbu, budete stavět prakticky pasivní dům (max třída B). Pokud si zvolíte jako topný zdroj kondenzační kotel nebo TČ, je jednoznačně výhodnější PT, protože vychází vyšší účinnost. Hlavně nedělejte kombinaci PT a radiátorům protože si tím výrazně prodražíte a zkomplikujete celý systém .
Odpovědět
Taky nemáme ve sprchaci topení a nechápu, jak jsme to mohli doposud přežít bez omrzlin nohou 😆
Odpovědět
@homolecves pokud nemate nejake specificke pozadavky ktere vylucuji PT (napr. masivni dreven podlaha) tak bych sel do podlahovky. Vetsinou to ma jenom same vyhody oproti radiatorum.
Odpovědět
Z hlediska prašnosti a účinnosti je určitě lepší mít podlahové topení. Já jsem to s manželem řešila celkem nedávno a vybrala se elektrická topná folie, která je velmi odolná a dokáže úsporně vytápět.
Odpovědět
@chytilkovak kdepak jste přišla na to, že folie vytápí úsporně. Účinnost všech verzí elektrického PT včetně teplovodního PT s elektrokotlem je úplně stejná. Do novostavby jsou zrovna folie tou nejméně vhodnou variantou.
Odpovědět
@milan1965 asi nejde úplně o omrzliny, ale spíše o určitý přidaný komfort teplé podlahy. Něco jako orientační světla na chodbě. Ne že by bez toho nešlo přežít, ale když mám tu možnost je udělat, tak proč ne, náklady navíc (při stavbě) nejsou vysoké a pohodlí to určitě zvýší.
Odpovědět
Myslela jsem si, že podlahové topení se dělá už normálně na kotel. Ne na elektřinu....
Odpovědět
@homolecves jsou obě možnosti. Nějaký zdroj tepla a teplovodní PT, nebo se do podlahy dávají kabely rohože, nebo folie. Ve všech případech je stejná účinnost, ale v případě teplovodní verze k tomu můžete připojit libovolný zdroj teple. Dneska obvykle TČ. V případě folií je trochu problém, že je zneužívá řada nesolidních firem. Ty používají brutální reklamu, kde tvrdí, že mají násobně vyšší účinnost a samozřejmě je prodávají vysoce předražené. To samozřejmě není pravda a proto jsem taky v předchozím příspěvku psal, že folie je jedna z nejhorších možností. Mají význam především pro rekonstrukce, nebo do dřevostaveb.
Odpovědět
To se dělá, ale k tomu právě potřebujete ten kotel a další místnost, kde kotel s čerpadlem bude. Pokud chcete udělat vytápění podlahou jednoduše, tak jsou dobré právě elektrické folie topimepodlahou, které mají jen cca 4 mm. Díky tomu, že nemají kolem sebe spoustu dalších komponentů, tak je to spolehlivý systém topení, na kterém se nemá co pokazit. Má to čidla v podlaze a místnosti, která vyhodnocují několikrát za den, jak se mění teplota v místnosti, a podle toho vytápí.
Odpovědět
@chytilkovak El. podlahové topení není jen folie nebo kabel v podlaze. Je to podstatně složitější elektroinstalace a rozvaděč a trochu slušný termostat nekoupíte pod 2tisíce a to si mnoho lidí stěžuje na jejich docela hlučné spínání. Hlavní rozdíl je ale v tom že zaplatíte pří použití TČ které nepotřebuje takřka žádný prostor v domě jen 1/3 ceny proti topení čistě EE. U ohřevu TUV to bude klidně i 1/4 ceny. Je jasné že u domu s TZ do 3 kW ta úspora 2/3 nebude dělat velké peníze. A ještě jeden poznatek na který se zapomíná, v dnešní době nejde asi použít u novostavby topení čistě elektrické, budou vás tlačit do FVE která v zimě kdy budete potřebovat topit takřka nic nedá a v létě to budete posílat do sítě a to takřka za hubičku takže užitek pro majitele minimální.
Odpovědět
@chytilkovak Takže jak jsem čekal, vyklubala se z toho skrytá reklama na šmejdy. Pokud jste skutečně majitelka tohoto krámu, tak doporučuji vrátit se do školy. Možná Vás naučí používat mozek
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?