Pokud údaje nelžou tak rozdíl 9dB bude obrovský,nejde to počítat tak,že bude pouze o 15 % tišší,u hluku je to jinak.U digestoře je ale důležitý hlavně objem vzduchu v m3,na to se především zaměřte a spočítejte si to podle velikosti mistnosti.Ta první levná varianta je do nějaké malinké kuchyně,ta druhá je pravý opak.Jsou to naprosto rozdílné výrobky,to nejde vlastně ani srovnávat.
rozdíl bude zásadní.
Pro ilustraci :
- nárůst hlučnosti o 3 dB znanemá dvojnásobnou hlučnost
- nárůst hlučnosti o 10 db znamená desetinásobnou hlučnost
@verolka já bych nebrala ani jednu. Vzhledově jsou šílené obě.
Každopádně k otázce, rozdíl to určitě bude. Nepíšete jak velké máte prostory, což je za mne to hlavní.
Já osobně digestoř skoro nepoužívám, nemám jí ráda. Mám jí spíše jako designový prvek. Mám obývák a kuchyň do L, ale dohromady víc než 100m, její použití není při běžném provozu potřeba. U menších prostorů je to ale něco jiného a čím menší, tím to chce lepší digestoř (záleží samozřejmě i na způsobu vaření)
Jak už bylo řečeno, při dostatečně velkém prostoru, při použití odtahu rekuperace a dobré geometrii kuchyně ve spojitosti s odtahem si myslím, že digestoř je zbytečná. Mám to tak a nechybí mi. Pouze jednou jsem byl nucen větrat oknem průvanem (spustilo i požární čidlo).
@ondtom36
takže já doložím odbornou literaturu ... a v jednom příspěvku lžu a v druhém jsem hloupej .. a to jen díky Tvému subjektivnímu vyhodnocení, že podle Tvého ucha to tak není ... to už je dále bez komentáře, nechť se na tom ostatní pobaví 🙂
@mp77 No máš pravdu, že to beru čistě podle sebe - jak jsem vnímal hluk 30db vs 40dB vs 50dB vs 60dB. S kolegy jsme šli do zkušebny a nechali si pustit různé úrovně hluku. Každých 10dB bylo pocitově zhruba 2x hlasitější, ale rozhodně ne 10x. Logaritmickou křivku chápu, články jsem četl, ale není to tak, že lidské ucho a tedy člověk vnímá nárust o 10dB jako 10násobný nárust hlučnosti. True story..