Dřevostavba - je rizikovější z hlediska vlhkosti?

Ahoj, zvažujeme postavit dřevostavbu, z hlediska rychlosti stavby a nejen toho. Ale manžela v práci varovali, že jakási kolegyně postavila, přišla havárie vody a zateklo jí to asi do stěn? No a že údajně bydlí na ubytovně a barák je skoro na demolici. To je možná přehnané, nevím, ale ráda bych se informovala zkušenějších, jak to tedy je s dřevostavbou, její odolností a rizikem vlhkosti? Děkuji :)
Odpovědět
Voda a vlhkost je pre drevostavbu vzdy problem. Ale ako vzdy, vsetko sa da riesit :) Existuju rozne cidla vlhkosti, ktore sa daju zabudovat do konstrukcie v kritickych miestach (voda, odpady) a taktiez existuje system, ktory dokaze monitorovat prietok vody a v pripade havarie uzavrie ventil.
Odpovědět
Profilova fotka
@deto_oesya ano tohle samozrejme lze, ale je to velice nakladne reseni na sledovani pokud clovek zrovna neni neni IT guru a nepostavi si to cele sam treba na Rapsberi, nebo necem podobnem. Je lepsi stavbu sverit firme ktera dodrzi zaruky a odbornou montaz se zapisy do stavebniho deniku, osobni kontrolou stavby pri techto detailnich pracech a neposledne stavebni dozor, který na te stavbe bude.(nejenom kuli podpisu pro kolaudaci)
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt dřevostavba musí být dobře chráněna proti povětrnostním podmínkám a spodní vodě. pokud zachčije do vaty a výdřevy (kolikrát se to asi stane???, tak se nic strašného neděje. musí to vyschnout. je to stejné, jakoby někomu silně zateklo do obytného podkroví. to je taky sendvičová dřevěná konstrukce (navíc většinou sádrošová = průser), která je naprosto stejně řešená jako stěny dřevostavby, akorát to tady nikomu nedochází, přestože to má každý druhý barák.
Odpovědět
@tomas80 to je jeden velký fakt, na druhou stranu to znamená pouze to - že tahle skladba - jak se táže tazatel, je rizikovější na vlhkost. A i když cihlo-domy a dřevo-domy dělí stavebníky na dva tábory, jako kafe a čaj, nebo Zeman a Drohaš, tak fakt je ten, že nepopiratelně je dřevostavba na vlhkost náchylnější, a je méně odolná proti všem povětrnostním vlivům. Zatékající parapet je v případě cihlové stavby prkotina, která se projeví po čase mokrým flekem a možná plísní - což obojí vyřeší oprava kritického místa a vysušení. U dřevostavby, vzhledem k několika hydroizolačním a parotěsným opatřením, může před odhalením dojít až k degradaci sendviče a pak je taková prkotina fatálním problémem. Je jasné, že dnešní technologie dokáží ledacos, ale vše musí být provedeno prostě dokonale, a vzhledem k podmínkám na trhu práce v oblasti stavebnictví, je tohle víc než kdy dřív další problém. Rychlost výstavby jednoho a druhého systému je další kravina, která vyplynula z marketingu dřevostaveb. Od podpisu smlouvy, budou stát oba domy klidně ve stejnou dobu, nejedná-li se o zakoupenou stavebnici. Třeba RD Rýmařov je fajn, že stojí za dva měsíce, ale od objednání čekáte na stavbu i rok a půl, a tady mi rozum nedá se zeptat, kde je ta obrovská výhoda??? ¨ Jinak systém - Vodník - jak ho nazývají u RDR, se řešil na Střeše už jednou, kdy byl plně funkční, ale vyteklá voda zdevastovala celé přízemí a majitelka musela do hotelu. Prostě téma vegan a masožrout. Já vidím víc pozitiv a méně rizik v klasické stavbě s moderní technologií. Ale zároveň respektuji rozhodnutí jiných, žít v domě ze dřeva a fólií.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
@stavar2015 Zdravím, zastupuji výrobce a dodavatele systému eVodník, o kterém se tu občas diskutuje. Případ, který popisujete, kdy vyteklá voda zdevastovala přízemí domu i přes funkčního eVodníka, znám a není to tak, jak popisujete. Je to tak, že eV nebyl užíván v souladu s určením a byl po zásahu opakovaně resetován (po uzavření ventilu neteče v domě voda a eV vydává akustický signál, aby i tak upozornil na zásah přečerpání limitu či zachycení úkapu). Když uživatelka opakovaně eV resetovala a nedbala na uzavírání vody, dům si vytopila tímto chováním sama. eV vždy vodu zastaví, pokud se dostoupí nastavených limitů. Odpovědný člověk používá jakékoliv bezpečnostní zařízení jako bezpečnostní zařízení a ne jako "obtěžující" zařízení, které pak při zásahu události vypíná, resetuje, odpojuje od el. proudu apod. Vypnul by si člověk alarm, aby mohl zloděj v tichosti loupit, protože to majitele budí ze spánku? Pořídí si někdo bezpečnostní dveře, zámky a nechá je pak otevřené při odchodu z domu?
Odpovědět
@bayt Podívejte se třeba sem https://forum.tzb-info.cz/137509-hava... Stejná závada je ve zděném domě prkotina. Osobně taky patřím do cihelné skupiny. Pokud bych musel stavět dřevostavbu, tak bych alespoň preferoval difúzně otevřenou skladbu stěn. Tyto stavby nejsou tak životně citlivé na neporušenost parotěsné folie.
Odpovědět
@pavelh24 To je docela více než možné. Já pouze referoval již proběhlou diskuzi, kde o zásahu uživatele do systému nepadlo ani slovo. Matně si vzpomínám pouze na to, že na dotaz:"To tam nemáte Vodníka?" padla odpověď: "Máme! A taky řval jak divej!" To vše s tím, že i přesto do domu proniklo čtvrt kubíku vody a majitelé šli na náklady RD Rýmařova bydle do hotelu. Už to utvrzuje v tom, že se jedná o technickou závadu samotné výstavby - jak jsem pochopil šlo o prasklou armaturu, a tak šly náklady za zhotovitelem. Bohužel informace, že následky byly natolik fatální zejména z neodborného zásahu investora se proběhlé diskuzi vytratily či nebyly interpretovány vůbec. Můj příspěvek nemá hodnotit funkčnost bezpečnostního systému, pouze poukázat na to, že 250l vody dokáže z dřevostavby udělat neobyvatelný dům... Faktem je, že z příspěvku může nechtěně vyplývat negativní hodnocení systému Vodník, ač to tak nebylo myšleno, a tak Vám děkuji, že jste se ozval a situaci osvětlil.
Odpovědět
@stavar2015 Jak jsem pochopil otázku, tak diskuze není o funkčnosti eVodníka. Osobně by mě ale zajímalo, zda eVodník dokáže detekovat i chyby v rozvodech odpadní vody. Podle toho, co jsem četl na stránkách výrobce se jen sleduje průtok vody do domu. Má i čidla zvýšené vlhkosti v kritických místech ?. Zatím co jsem kdy četl o vodních problémech, tak se většinou jednalo právě o chyby v odpadech. Viz třeba diskuze na TZB, kde se to řešilo několikrát a obvykle s dost fatálními důsledky..
Odpovědět
@zubr487 No jasně, že není o funkci Vodníka. Já původně reagoval na jeden z prvních příspěvků, kde se pán zmiňoval o různých elektronických čidlech, které můžou ochránit stavbu před havárií. Vzhledem k tomu, že jsem se v příspěvku zmínil o situaci, kdy to prostě nedopadlo, ozval se pan Pavel H. a situaci osvětlil, což si myslím, je pouze k dobru věci. Na samotném faktu z jádra původního dotazu to samozřejmě nic nemění, a za mě stále platí stanovisko z mého prvního komentáře... Co se týká funkcí, na které se tážete, označte v dotazu pana @pavelh24 , který by mohl odpovědět. Já bohužel žádnými širšími znalostmi tohoto systému nedisponuji.
Odpovědět
@stavar2015 Máte pravdu, přehlédl jsem kdo vysvětloval eVodníka. Jinak zastávám stejné stanovisko. jako Vy. Osobně spíše preferuji rozumnou akumulaci a klasické materiály
Odpovědět
Vše je o vývoji a v současné době budou ošetřeny i odpady a jiná kritická místa, která s rozvody vody samotnými nemají vlastně nic společného. Problém je ten, že lidé si zbytečně nastaví vysoké limity, které vůbec nepotřebují a pak když se něco stane, do domu třeba v danou dobu vyteče množství vody, než dojde k uzavření. Úplný extrém jsou případy, kdy eV zastaví vodu z důvodu úkapu nebo překročení limitů a uživatel jej resetuje, vypíná z el. proudu, což je samozřejmě v aplikaci pak následně vidět, a ještě hlásí do světa, že eV jej neochránil. No ani nemůže, když jej vypíná, resetuje, když eV zavřel ventil a přívod vody z oněch výše zmíněných důvodů, a tak vlastně onu havárii neustále pouští dále do domu, objektu a místo aby zavolal na servis, tak toto dělá dlouhodobě, až se to vše projeví v domě v podobě plísní atd..... Toto chování prostě je nepochopitelné. Alarm, uzavírání se prostě neděje jen tak, vždy je to po zjištění problému, bohužel lidský faktor je lidský faktor, i když jsme se snažili jej z tohoto procesu co nejvíce vyloučit, na 100% to nejde. Budu rád, za jakékoliv věcné dotazy, připomínky apod.
Odpovědět
@pavelh24 S lidskou blbostí nic nenaděláte. V každém případě, pokud bych měl dřevostavbu, řešil bych podobnou ochranu. Určitě bych ale hledal systém, který hlídá i odpady.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?