Ahoj,
Budeme s manželem stavět domek a nemůžeme se rozhodnout, zda zděný nebo dřevostavbu. Všechny plusy i mínusy obou variant, které se dají běžně dohledat na internetu máme nastudované, ale stejně nevíme. Obří plus pro dřevo je, že nás vysněný domek vyjde o cca milion levněji než podobný zděný ( stejná p.plocha ) a navíc už rovnou v nízkoenergetickém standardu. U zděného by to byly ještě další peníze nad rámec. Ne že by jsme si zděný nemohli dovolit, ale nevím čím by jsme pak vybavili dům :) Prostě mít a nemít tolik peněz k dobru rozhodně není k zahození. Ale....Je vůbec zdravé žít v dřevostavbě? A nemyslím tím roubenku nebo srub ( oboje se nám líbí, ale na našem pozemku by byli jak pěst na oko ), ale montovanou konstrukci z OSB desek. Předpokládám, že jsou napuštěny nějakou chemií, aby je něco nesežralo a aby vydržely. Má dřevostavba vůbec tu hodnotu, za jakou se staví ( náš domek 3.8mil ), když je to vlastně dřevěný odpad? Co vlhko ( asi je dobrá rekupace, že? ) a když třeba vyteče pračka nebo přijde blesková povodeň z pole....? A jaká je životnost montovaných domků? U masivní dřevostavby je to jasné, ta by nás rozhodně přežila a naše děti taky, ale OSB desky? Četla jsem, že 70 let - to se pak musí stavba strhnout a postavit nová? Já bych byla ráda, kdyby jsme se manželem v domku dožili důchodového věku ( alespoň co zdraví dovolí ), ale oba jsme mladí, tak to bude ještě pěkná řádka let a chtěla bych, aby po nás mohla mít domek i naše dcera ( byť třeba k prodeji, aby to nebylo na stržení ). Setkala jsem se i s názorem, že dřevostavba jedné generaci poslouží a ta další ať se o bydlení stará sama, ale takhle to já nechci. Díky tomu, že moji prarodiče přemýšleli jinak si dnes můžeme dovolit dům bez hypotéky a ráda bych, aby to moje děti/vnoučata měly podobně.
Díky všem za rady
Zdravím
To je těžká otázka, řekl bych že dřevostavby mohou být náchylnější na "chyby v realizaci" což pak může ovlivnit jejich životnost, u nás bych viděl problém asi v menších řemeslných zkušenostech s těmito stavbami, , menší nebo nulové riziko bude asi u "ucelených montovaných systémů" které se vyrobí v továrně a pak smontují. Také se mi líbí dřevostavby a je pravda že se dochovaly i stavby staleté, (byť dřevo má opravdu spoustu přirozených nepřátel ) na několik generací by ale asi zvítězila tradiční pálená plná cihla klasicky zděná, (hned po kameni) pokud chcete zaručenou životnost několik set let :-)
Tak ty dřevostavby, co se dochovaly byly ale masivní - roubenky a sruby a ne montované. Ono kvalitní firma je pro nás samozřejmost, byli by to Haas fertigbau, kteří staví dobře. Aby domek vydržel století nepotřebuji, ale nás a pak dceru by přežít mohl:)
Jinak ještě mě napadlo, není ve dřevostavbě v létě vedro? Teď jsme v podkrovním bytě a máme tu i přes 40, takže se do domku těšíme, až tohle nebudeme muset řešit a na chatě ( zděná ) je to prima - uvnitř je vždy chladněji než venku a něco takového očekáváme i od stálého bydlení:)
To je pravda byly masivní. V dřevostavbě nežiju takže jak tam je v létě neposoudím myslím ale že je to o izolaci a pokud si "nenavětráte teplo" dovnitř třeba okny...bydlím ve starém domku zděném domku a ten je v létě super krásně chladí doby kdy jsem bydlel v paneláku a neměl kam před horkem utéct jsou pryč :-) Podkroví mám ale shora tvořeno dřevěnou střechou pak provětrávanou mezerou, osb deska další větraná mezera vata ze spod parotěs osb = v létě chládek takže si myslím že záleží jak se to udělá to podkroví je vlastně 1 stěna jako dřevostavba :-)
@nyin
dřevostavba (ta, která se v ČR převážně staví ,tj nějaká forma sendviče) má z principu velmi malou akumulaci, takže se oproti stejné zděné stavbě (a stejně orientované vůči světovým stranám) mnohem dříve vyhřeje/přehřeje ... na druhou stranu se ale v noci snadněji vyvětrá a ochladí ..
Zděný dům při déletrvajícich horkách déle udrží rozumnou teplotu ... na druhou stranu po pár dnech naakumuluje takové množství tepla, které budete po poklesu teplot odvětrávat x- dalších dnů a nějaké lehce chladnější noci moc nepomůžou.
Tak si vyberte :-) (já si vybral zděnou stavbu z materiálu s velmi vysokou akumulací)
@petrmm
Ještě bych dodal, ten můj domek je převážně z vepřovic, nepálených cihel a mohu potvrdit velmi dobré životní prostředí v zimě nádherně akumuluje teplo v létě krásně chladí, dnes se k tomu zase vrací, nepálené cihly se vyrábí průmyslově lisované někdy s přídavkem cementu ačkoliv mají stejnou nosnost jako cihly pálené nejsou určeny na nosné zdivo. Viděl jsem domky kdy se postaví dřevěný nosný rám z trámků a mezi tím se to vyzdí právě těmi novými nepálenými cihlami a dosahuje se prý velmi příjemného vnitřního klimatu (nadšenci si dělají ještě hliněné omítky) čemuž věřím ovšem dříve si ty cihly lidé plácali doma sami čili bylo to velmi levné zdivo dnes je naopak dražší než jiné materiály, ale pokud se pídíte po dobrém vnitřním mikroklimatu pak toto je také jedna z dobrých a paradoxně dnes zase "moderních" cest, jenže cenově to asi výhodné nebude z "obyčejných věcí" se dnes dělají "super bio eko předražené" čili asi tak :-)
@nyin Nechci Vám brát iluze, ale osobně jsem viděla montované domy od Haas Fertigbau - výstavní domek vypadal velmi pěkně, ale mohu posoudit i domy, které tato firma vystavěla po povodních v letech 2002. Tyto domky nechalo město vystavět pro lidi, kteří přišli o své domovy, žijí tam jako nájemníci a město je pronajímatelem. Nevím, zda se na nich šetřilo (předpokládám, že se využili i státní dotace, takže o šetření moc nešlo), a v posledních letech všichni nájemníci řešili to, že měli v domech plísně a přišlo se na to tak, že většina dětí zde žijících měla alergie apod. Nyní město muselo investovat nemalé peníze do oprav, zateplení fasády a co vím, tak nájemníci byli v šoku, v čem po celou dobu žili, když se stěny opravovaly a bylo vidět vně. Je docela možné, že firma už staví z jiných materiálů, přece jen patří mezi solidní a kvalitní firmy, ale jak říkám, měla jsem možnost domky vidět po cca 11ti letech a přestože na oko vypadají domky dobře, tak realita nebyla tak sladká. Osobně bych dřevostavbu nedala už jen z důvodu, že klimatické změny do budoucna mohou docílit toho (když to přeženu), že i u nás "potkáme" hurikán Katrínu a pak bych nechtěla hledat stěny domu po sousedních parcelách :-) Stačí, že budu hledat střechu :-D
@petrmm A tak je to i s těmi dřevostavbami, dříve ty roubenky byly levné bydlení pro nejchudší, dnes je o to zase zájem tak se z toho udělá něco "super moderního" čímž i "drahého", tehdy v tom bydleli protože to bylo nejlevnější, ti co byli bohatší "vyšší vrstvy" stavěly z pálených cihel, zámky kostely dřevo jen doplňkově na krovy apod.,
myslím si, že dnes když koupíte třeba cihly porotherm - běžná sleva 55 procent ve stavebninách a vůbec vše se nechá koupit za úplně jiné ceny než jsou katalogové - tak se moc cenou lišit od dřevostavby nebudete - pochybuji že bude rozdíl milion - sám stavím z cihel.
jinak tuhle jsem viděl ve zprávách - dřevostavba pěkně hoří - za 10 - 15 minut nebylo co hasit - při případném zkratu v elektřině atd. požáru
tot můj názor
@hbboy bych tu dřevostavbu která shoří za 15minut chtěl docela vidět...
Když už se oheň dostane do fáze že přijedou hasiči, tak je jedno jestli je dům zděný nebo dřevostavba.
Co nezničí oheň, to dodělají hasiči.
A nevěřím že dům třeba z ytongu přežije hašení požáru.
Jinak rozdíl v ceně zděná / dřevostavba bude maximálně pár procent.
Netvrdím, že dřevostavby jsou zlé, ale já bych ji pro trvalé bydlení nechtěl. "Ze dřeva" bych postavil třeba chatu, to ano, ale objekt pro trvalé obývání nikoliv. Dost toho tu napsali už ostatní...
My se rozhodli pro dřevostavbu, konstrukce je z KVH hranolů, vnitřní opláštění z ekopanelů, na venkovní opláštění je použitá dřevovláknitá deska. Jako izolaci jsme mohli vybírat mezi ovčí vlnou, konopnou izolací nebo minerální vatou. Náklady na výstavbu jsou vyšší než kdybychom použili YTONG a zateplili polystyrénem. Stěhování plánujeme v červnu, reference od lidí, kteří již v takovéto stavbě bydlí, jsou jen pozitivní. Není dřevostavba jako dřevostavba.
Co se týká požáru, tak to asi nemá cenu řešit, i zděný dům je většinou tak zdemolován že je třeba stejně nákladné rekonstrukce, to samé platí i pro ostatní živelné pohromy velkého rozsahu, vítr voda........ Pokud je dům postaven "dobře" je asi jedno "z čeho je".
A také se zapomíná že materiály lze i velmi účelně a prakticky kombinovat, dřevo/zdivo, a v minulosti měla taková kombinace velké uplatnění a také i trvanlivost např. spodek zděný vrch kompletně dřevěný (dnes třeba montovaný dříve roubený apod.) nebo kdo staví třeba ve "funkcionalistickém duchu" část domu zdivo, druhá půle dřevo, dneska se hodně využívá i s kombinací sklo kov.......proč nevyužít vlastnosti jednotlivých materiálů dle potřeb na funkčnost a dobrou uživatelnost :-)
@hbboy s tím vašim trvrzením (resp. bludem) o rychlosti šíření ohně, bych byl na vašem místě opatrný. jednou na vás někdo podá trestní oznámení za šíření poplašné zprávy..nechci se vás dotknout, ale vaše názory mi připomínají mou tchýni - nic neví a do všeho všem kecá.. :-D :-D
My jsme se nakonec rozhodli pro zděný. Velkou váhu hrálo i to, že manžel je truhlář a ví, co dřevo dělá, jak se chová a bude chovat za 20 let ;-) Měli jsme 50 let starou chatu (dřevěnou), takže taky vím, jaká je nutná údržba a jak dřevostavba funguje ohledně akumulace. Na druhou stranu dnešní dřevostavby jsou něco úplně jiného.. má to dřevěný vnitřek, ale pak se to oplácá ze všech stran polystyrénem a omítkou. Ani si nepředstavuju, co to dřevo uvnitř dělá ;-)
Jen trochu nerozumím tomu, jak může být dřevostavba o milion levnější.. naopak dřevostavby jsou dbeska boom a proto jsou finančně hrozně nadsazené. Když jsme srovnávali náš dům, mnohdy vyšla dřevostavba i dráž. Některé banky mají taky problém dát na dřevostavbu 100% hypo, což taky o něčem svědčí..
A naposledy: mám to stejně, dům chci předat dětem a vnoučatům. Tvrzení, ať "si postaví svoje" mi taky zrovna nesedí.
@slabici můžu mít někaké dotazy? Ty bys chtěla bydlet v domě cca 80 let starém? proč si stavíš nový dům - určitě to vyjde dráž, než koupit něco staršího a opravit to?? PS: jedno moje "dítě! žije cca 350km daleko od nás se svou rodinou, druhé chce zmizet mimo tuto republiku...a co bude se mnou za 50-100 let jsem už tady psal...
@fotrtom Nový dům stavím, protože toužím po bydlení v domě celý život. A celý život žiju v paneláku. Hledali jsme starší dům s tím, že ho překopeme, ale nenašli.
Asi je to o zkušenostech z rodiny. U nás se vždycky všechny děti držely poblíž (až na jednoho odpadlíka v Německu). A beru to tak, že většinou si stejně každý musí bydlení zařídit sám, aby si mohl pořídit rodinu, rodiče jsou ještě naživu a nevím, kam bych je měla odsunout. Ale prošli jsme bohužel několikrát dědictvím a prodejem nemovitostí (co s tím taky jiného).. a tady je to jasný.. prodat zděný dům nebo byt problém nebyl. Prodat 50 let starou dřevěnou chatu ano ;-)
Také mi přijde zvláštní, že srovnatelný dům by ve variantě "dřevostavby" přišel o milion levněji - byť by to odpovídalo logice. Co sleduji ceny, tak to v ČR bývají ceny plus minus obdobné.
To, že v mnoha vzdálenějších vyspělích zemím jsou tyto sendvičkové dřevostavby vnímány jako levná forma výstavby je prostě fakt .. a odpovídá tomu (výrazně nižší) cena.. Tady u nás se jede na jakési módní vlně, která díky silnému promu a lobby umožňuje kasírovat výrobcům obdobné částky jako za masivní zděné stavby. Což vede i k tomu, že se teď těmto stavbám věnuje mraky firem s vidinou vysoké marže.
Úvahy, že nižší životnost těchto sendvičových staveb nevadí, protože "děti určitě budou chtít jinde", nebo "nevím co bude za 50,60,70 let" apod., jsou mimo. Nemovitost je forma uložení peněz, pro mnohé rodiny je to jediný významnější majetek a řešit životnost stavby , což je vlastně rychlost zítráty hodnoty, je velmi důležité. Slušně postavená zděná stavba při béžné údržbe je za 80 let v dobré kondici a má reálnou hodnotu pro investora či jeho dědice, třeba i na prodej a postavení si nového .... U sendvičových dřevostaveb je tam velký otazník, je zde delší zkušenost asi pouze s 30, možná dnes už 40-letými Okaly, které jsem dnes většinou, bez zásadní rekonstrukce, trosky, prodatelné tak za cenu pozemku. Na VŠ jsem v jednom 20 letém OKALu bydlel a bylo to strašný. Ano, z dnešního pohledu to je zastaralá technologie ... ale nebude to se současnými technologiemi za dalších 30 let obdobné, při zpětním pohledu ... ?
jen na zamyšlení a srovnání, jak vypadají baráky z 2. světová války a nebo z 1.? z roku kolem 1940 a níže a v původním stavu? jsou v nabídce téměř jen za cenu pozemku, protože je do nic investice několik statisíců až milionu. (komplet střecha, okna, fasáda, zdi, nové rozvody el., vody, kolikrát i vniřní podlahy, ... k tomu úprava vnitřní dospozice ... ) z toho důvodu jsme se rozhodli jít do bungalov dřevostavbu. Už i to že provoz je i několikanásovně nižší, tak než doslouží (za těch 70let-100let) tak za ušetřené peníze z provozu je postaven barák nový. Z nové technologie co bude a dalších 100let. A opětovně, děti si barák zase postaví podle sebe. Toď je moje úvaha z které jsme vycházeli.
V tom ze známi na Barak kupují dřevo a uhlí za 20 tis + kazdorocne kominik, zdeny barák. 2x denně musí topit. Bydli tam 4 a slyším pokaždé dohady kdo půjde tentokrát. Provoz na el. Podlahové topení stoji cca 10tis. A je téměř bez prace.
@gustinovi Tak já ti nevím, ale i zděný barák může mít podlahové topení a provoz na elektřinu. Narozdíl od dřevostavby ale nakumuluje teplo a to se tam celý den drží ;-)
Líbí se mi, jak každý předpokládá, že dřevostavba bude sloužit 70-100 let ;-) Nebude, stejně jako zděný dům nebude. Rekonstrukci zděného domu si představit umím, rekonstrukci dřevostavby ne ;-)
@slabici proč si nedovedete představit rekonstrukci dřevostavby?
Třeba u mě naprosto v pohodě... v interieru není jediná nosná příčka, takže kdykoli se mi zachce tak vyřežu sdk příčky a dám si je nově jak se mi zlíbí.
A když se mi náhodou za 30let bude zdát 40cm v obvodových stěnách málo, tak současnou izolaci odsaju a vyměním ji za nějakou nově vymyšlenou.
Jinak dokud do domu nikudy nepoteče voda, tak má prakticky neomezenou životnost.
Takže je potřeba pravidelně kontrolovat střechu, stav instalací a dbát na správné větrání...
Ale to oboje platí i pro zděnou stavbu.
do cihly bych nesel, uz jen z toho pocitu ze drevo je proste teple, cihla studena - kdyz drevo tak masivni (srub, roubenka), ale chapu ze to jen tam nekam nejde dat - vyhodou drevostavba je to co zminil requied, prakticky vse je vymenitelne a rozmontovatelne, to u cihloveho a nakonec ani masivniho domu ze dreva, mozne neni
@geodett roubenku jsem chtěla taky, ale je cenově nedostupná. Pak radši zeď než moderní drevostavbu, ale chápu, že každý má jiný názor. Tam, co stavíme, je celá kolonie drsvostaveb, ale přiznaných, fakt roubenek. Závidím jim :-)
@fotrtom jo jo dejte trestni oznameni.
Bylo to na nove v televizi. Shorel téměř okamzite. Zdeny by ještě zachranili pokud na nem nebude naplacany polys. Zrovna sousedovi tuhle horel polys na hrube stavbe. Nastesti prijeli hasici a shorela jen jedna strana a praskli dvě okna. Drevostavba tam už by nebylo co hasit.
Já nebudu zateplovat jako 90%lidi.
jen pro představu
http://stavba.tzb-info.cz/drevostavby...
máme dřevostavbu, žijeme v ní už tři roky a je to fajn.Když to tady čtu víc asi nemá cenu psát.
(odvolávat se tady na zprávy na Nově, myslel jsme, že se tady dá získat solidní informace z praxe a ne šířit paniku)