Dobrý den, na jaře nám stav. firma začne stavět dřevostavbu - bungalov 98,5 m2 užitná plocha. Nabízejí nám aktivní rekuperační jednotku Nilan VPL15K TOP s regulací HMI, máte s ní prosím někdo zkušenost? Popř. s jinou aktivní rekuperací, jak jste spokojeni? Nelitujete? Opravdu nevíme, zda pořídit, je to veliká investice, se kterou jsme moc nepočítali, tak aby to nebyly vyhozené peníze. Avšak nechci za rok litovat, až se nám případně začnou doma dělat plísně, apod. Předem děkuji za rady.
@bayt aktivní rekuperace by měla v létě chladit, máme velká okna v obýváku, ložnici a dětském pokoji na jih a jihozápad, proto bychom uvítali i to chlazení v létě...
@klarafaltusova Ja jsem cetla, ze bezna aktivni rekuperace ale ochladi barak tak o 1 stupen Celsia. Takze pokud to neni nejaky specialni model, tak bych byla obezretna. Mela by to byt idealne rekuperace s vn. cirkulaci. Jak vam to projektant vysvetlil?
@bayt zatím mi poslali jen nabídku a dle informací o té rekuper. jednotce jsem se dočetla právě toto:
Díky aktivní rekuperaci NILAN VPL15 TOP v letních vedrech příjemně chladí, přívodní vzduch ochladí podle nastavení až o 15°C. Z ekonomických důvodů mnoho klientů, kteří původně měli zájem jen o pasivní rekuperaci, volí právě aktivní VPL15 TOP.
@klarafaltusova Jako ja osobne bych do chlazeni sla za kazdou cenu...myslim, ze v dnesni dobe to je potreba. Ale urcite najdete levnejsi, treba f. Atrea. A nechala bych si spocitat, jestli je to chlazeni zrovna u tohoto typu realne.
@bayt Aktivní rekuperace umí teoreticky větrat, ohřívat TUV a topit. Srovnejte si ale cenu, TZ domu a na druhou stranu topný nebo chladící výkon rekuperace. Zjistíte, že to funguje jen v pasivních domech. Je takové pořekadlo "kachna umí létat, chodit i plavat, jenže nic z toho neumí pořádně". To většinou platí i pro tyto komplety. Projděte si nějaké diskuze na AirForu nebo na TZB.
@zubr487 Ono jde o to, ze to v nekterych pripadech vyjde levneji jak klimatizace...pokud to clovek chce vyslovene pouzit jen jako "zalohu" na nejhorsi tropicke dny. To bude i nas pripad...
@bayt Jak jsem psal, přečtěte si diskuze. Není to tak jednoduché. Záleží taky na tom, do čeho budete topit. V případě teplovodní podlahovky bych tadši použil pasivní rekuperaci+ normální TČ. Cenově na tom budete podobně, ale provozní náklady budou nižší a i to chlazení funguje.
@klarafaltusova Je ale rozdíl, zda se jedná o elektrickou nabo teplovodní. K teplovodní můžete bez problémů připojit TČ. V dřevostavbách se často dělá podlaha suchou cestou s elektrickou podlahovkou. Příplatek za teplovodní je obrovský. U lité podlahy je to cenově nastejno. Jinak si projděte vlákno https://old.modrastrecha.cz/forum/hle...
Občas to čtu. Podle toho, co tam řeší v poslední době za problémy s podlahami, tak osobně bych nešel do suché podlahy.
@zubr487 To pak jo, kdyz se zvazuje to TC, kdyz ne a jde jen o chlazeni (a rekuperace je nutnost), tak mi ve zdene stavbe nejlip vychazi rekuperace s cirkulaci, nebo se pletu?
@bayt "Ono jde o to, ze to v nekterych pripadech vyjde levneji jak klimatizace...pokud to clovek chce vyslovene pouzit jen jako "zalohu" na nejhorsi tropicke dny." Dokážu si představit levnější pojízdnou zálohu na chlazení než předražený komplet v podobně aktivní rekuperace. Jsem toho názoru, že zařízení má dělat to, k čemu je původně určené, tj. tady má rekuperace větrat, nic víc. V podstatě na všechna tato marketingově ověšená udělátka sedí to, co psal @zubr487 o kachnách. Co se uchlazení objektu týče, podstatné je mít dobré stínění (přesah střechy, opadavé stromy, příp. externí žaluzie) a nepustit teplý vzduch v létě dovnitř (mít otevřená okna, dveře na terasu atd.) - pak extra chlazení ani není potřeba.
Já ji mám a jsem spokojený. Nemám teda HMI, napojil jsem to na externí ovládání (Loxone). Chvilku trvalo to vyladit:
- v zimě je potřeba si dávat pozor na vysušování vzduchu - rekuperaci při odchodu z domu vypnout, co nejmíň ji nechat topit
- v létě jí v noci zakazuju chlazení, protože opravdu fouká studený vzduch (i o 20 stupňů míň než venku) a je to pro mě nepříjemné, když to padá nad postelí. Možná bych si dnes líp umístil vývod v ložnici 🙂 Tady nevím jak bych to dokázal nastavit bez té chytristiky co na to mám, protože monitoruju teplotu co opouští dům (průměrná vnitřní teplota) a tím vypínám nebo zapínám chlazení. Tak jak mi to dodali by mě to asi štvalo - umí to brát jen teplotu z jenoho místa (technické místnosti) a tam stačí zapnout pračku a už mi to moc neladí se zbytkem domu.
No a pak všechny ty výhody co rekuperace má jsou super. Žádný hmyz doma, nikdy neutíráme prach, nesmrdí mi sousedi co pálí pneumatiky, apod. 🙂
A musím pochválit jejich podporu a obchodníky, nejvíc milí a odborníci a pomůžou a poradí.
@klarafaltusova zkuste nad tím pořádně zapřemýšlet. U auta se třeba také diskutuje předpokládaný nájezd, zda vzít naftu nebo provozně dražší, ale teoreticky servisně levnější, benzín. Podle mého názoru a zkušeností je VZT s rekuperací hlavně o komfortu. Pasivní je hlavně o komfortu, zajištění zdravého prostředí doma a snížení ztrát větráním. Nicméně jde o tak drahá zařízení, že hovořit o nějaké ekonomické návratnosti je blud. Cena aktivní je pak výrazně vyšší.
Obecně je u dalšího využití rekuperací (k ohřevu vody, k ohřevu interiéru, chlazení interiéru) obrovský problém to, že aby to přineslo opravdu nějaký výrazný výsledek, tak průtoky vzduchu vycházejí obrovské. Tzn. hluk, v zimě převětraný interiér. Účinnost ohřevu nebo chlazení centrálními rozvody rekuperace je dosti malá. Samostatná klima, která umí chladit i topit vyjde mnohem lépe.
@bayt@zubr487
To co píše uživatel zubr487 dává podle mě největší smysl. TČ od LG umí topit, chladit do podlahy a ještě zvládne topit bazén. 7 KW čerpadlo včetně všeho a práce jsem měl teď v nabídce za cca 180 tisíc. K tomu nějakou tichou pasivní reperaci a venkovní žaluzie a máte klid. Navíc pak budete mít automaticky nižší sazbu na elektro. Což už dneska beru jako největší výhodu oproti plynu.
@kossakowski1980 No a jaky je chladici vykon? Ono pokud nechce clovek chladit podlahou, tak fancoily taky neco stoji...Ale u TC za 180 tis plus rekuperace za 100 tis., to uz moc pro uzivatelku uspora nebude. I kdyz chladici vykon bude asi lepsi, ze?
@bayt Jenže původní otázka nebyla o úspoře, ale o to zda se vyplatí investice do aktivní rekuperace. A podle mě ne. A to hovořím za uživatele, který 3 roky žije v pasivní dřevostavbě s pasivní rekuperací a má nějaké reálné zkušenosti.
Když bych měl určitý obnos peněz a nechtěl bych si přidat do domu klimatizaci
tak bych nyní zvolil toto řešení.
Jak to máte vy ve svém pasivním domě?
@bayt Chlazení pomocí TČ lze samozřejmě řešit pomocí fancoilů. Jednodušší řešení je chladit přímo podlahou. Nelze samozřejmě používat velký výkon, protože by docházelo ke kondenzaci. Ve výsledku je chladící výkon kolem 15W/m2. To samozřejmě nestačí na rychlé vychlazení domu, ale v pohodě stači na udržení optimální teploty. Takže nevýhodou je chladná podlaha a neumí odvádět přebytečnou vlhkost. Proti klasické klimatizaci je to zato bezhlučné a bez průvanu. Samotná bedna pasivní rekuperace stojí cca 50tis včetně dohřevu.