Ahoj, máme čtyři roky starou dřevostavbu (nízkoenergetická B), kde vytápíme elektrokotlem s vodní podlahovkou (jiný zdroj vytápění ani ohřevu vody nemáme). Vzhledem k současnému dění s energiemi zvažujeme, jak ušetřit náklady. Napadá mě několik možností co pořídit:
1) Akumulační krbová kamna s externím komínem
- nevím, jak dlouho se bude moci topit dřevem, slyšel jsem zkazky o tom, že to chtějí zakázat, stačilo by nám kamna bez rozvodů, jen na vytápění obýváků a přilehlého pokoje, ložnici nevytápíme
2) Tepelné čerpadlo napojit na podlahovku
3) Fotovoltaika
4) Klimatizace pouze do obýváku (stejné jako u bodu 1)
5) 1 nebo 4 zkombinovat s čerpadlem nebo fotovoltaikou pouze pro ohřev vody (do technické se nám vejde max 150-200l bojler, teď máme 100l)
Základní parametry k baráku:
Užitná plocha 94m2
Roční spotřeba elektřiny na všechno 8,9MW
PENB spočteno na 4,65kW z toho 3 prostup a zbytek větrání
Poradíte, doporučíte, jak postupovat?
@nihilises Ahoj. Záleží na tom, jak velký máte rozpočet na topení. Ano vyhrožují i se zákazem topení dřevem, ale to si myslím, že je v nedohlednu. Teď spíš v nejbližší době budou zakazovat topit uhlím. Takže v první chvíli bych se zkusil zeptat na dotace. Z dotací mám dojem je možné udělat tepelné čerpadlo a fotovoltaniku. Taky je možné dát krb s výměníkem a na střechu solární kolektory na ohřev vody, které vám budou ohřívat vodu v boileru. Asi bych volil topení co nejméně závisloslé na elektřině.
@nihilises Bude záležet jak hluboko chcete klesnou a opustit bezobslužné topení. Pořídit bod 1 bude stejně drahý jako bod 2 (je možnost dotace).
Jakmile začnete se dřevem tak to znamená dřevo pořídit= zaplatit dva roky skladovat/ sušit a hlavně každý den topit. 3 bod FV a topeni nejde dohromady to je jen obchodní tah max ohřev TUV. Klimu využijete jak pro topeni i chlazeni ale nesmí vám vadit trvalý pohyb vzduchu.