Budeme mít krbová kamna s horním vývodem a přemýšlíme, že zeď za nimi obložíme do nějakého béžového přírodního (nebo umělého - zatím nevím) kamene. Jak je to s praktičností, příp. saze apod.??? Máte to takto někdo? Kolikrát vidím očouzený kámen, ale to bývá většinou těsně nad krbovou vložkou u kamen by asi tento problém být nemusel ...???. Nevím, jestli to jde vůbec něčím vydrhnout? Nebo se na to používá nějaké penetrace ochranná???.Obrázek je ilustrační. Díky všem za reakci ;-)
Jakmile nebude kámen hladký, tak se tam bude každopádně usazovat prach a saze, které vylétnou při přikládání do vzduchu. Pokud by ale nebyly spáry nebo struktura hluboká, tak si dokážu představit, že by to šlo jednou za čas vzít vysavačem a v pohodě. My máme na chatě za kamny obklad z kamene, spáry jsou hluboké (asi 4 cm) a z nich se prach a saze dostávají špatně.
určitě obložit a pokud to jde, tak až ke stropu... my máme krb obloženej do 3/4 zdi, ale po roce užívání je nad rourou viditelnej tmavej pruh až ke stropu a na stropě :( a s těmi spárami je to pravda, hrozně se okolo kamen usazuje prach - mohla bych stírat každej den.... na druhou stranu, není nad praskající dřevo v krbu přímo v obýváku ;)
@novynka ... no já bych tam chtěla nějakej kámen, kterej bude dost členitej a tudíž prostoru na usazování prachu a sazí ažaž :-| ...nemáš fotečku, jak to máte vy? díky moc ;-)
Ono každá kamna "vyplivnou" při přikládání různé množství sazí a prachu. Na chatě bych mohl luxovat skoro po každém otevření dvířek topeniště, ale rodičům nevyletí vůbec nic. Mají taky obloženo členitým kamenem, ale problémy s prachem nemají. Bude to tedy asi taky o tahu komínu a kvalitě kamen, nám to s obyčejnýma vylítává, jim to s kvalitníma JOTUL nevylítává.
Ještě další možnost je stěnu obložit kaleným sklem, které se výborně udržuje a můžete ho mít asi ve 200 barevných odstínech. Nebo může mít sklo určitou hrubší strukturu.