Tahle diskuse asi nemá jasného vítěze, ale ještě jednou...může mi někdo dát reálná čísla spotřeb energií, budeme topit plynem, podlahové vytápění, bungalov asi 180mtrů, klasická sedlová střecha, normální krovy - vlastně taková dlouhá stodola :-) a řešíme z čeho stavět a co vyjde lépe do budoucna. Díky za jakákoliv čísla ;-)
@blurrystan na tzb-info je tabulka tepelných ztrát, tam můžete materiály zadat....no a pak si spočítejte, že za ty širší cihly dáte desetitisíce navíc a spočítejte si za jak dlouho se vám to vrátí :-).
Nedávno jsem to počítal a rozhodně všechno svědčí pro 30+20 zateplení.
Levnější cca o 300,-/m2, vyšší odpor stěny, menší riziko tepelných mostů, levnější fasáda...
Ať Vám výrobce zdůvodní proč použít jeho "super cihlu". Jediná důvod je že z toho on bude mít větší zisk.
Tady se počítá se zateplením polystyrenem, že? Co když bychom chtěli , když zateplit, tak kamennou vatou.... tam to asi takový rozdíl ceny nebude..nebo?
@macinka85 Fasádní vata je o dost dražší než eps (20cm vata 450,-/m2 vs EPS 200,-/m2) , navíc je sní trochu složitější práce a musí na ní být jiná omítka.
Pro zateplení vatou není prakticky důvod. Pokud to není "provětraná fasáda", tak tím nic nezískáte.
@kolemkolem proč je plyn poraženým?cenově?oproti čemu?chystáme se postavit i pec s ležením a možností vaření a plyn se nám jeví jako skvěly doplněk pro spací část domu ;-)
@blurrystan Jestliže budete stavět až nyní a dokumentace se bude teprve tvořit, předpokládám že tepelné ztráty domu budou do 4 kw, pak jedině elektrický zdroj tepla ....
Cihla Heluz Family 50 má o 33% nižší tepelný odpor než Cihla 30 + 20 polystyren. Stěna z cihel 50 je o 36% dražší než Cihla 30 + polyš 20. Takže levněji a lépe vyjde Cihla 30+20 polystyren.
@r4d3k74 Možná jsem napsala blbost :D Ale mám představu, že bude stavba propustnější vodním parám než obalená polystyrenem..proto ta vlna na zateplení. Netoužím po domě, který nepropustí vodní páry, s rekuperací,atd.
@macinka85 možná to i špatně chápete :)
Difuzne uzavřená nebo otevřená konstrukce nemá vůbec nic společného s rekuperací.
Konstrukci difuzi projde jen nepatrné procento (2-5%) z vlhkosti která v domě vzniká, zbytek se musí prostě tak jako tak vyvetrat buď ručně oknem, nebo strojně (a k tomu slouží ta rekuperace)
Difuzne otevřená skladba ma jen obrovskou výhodu v tom, ze vlhkost která projde z domu do stěny se nemá na čem srazit, ale bez problémů se odvetra ven a nehrozí tak vlhnuti stěn.
@requied Tak nějak jsem to myslela... a tím pádem mi to příjde jako lepší varianta- že se to odvětrá. Což myslím, že platí i pro cihlu, nejen pro dřevostavby..nebo?
@macinka85 tak určitě se tím nic nezkazí. Nicméně při takhle silne izolaci je rosny bod bezpečně hluboko v izolaci a vlhkost která se v zimě dostane do stěny se odvetra směrem dovnitř během zbytku roku.
Říká se tomu "bilance vodních par". Difuzne otevřená fasáda má u zdeneho domu největší přínos při zateplení starého domu, nebo domu jehož stěny maji velký tepelný odpor a přidá se jen pár cm izolace.
@requied Je pravda, že mě trápí i ekologická stopa... pořád si říkám, že když teda nebude ta dřevostavba nebo slamák, tak aspoň něčím to "trošku" zachránit.
Otázka tedy je, jestli dát silnou cihlu nebo tenkou a zateplit vatou.A to i z hlediska peněz.
No ekologicka stopa je jedna vec. Ale kdovi co se za par (desitek) let zjisti o polystyrenu.. uz ted neco vyplyva o rakovinotvornosti starsich typu...navic velmi rad hori. Ale taky jim budeme zateplovat :-)