Je nějaký rozdíl mezi patrovým domem nebo bungalovem při výběru obvodového zdiva? Chci stavět přízemí +patro nejprve jsem chtěl cihlovzduch (heluz 30 +15 zateplení) a po přečtení diskusí zde jsem změnil názor na VPC 20 nebo 25 +zateplení 30? Budu stavět levný nízkoenergetický dům zastavěná plocha cca 90m. Nebo podle čeho se rozhodnout?
@henry77 sílu zdiva vám spočítá projektant/statik. Obecně se dá říct, že u patrového domu víc záleží na pevnosti zdiva, protože samozřejmě zátěž je tam vyšší o to patro. Každopádně i na patrový dům většinou stačí VPC 17,5, pokud tam nejsou nějaká staticky víc namáhaná místa.
30 zateplení se mi zdá na nízkoenergetický dům hodně, takto to cca vychází do pasivu. Ale to vám taky spočítá projektant.
@iveta_89 cihlovzduch je dobrej, pokud ho postaví parta, která to umí. Bohužel u nás si sice každej zedník myslí, že to umí, ale 90% z nich si to jen myslí. Staví to podle nějaké lidové tvořivosti, ne podle specifikací výrobce. A když se to neudělá správně, tak zdivo nemá ty izolační vlastnosti, které jste si zaplatili, vznikají tepelné mosty atd.
@llama
v tom případě, VPC ti postaví parta, kterou musíš přeplatit, protože s tímhle se nikomu nechce stavět...
A asi si pleteš dvouvrstvou konstrukci a jednovrstvou s těma izolačními vlastnostmi.
@iveta_89 ale ani ne, dneska je už part, co to znají, docela dost. A ti ostatní se většinou nechají překecat - jen se toho bojí, protože to neznají, ale jak si to vyzkouší, tak zjistí, že není problém.
Nepletu si dvouvrstvou konstrukci s jednovrstvou. Ale i v rámci dvouvrstvé konstrukce má cihlovzduch nějaké izolační vlastnosti a tloušťka izolace na něm je pak počítaná o to menší.
U nás v obci staví z VPC patrový vychytaný dům a dost se jim to vleče, jenom než našli kdo jim to postaví, pak se to furt něčím zpevňovalo, no my máme z Heluz 50 při svépomoci 50:50 za stejný čas dům ve stejném stavu výstavy.
Chcete stavět sám? Náš zedník s tím sice umí ale nedělá to rád a úplně prý nechápe proč to lidi tak oslovilo 😎. Najděte si dobrého projektanta co s tím má dost zkušeností.
@tulda27 pokud to museli něčím zpevňovat, tak měli blbě udělaný projekt. Nicméně blbě spočítat projekt jde s jakýmkoliv zdivem, to není specialita VPC (viděla jsem fotky baráku z cihlovzduchu, kde se jim po položení krovu celý barák rozpadl do stran).
Opět téma o ničem. Henry 77 se bude muset rozhodnout sám ale rozhodovat se na základě těchto diskuzí a for je blbost. Stačí se podívat kolem sebe z čeho se nejvíc staví a je jasno.
@travas
Takže pro německé klima je nejvhodnější VPC, zatímco pro českou kotlinku je objektivně nejvhodnější cihlovzduch? Jen proto, že se z něj staví nejvíc?
@llama Nic takového jsem nenapsal, z čeho se nejvíc staví v Německu na rozdíl od Vás nevím. Jenom snad ta většina , která staví z cihel nejsou všichni úplně blbý vč. projektantů a architektů kteří to tak projektují.
@travas To si dovolím rozporovat. Myslím si, že většina projektantů absolvuje školení konkrétních výrobců + se ví, jaká mentalita v ČR je, tj. stejně jako lidi chtějí "tu placatou televizi" bez ohledu na to, co za technologii v ní je, tak chtějí "tu oranžovou cihlu", protože se z ní stavělo vždy, nebo ytong, protože "kluci zedníci říkali".
U mě si na VPC zanadávali také, ale jen proto, že je to těžké, což jim tahalo ručičky, a blbě se to řeže (správně modulově navržený dům se řezat nemusí, ale mně osobně nebyl z Kalksandsteinu dodán správný materiál, tak řezat museli). Averzi vůči VPC, která mezi zedníky je, vnímám spíš jen jako neznalost a hlavně lenost. Ale to je s ohledem na to, co chce investor a jaký zásadní přínos na NED a pasivy VPC má, liché.
Heluz tlačí marketing všude (a i dost agresivně, např. větou "normální je nezateplovat" cílí na ty přesvědčené chytráky, že po aplikaci zateplení dům nedýchá apod.), já bych to nikdy z důvodu těch děr nechtěl - dá se s tím udělat podle mě větší průser než s VPC. Ytong zase neakumuluje, ale je lehký a dobře se se opracovává a pro konzervativní stavitele, kteří stejně pojedou klasiku i ve všem dalším, je to ok, jenže z mého pohledu je to jen zdivo, které drží střechu, žádné jiné vlastnosti nemá.
Pokud bych znovu stavěl, jdu zase do VPC, nebo MedMaxu. A komu jsem VPC doporučil a začal se více zajímat o vlastnosti, má to podobně (a dokonce i jejich projektanti, kteří doposud zkušenosti s VPC neměli). Dovolím si ještě jednou oponovat tvrzení, že z čeho se staví nejvíce, to je správné, a tudy by měli stavitelé v ČR jít. Jsem přesvědčen, že chybí dostatečná osvěta a lidem stačí marketing, jinak by tito volili z velké části jinak.
@travas lidi kupují to, co vidí kolem sebe a na co vidí reklamu. Ne to, co je objektivně nejlepší. Kdyby lidi kupovali jen to, co je dobrý, tak kupříkladu žádné batole neví, co je to rohlík, Brumík, sladká pitíčka...
@travas já se chci rozhodnout sám ale když tomu nerozumím tak si rád nechám poradit a projektant se mi zeptá tak z čeho chcete stavět? Aby podle toho mohl dům naprojektovat, ptal jsem se dvou zednických part jedna říká mi stavíme z cihlovzduch a druhá mi máme na zahradě ytong na tři baráky je nejlepší tady na fóru většina píše VPC a teď babo raď. Podle čeho se rozhodnout.?
@henry77 Projektant se tě nemá ptát, z čeho chceš stavět. Projektant má dát alternativy a vysvětlit pro a proti, jinak je to podle mě alibismus, aby ti pak mohl říct "ale vy jste to tak chtěl". Zednických part se neptej už vůbec - ti obvykle upřednostní to, co mají rychle z krku, s co nejmenším úsilím a za co nejvíce peněz. Vybíral bych si takového zedníka/partu, která není takto vybíravá, zajímá se o projekt a zkušenost s novým materiálem vezme jako výzvu. Co se samotného postupu zdění týče, vždy ti je výrobce toho či onoho udělat pro zedníky rychloškolení a např. jim pomoci se založením + je k dispozici, když se objeví zádrhel. V každém případě je dobré to dát zkušenějším.
A podle čeho se rozhodnout? Podle toho, co o domu čekáš. Tzn. pročetl bych podobné otázky v tomto či jiných fórech a udělal si nějaký přehled, jaké jsou možnosti, pak teprve řešil projekt. U mě vyhrál argument tenké akumulační zdivo + velké zateplení, protože mi přijde logické dům minimálně nahřívat (akumulace do cihel, betonové podlahy a betonového stropu) a co nejdéle toto nahřátí udržet (izolace). Prostě princip termosky, kdy i několik hodin (i dní) po vypnutí nátopu to teplo pořád plus minus je, protože je v celé konstrukci domu a izolace ho drží.
@lukoid Děkuji za proškolení a ještě kde se mají projektanti školit když ne u výrobců stavebních materiálů. Na těchto vyloženě amatérských forech? A ještě proč je normální zateplovat když to jde bez tohoto jednoho stavebního kroku navíc?
@travas@Lukoid to vystihl absolutně přesně. Objektivně nejlepší zdivo je dáno právě tím, co za dům a kde chcete stavět. Za mě je nejlepší právě VPC/beton + izolace. Konkrétní parametry si dokážete dohledat u výrobců jednotlivých systémů určitě sám. Jinak není školení jako školení. Někde je to jen PR. A z vlastní zkušenosti vím, že většina projektantů navrhuje jenom v tom svém systému (pálená cihla/porobeton) a o ostatní systémy je nezajímají nebo s nimi nedokáží pracovat a využít jejich přednosti. Navíc mám neodbytný pocit, že někteří Vám navrhnou konkrétní cihly i podle toho, co od výrobce mají za provize.
@travas proč je normální zateplovat? Protože s jednovrstvým zdivem se špatně řeší detaily. Třeba věnec pokud vím izolačně řešit pořádně nejde. A tím vznikají tepelné mosty. Tenhle problém u zatepleného zdiva odpadá, tam je zateplený celý barák stejně, včetně toho věnce a dalších problematických detailů.
A kromě toho stačí přečíst vedlejší vlákno, kde uživatelé popisuji své zkušenosti s 44 cihlou. Foukalo jim skrz spoje mezi cihlami takovým způsobem, že nakonec museli ještě zateplit, jinak by v baráku zmrzli. Takže ve výsledku mají skoro 60 zeď. To je samozřejmě vina špatného provedení, ale pokud si to člověk nepostaví sám, tak tohle prostě riskuje. U dvouvrstvého zdiva se tohle nestane.
No a další věc: ta 44 cihla ubere z podlahové plochy spoustu místa. Na stejné desce můžete mít s tenčím zdivem o místnost víc.
@llama pokud se zdivo nezatepli a postaví to špatně, muže nastat průšvih. Ale stejný průšvih je zdivo se zateplenim, kdy při spatne práci vznikají tepelné mosty a to se stává často.
@llama Ani s jedním odstavcem nelze souhlasit, ale již mně nebaví tato přesvědčovací diskuze. Jenom když se správně použije systém a dodrží se pracovní postupy, žádné tepelné mosty nevzniknou. A ještě poradím s objektivně nejlepším materiálem je to beton, čili betonové tvárnice, které se bohužel moc nepoužívají.
@llama já myslím, že to u nich bylo součástí projektu, mají polovinu domu s přiznaným patrem/galerií. A bednilo se dvakrát. Navíc druhý dům (přízemní), co u nás z toho stojí, má také pod střechou věnec - dá se to snad zpevnit jinak když se zdi neprovazují? Soused byl překvapený, projekt neznám. Rozhodně to podle není materiál na stavbu svépomocí. Já o tom vím málo, tím že se neprovazují stěny a musí se to zateplovat u mě skončilo a dál jsem se o to nezajímala.
@llama Ohledně věčného dilema zateplovat či ne už bylo napsáno bambilion článků. Ovšem podle tvého tvrzení, by nešel z jednovrstvého zdiva vystavět dům, který by neměl tepelné mosty. Jak si teda vysvětluješ již řadu domů v pasivním standartu, kde se právě musí detailně řešit tepelné mosty a přesto mají jednovrstvé zdivo. No stavebník taky nemá požadavky chci ŽB desku a chci kari sít tu a tu. Proč teda někteří stavebníci požadují zrovna ex. zateplení? Požadavek má být snad takový: projektante chci dům pro x lidí, preferující a vyhovující jim to a to, mající rádi to a to, rádi bychom měli náklady na provoz domu ty a ty atd v tomto stylu a projektante řekni nám jaké jsou možnosti, jaké jsou výhody nevýhody a navrhni dle ČSN. Odborné diskuse patři mezi projektanty a ne mezi stavebníky.
@panlorenc No buď použili pórobeton a nebo tam prostě s tep. mosty počítají a dohání to zvýšenou izolací v jiných částech, no a nebo jsou to pasivy jen na papíře..
Cihlovzduch má tepelné mosty už z definice materiálu, vždy tam bude most ve styku dvou tvárnic vedle sebe, vždy tam bude most v patě zdiva, vždy tam bude riziko, že skrz prasklinky v omítce bude do baráku foukat, na trhu jsou ale dávno lepší řešení, obliba cihlovzduchů vychází z tradice, reklamní masírky a lenosti projektantů, z fyzikálních a cenových hledisek je nesmysl z toho stavět.
Jsem rád za stavebníky co je zajímá odborná stránka věci, dům je zpravidla nejvyšší výdaj v životě člověka a chtít vědět, že za svoje peníze dostanu adekvátní protihodnotu je snad v pořádku, zvlášť, když kvalitních projektantů je opravdu jak šafránu. Když se kupuje auto, tak každý také řeší motor, náklady na servis atp. s domem je to samé jen za daleko větší peníze.
@tulda27 Tak my třeba z VPC stavět svépomocí budeme :-) letos začínáme tak pak můžu říct zkušenosti, nicméně už jich několik mám, že lidi stavěli svépomocí z VPC a pochvalovali si to. Šli by do toho znovu
@rimmer A teď si představ, že dům je nejnákladnější investice v životě (většinou), tak o mnoho více si člověk váží zdraví nejvíce a taky se nezajímá o to jak povede doktor řez a jakou metodou bude operován. Už to chápeš?? Z tvých příspěvků je jasný, že o tepelné technice konkrétně o tepelných lineárních a bodových vazbách víš kulový. Ono většina cihel je založena na principu, že suchý vzduch "v klidu" má nejmenší tepelnou vodivost. Při tvém přístupu by každý musel udělat ŽB tenkou kon. a tu ex. zateplit. U pasivního domu se posuzují mimo jiné další parametry (tepelná stabilita, rosný bod, povrchové teploty koutů), které jsou prokázané na papíře, ale v reálu se hlídá kvalita-ta by se měla hlídat tak jako tak. No a to tvoje tvrzení, že pro pasivní domy se používá porobeton (to je taky cihla-vzduch) a nebo dokonce, že se už počítá s těmi tepelnými mosty a dohání izolací jinde, to je BLBOST.