Dobrý den,
chtěl bych poradit ohledně výběru vhodného zdiva pro rodinný dům typu bungalov s podlahovou plochou 94 m2 (4+kk). Topit chci výhradně podlahovým elektrickým topením (topné kabely + rohože).
Všem předem děkuji za rady.
@hanz158 Dobrý deň. Zvláštne formulovaná požiadavka - k topení vyberáte zdivo. :-) Ale je mi jasné, že zrejme nemáte inú možnosť, ako topit elektrinou a chcete dom navrhnúť tak, aby topení nestálo aj gate.
Zdivo dajte napr. ytong 300 mm a na to 250 mm šedého EPS. Podlaha 25 cm EPS, strop aspoň 40 cm vlny. Okná s trojsklom Ug=0,6 W/(m2K). Rekuperácia. Snažte sa dať čo najviac okien na JV, J, JZ kvôli zimnému obdobia a tieniť presahmi strechy kvôli letu.
Takto bude dom NED smernou potrebou tepla na topení 20-30 kWh/(m2a), čo znamená, že ročne protopíte 94 x 30 = 2820 kWh. Vynásobte si cenou 1 kWh elektriny a budete v obraze.
Máme dom 120 m2, tiež len el. topení (vodné) a ročne platíme za topení 180 € = 4500 Kč.
Dobrý den,
děkuji za reakci :)
Také musím napsat, že mám omezený rozpočet na celý dům. Nyní se naskytl i jiný pozemek, kde je plyn. V tomto případě by bylo levnější topení plynem? - podlahové teplovodní nebo radiátory? Rekuperaci také nechci (velká investice). Jinak jsem teď ve fázi, kdy zvažuji ještě dřevostavbu. Co byste radil? O ytongu 300 mm jsem také uvažoval, ale se zateplením 150 mm.
@hanz158 Pozemok berte ten ktorý Vám viac vyhovuje - lokalita, blízkosť práce, služieb, susedia...
Zděný: ytong 300 mm + 200-250 mm EPS, podlaha aspoň 200 mm EPS, strop 400 mm izolácie. Trojsklá Ug=0,6.
Toto je základ. Tie tlustejšie izolácie platia pre el. topení; pri plyne môžete dať tie tenšie, keďže plyn je lacnejší.
Forma topení: všade podlahovka + radiátor do kúpeľne na ručníky.
Celá finta nízkoenergetického staviteľstva spočíva v tomto: preskupiť investíciu určenú do systému topení radšej do izolácií. Na topení potom stačí dať menej peňazí. A ešte ostane aj na rekuperáciu, ktorá je inak nenávratná a nie každý si ju môže dovoliť. Čiže výsledkom je dom, ktorý stojí rovnako alebo dokonca menej ako klasický (podľa normy), ale zároveň na topení potrebuje len 1/8 tepla domu normového.
Náš systém topení stál 33 000 Kč. Iní za to majú možno komín. Tým pádom ostali peniaze aj na rekuperáciu, ktorá stála komplet 50 000 Kč.
lancar@hanz158
Skoro 5 let zkouším topení topnými foliemi (vyšly na 15 000 Kč/ Rod. domek, 8 000 Kč podkrovní byt - jsou čínské, ne ty nekřesťansky předražené z Fenixu), mohu jen doporučit.
Rekuperaci za 7 000 Kč používám 11 let v dřevostavbě (vyrábí se pro byty v panelácích, dává se tam do spíže), stejnou jsem dával do vinného sklípku v Prušánkách. Bez ní se v noci probouzím, s puštěnou rekuperaci se vyspinkám jak miminko.
Manželka rozvedla a mirelonem zateplila Al flexi potrubí v půdičkách, to vyšlo na další 2 500 Kč, protože tam je i 10 m Sono potrubí jako tlumič hluku (vůbec nic není slyšet.). Rekuperátor dává 100 m3/hod (bez ztrát), a má tepelnou účinnost jen 70% (při plném výkonu) stejně ho pouštím na poloviční výkon tj skutečných 35 m3/hod, tím se jeho tep. účinnost zvýší. Pro dvě osoby to naprosto stačí, ne přiblblých předepsaných 25 m3/ osobu, navíc i v místnosti, kde nejsme (pak opravdu vychází 200 - 300 m3/hod pro rodinný dům a 180 000 Kč. Naše norma také předepisuje na WC tuším 36 m3/hod (předpokládá denní porci fazolí). To třeba Geberit u odsávání z mísy předepisuje maximálně jen 8m3/hod (aby dupce nebylo zima). Také jsem ho asi 3x namontoval (stojí o 2 000 Kč více) a všichni si ho pochvaluji - neuteče ani molekula smradu. Mám doma i filtry před potrubím, to je uvnitř stále jako nové. Argumenty komerce, že se musí ročně čistit a proto se musí používat rozváděcí boxy, plastové flexi potrubí a tlumiče hluku, jsou agresívní útoky na kapsy zákazníků. Jediná výhoda je pro montážní firmy, že nové systémy potrubí se jen uříznou z kotouče a zacvaknou do výustky, žádní svorkování a oblepování = bezpracný zisk!