Zdravím všechny střecháčky, vím, že toto téma je tady již mnohokrát, i když poměrně staršího data. Proto bych chtěla otevřít novou diskuzi. Chtěla bych se zeptat, z čeho jste se rozhodli postavit váš dům a proč? Momentálně jsme ve fázi projektu, kdy se máme rozhodnout pro materiál. Budeme moc rádi za každou radu ;-) .Děkuji. Přeji všem hezkou neděli :-)
BETONG, bungalov s vnitřním zateplením, důvody:
- nejlevnější stavební systém na trhu
- ochrana izolace před počasím, hlodavci, ptáky apod.
- jednoduchost provedení (není potřeba lešení, kotev, perlinek..)
- v případě bungalovu, naprosté odstranění tepelných mostů
To jsou asi nejhlavnější důvody.
Opět trochu rozdílný názor s rimmer. Jednovrstvé zdění z cihelných bloků nebo betonových tvárnic. Odpadá jedna pracovní fáze, mechanická odolnost, životnost, tepelně izolační vlastnosti difuzní otevřenost.
@small_butterfly drevo, smrk prumer 35 cm a proc? protoze se mne to libi a protoze mne vetsina lidi tvrdi ze v tom zmrznu a sezere mne to brouk a plisen a ja jim chci dokazat ze jsou mimo :-D
Ytong 375 lambda+
Rychlá výstavba - velké bloky a poměrně lehké k jeho velikosti
Dobře se sním pracuje (záleží na třídě poreznosti) - řezání, broušení, vrtání atd.
Ytong mezi porobetony je nejlepsi, nejpřesnější (postavil jsem jednu příčku z Porfixu a jsem rad, ze z toho nemám cely dům)
@small_butterfly Heluz 30cm+15cm EPS.... bodrý poměr cena/TZ, minimalizace tepelných mostů. Velmi jsme zvažovali i dřevostavbu, ale nakonec několik věcí rozhodlo pro zděný dům-např.vyšší "prodejní hodnota domu" oproti dřevostavbě (ne, že bychom stavěli na kšeft, ale stát se může cokoliv :-) ). Lepší zvuková izolace příček oproti dřevostavbě. Cena vychází +- stejně (s firmou na klíč).
Já bych chtěl právě dřevostavbu, je to levnější a rychlejší cesta ke krásnému domku, a hlavně se mi líbí možnost pak předělávání příček u takových domů, jen hledám firmu, která staví kvalitně a za dobrou cenu
@honza425 příčky jdou předělávat i u zděného domu, ale pořád je to jen oblast teorie, protože jednou tam nataháte elektriku a rozvody a když to tam je, tak asi těžko pak po předělání budou někde v prostoru kabely a trubky... :-D ..takže to si musíte vymyslet, co byste třeba chtěli v budoucnu přesunout a nic tam nedělat... ;-)
My 30cm Porotherm + 15cm EPS.Důvodem je též dobrá cena a minimalizace tepelných ztrát.Někdo tvrdí,že dům nedýchá,my jsme zvyklí dost větrat.Porotherm jsme sehnali levněji než Heluz.Oboje je dobré.Zdili jsme bungalov svépomocí na pěnu a super se s ní pracovalo.
Mame dum z ytongu ..sila375 + navic 5 cm zatepleni. Dle mereni spada dum mezi velmi usporne. Ted budeme pristavovat a volime stejny material..stavba jednoducha i svepomoci, rychla, zvladne i laik, dobre se reze a tvaruje, upravuje...pricky volime 10 cm ytong, v pohode snesou i zavesne skrinky..
Z ytongu jsme sami uz staveli i dilnu, ve velikosti 9*3,5 metru .obvod stal za 2 dny..staveno ve dvou lidech...
Ytong 375 lambda YQ, stavime svepomoci a super, je s tim snadna prace, zdila jsem s manzelem hrubou stavbu a pricky sama, pac si chot zlomil ruku, tak at nam to nestoji :-D Budem davat jeste 10cm sedeho polystyrenu. A skvele se do toho seka elektrika, voda, topeni. Mame frezu na vysavac a super. Rychle, presne, temer bez prachu.
porotherm na pěnu - rychlost a ověřená pálená cihla. Dle regionu se dá vybrat i heluz.
Přes zimu jsem nechal (nechtěně) na zahradě jednu cihlu porobetonu a jednu cihlu porothermu. porobeton se mi lámal v ruce, s porothermem nebylo nic.
Já stavěl z broušených Heluz STI 49 na pěnu, bez dodatečného zateplení. Cihlu takové šířky jsem volil proto, že jsem byl odpůrce polystyrenu a pěnu proto, že jsem si zdil sám ve volných chvílích a vyhovovalo mi, že jsem mohl přijet na stavbu, našroubovat pěnu, udělat si 5, 10, 20 metrů zdiva, vyšroubovat pěnu a jet zase pryč. Žádné rozmíchávaní, mytí, uklizení, nepotřeboval jsem vodu ani elektřinu....
Kdybych stavěl znovu teď nebo v budoucnu, tak bych však asi váhal, respektive bych se nechal zlomit na cestu teď tolik upřednostňovanou....tedy 30 cm jakákoliv nejlevnější, nejobyčejnější broušená pálená cihla zděná na pěnu + 15 - 20 cm polystyren....
Toť pouze můj názor :)
D.
@small_butterfly Myslím, že takováto diskuze moc nepomůže při rozhodování, většinou každý chválí to svoje jako nejlepší, až na vyjímky. Vůbec nechápu, že v současnosti někdo (davda) napíše jako současnou upřednostňovanou metodu dvouvrstvou (se zateplením), když všichni přední výrobci zdících materiálů přecházejí na tepelněizolační bloky z důvodu aby právě odpadlo dodatečné zateplování.