Železobetonový překlad, armovací koš

Ahoj, vím, že to statici nemají vůbec v lásce, ale se statikem, který mi počítal dům se nemohu spojit... Jde mi o návrh překladu nad otvor 4,3 metru u bungalovu. Nad překladem bude ještě věnec v podobě třmínků z R6 o velikosti 25x20 a roxorů v rozích R12. Zeď je šířka 30 cm. Ponese vazníky s betonovou taškou, rozteč vazníku 1 metr. V budoucnu zatížení od FVE, sněhová oblast je nízká. Sklon střechy 31°. Pochozí půdní prostor pro ukládání věcí. Potřebuji navrhnout vyztužení armovacího koše pro tento překlad. V projektu je to řešeno Porotherm KP XL. Když jsem se ale podíval na cenu, dospěl jsem k názoru, že by bylo ekonomičtější to vyšalovat a vybetonovat společně s věncem (a samozřejmě zvibrovat) betonem c25/30. Okopíroval jsem a snad i naddimenzoval železo, které je v tom překladu od Porothermu. Rád bych, ale měl jistotu a raději překlad naddimenzoval. Pokud je mezi námi ochotný statik co by se na to zkušeným okem podíval (klidně i za úplatu) budu rád. Bohužel, zatím mám smůlu na lidi a i přesto, že se na tvorbě projektu podíleli, následně nekomunikují. Pakliže jste ve svých projektech rešili něco podobného, můžete se prosím podívat na skladbu svého překladu? Klidně i patrový dům. Nevadí mi do překladu narvat víc železa, chci mít klidné spaní. Rád si to klidně nechám i za nějaký peníz propočítat, takže pokud máte kontakt na ochotného statika, který má čas, tak i to ocením. Díky
Odpovědět
Profilova fotka
Podľa aktuálneho nákresu by to mohlo stačiť. Ale za predpokladu, že to nebude preklad v strede 10m steny s asymetrickou sedlovou strechou. Chcelo by to pôdorys. Vychádzam z vedomostí (statika na vš) a toho, že mám síce kúsok kratší preklad (3m, ale je súčasťou prekladu, čo má 9m), ale stojí nad tým celé patro z VPC (len cihly majú 10 ton). A rozhodne tam nie je R20, ale len R14. Samozrejme pokiaľ je medzi roxorami aspoň 3cm medzera, tak nie je na škodu použiť hrubšie. Keby sa dotýkali, tak to nemá zmysel. Skoro by som povedal, či by 5xR16 nebolo lepšie ako 4xR20. Železo je jedna vec, ale ako sa to vyleje, je vec druhá. A pomaly podstatnejšia ako rozdiel R16 vs R20. Základ zaťaženia prenášajú spodné R20 roxory. Nutné je, aby boli od seba rovnako odsadené a každý bol správne podložený kozlíkmi, aby sa zaručilo, že budú dobre obtečené betónom. A to ako vertikálne, tak aj horizontálne. Samozrejme zvibrovaným betónom. Doporučuje sa priplatiť si jemnejšie kamenivo - frakciu 4/8. Ak to bude zaliate na 1x, tak by to tak mohlo byť. Ešte ma napadá, či by nebolo lepšie umiestniť vrchné třmínky medzi tie spodné (takže by boli v konfigurácii "Spodný třmínek-10cm medzera-Vrchný třmínek-10cm medzera-Spodný třmínek-atď"). Ale to neviem posúdiť.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

Ahoj, vím, že to statici nemají vůbec v lásce, al…
@rumcajk No jako statik upozorňuji na jednu nesmyslnost....v případě že máte věnec a pod ním takto monol překlad takto spřazen v jeden průřez,neboli betonovane společně, tak výztuž ve výšce středu průřezu je prakticky v neutrální ose a tudíž zcela zbytečná. Naopak co není zbytečný je nutno vyřešit smykovou výztuž naohybanim hlavních prutů a zahuštění trminku ke kraji podepření. Každopádně zainvestujte do statika...mozna se vám to na penezich nevrátí, ale nějaká tisícovka za klidné spaní a záruku je k nezaplacení.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od panlorenc:

@rumcajk No jako statik upozorňuji na jednu nesm…
@panlorenc byl byste ochoten nám to spočítat, navrhnout? Nemohu statika, který má čas a je ochoten řešit "jeden" překlad najít. Moc děkuji za info
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

@panlorenc byl byste ochoten nám to spočítat, nav…
@rumcajk A nebylo by nejednodušší to udělat podle projektu? Tedy sólo překlad a na to věnec? Vždyť ten překlad může dělat cca 0,5% z ceny stavby?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od rumcajk:

@panlorenc byl byste ochoten nám to spočítat, nav…
@rumcajk Reklamy vkládat nemohu a ani nemám zapotřebí, ale zkuste probrat s projektantem a držet se klasického řešení typový preklad a věnec.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jozkakomosny:

@rumcajk A nebylo by nejednodušší to udělat podl…
@jozkakomosny jasně že bylo. Ale když se člověk podívá kolik toho železa v tom Porotherm kp xl je, tak nic moc. Sice staticky prochází, ale... Jsme tu na fóru o svépomocí, tak proč 10k neušetřít a překlad si nevyrobit sám a snad ještě silnější. Problém je, že najít někoho kdo by našel chvíli a řekl naddimenzuj to takto a bude to ok je strašný problém. Nechápu jak se mohlo stavět před lety. Kdy zedník vzal icka, roxory a jel bez statika. Prostě mnohydy asi vyšlo levněji to X krát preddimenzovat než to počítat. Nakonec to tak dopadne i u mě. Přidám tam ještě nějaké pruty nebo tam šoupnu íčko a zaleju to betonem.... Nevím no. Přišel jsem se poradit. Myslel jsem, že někdo podobný otvor řešil rovněž a řekne my to máme takto a takto. Někdo další přidá svoji situaci. Já si z toho něco vezmu, přidám průměry roxoru a počet, naddimenzuji to a bude to ok. Ale jak říkám, rád to nechám spočítat, ale prosím poraďte u koho.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

Podľa aktuálneho nákresu by to mohlo stačiť. Ale …
@josefx Paradoxne je vymurovaná stena nad prekladom lepšia ako uloženie strechy. Pretože to funguje ako keď staviate kocky, zacviknú sa do seba tak, že je možné spodné kocky vybrať bez toho, aby to spadlo. Takže na preklad reálne tlačí akurát akýsi trojuholník nad prekladom. Ale nie som statik, takto mi to popisoval projektant.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?