Zkušenosti - 50ka cihla bez zateplení

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, pokud bydlíte v domě z 50ky cihly bez zateplení, jste spokojeni, nebo jste dodatečně zateplovali?
Odpovědět
@panlorenc konečně někdo s reálným a správným argumentem a názorem. jasně že cena práce je vyšší a taky jsem zažil osobně to že jsem sjednával. ono dá se to když víš jak na to a máš ty správne argumenty. @zubr487 no a jak vidím nevyplatí se měnit si relevantní informace, nakolik si pořád půjdeš jen to sví. Zateplování už není v móde defakto je drahší, ale prostě tady s tebou to nemá význam se debatovat 🙂
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od richardd2:

@panlorenc konečně někdo s reálným a správným arg…
@richardd2 Zateplování určitě není dražší stejný způsob jsme měli my před 15 lety.... 40 Citherm, 42,5 a 44 wienerberger kombinace. Buďto to omítat na 3x aby se to aspoň trochu srovnalo a pak točit fajnové a stejně lešení potřeba tak jak tak a práce X krát vyšší, vyšší riziko tepelných mostů protože místo překladu jsou někde traverzy, někde je dozděná plná cihla atd... A nebo to obalit 5cm EPS perlinu lepidlo a barvu..... Za celou dobu s tím žádný problém, žádné plesnivé rohy ani kolem oken, jedině místo kde je místnost nad venkovním terénem tam bohužel zespoda prochladá roh a v koutě se něco málo tvořilo v zimě ale vyřešeno malým ventilátorem. Jinak nic nikde, všechny nedostatky zadělané a ve výsledku rychlejší a levnější než tady omítat a k tomu mít horší TZ budovy a platit další prachy za únik tepla.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od richardd2:

@panlorenc konečně někdo s reálným a správným arg…
@richardd2 Minule jste tady tvrdil, že při zateplení klasickým polystyrenem celý dům zvlhne a zplesniví. Právě proto, že zde někteří jedinci uvádí podobné kraviny se to snažím korigovat. Souhlasím s tím, že pokud cihly seženete za třetinu normální ceny a neuděláte systémovou fasádu, jak zde radí pan Lorenc, pak to vyjde levněji. Jenže skutečnost je taková, že pokud si umíte sjednat cenu a to není skutečně problém, tak si tu slevu umíte sjednat i v případě sendviče. Pokud neuděláte fasádu z lehčené omítky podle doporušení výrobce, tak máte po pár letech fasádu samou prasklinu. Jinak nevím proč mi tykáte. Jinak kromě Vás opravdu nikdo nestaví podle toho, co je módní. Většina mých známých stavěla z kombinace VPC+EPS. Samozřejmě se neřídili módou, ale tím, že tato kombinace má řadu výhod
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od raziel628:

@kamilpo muzete prosim tu znamou vec necim dolozi…
@raziel628 @skunkos @michal_sladek A co pak ty vidíš tu plíseň, houby nebo spóry co jsou uvnitř? No ne, nemáš jak, ale říkám vám že by jste byli hodně překvapený co by jste tam našli kdyby tak máte dělat přístavbu jako dělali moji rodiče. Říká vám něco rosný bod? Po těch letech se to tam jednoduše vytvoří, protože dům zadebníte a ano nebude tím pádem tzv. "dýchat".
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od kamilpo:

@raziel628 @skunkos @michal_sladek A co pak ty vi…
@kamilpo Skladba stěny se navrhuje tak, aby byl rosný bod v izolantu. Dům opravdu "dýchat" nepotřebuje - je neuvěřitelné, že se tahle ptákovina pořád dokola opakuje. Pokud máte neporušenou vodorovnu hydroizolaci a správně navrženou skladbu (viz výše), tak se tam nemá co a jak vytvořit.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kamilpo:

@raziel628 @skunkos @michal_sladek A co pak ty vi…
@kamilpo boze muj to jsou zase plky. Zatim jste nedokozil tu vsem znamou vec o zivotnosti eps. To ze vasi rodice pred x lety udelali spatne rozhodnuti ze meli rosny bod v cihle neni chyba zatepleni ale spatneho navrhu. Pokud zvolite spravnou skladbu tak mate rosny bod v izolaci a nemate problem. Pripadne se da realizovat difuzne otevrene zatepleni kdyz nejde pozit dostatecna sila... bohuzel lide setri na projektu a pak se divi...
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@panlorenc evidentně neumíte číst. Lehčené omítky…
@zubr487 "z cihel 25cm + 20cm EPS " - 25 cm hrubá obvodová stěna? 😃 to nemyslíš vážně 😃 vždyť to by i v té pohádce ten vlk sfoukl těm prasátkům kdyby použili takhle těnkou obvodovou stěnu 😃
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michals11:

@zubr487 "z cihel 25cm + 20cm EPS " - 25 cm hrubá…
@michals11 Vy musíte být odborník to se hned pozná! :D. Barák máme 18cm a garáž jsem dělal z BST 15cm. A schválně, jak silnou obvodovou zeď mají paneláky?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michals11:

@zubr487 "z cihel 25cm + 20cm EPS " - 25 cm hrubá…
@michals11 co se podívat na VPC tvírnice. Tam se běžně staví s cihel šířky 17 cm. Já jsem stavěl z BST 20 cm
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michal_sladek:

@kamilpo Skladba stěny se navrhuje tak, aby byl r…
@michal_sladek tak když si dům zakonzervuješ polystyrenem tak ano nedýchá a to není můj výmysl, je to zkrátka fakt. Ovšem máte pravdu v tom, že skladba té stěny má být dobře navržená, to je taky fakt 😃 @raziel628 životnost EPS je omezená stejně jako všechno ostatní kolem nás a jednoznačně má daleko menší životnost než cihla, už jenom z toho důvodu že je umístněn na fasáde, takže si v létě zažíva +30°C, v zimě mínusové teploty, déšť, sluneční louče apod. Ano, dávam za pravdu že lidé by neměli šetřit na kvalitním projektu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kamilpo:

@michal_sladek tak když si dům zakonzervuješ poly…
@kamilpo další hromada nasmyslů. Jak jste přišel na to, jakou má životnost EPS. Samozřejmě vše má má určitou konečnou životnost, ale EPS přežije pár generací. Dýchání domu je výmysl cihlářského loby. Je pravda, že stěnou prochází určité množství vodní páry. Jenže lidi, květiny, vaření a další běžná činnost produkuje řádově litry/h vody ve formě vodní páry. Tou stěnou ale prochází řádově litry/rok. Bez větrání to prostě nejde. Je fuk, zda máte difuzně uzavřenou stěnu, jako je to u velké části dřevostaveb nebo nebo cihlové zdivo bez zateplení.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kamilpo:

@michal_sladek tak když si dům zakonzervuješ poly…
@kamilpo pokud pristoupim na vasi formulaci tak vlastne esp je ochrana cihly pred temito vlivy a pak je kazdy blazen kdyz nepouziva esp jako ochranu a vystavuje tak cihlu mrazu, teplu a cemu vsemu jeste... nebo ze by to bylo jinak?:-D
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

@richardd2 Zateplování určitě není dražší stejný …
@vladimir_sacha uff, nevím jestli to je dobrý nápad použít tři různe druhy cihel a teď nemluvím jenom o značce ale i o té šířce. Jasně že jste to pak museli srovnávat, ale to je úplná katastrofa neboť i takhle vzníkajú ty tepelné mosty. A promiň, no když už jednou stavím tak pořádně abych nemusel mít rozestavené po domě kudy-tudy ventilátorky. Kámoška takhle stavěla a zateplila, no a doteď s tím má patálie protože nic jiné nedělá jen furt se Savem běhá po domě a vystříkává kouty.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@michals11 co se podívat na VPC tvírnice. Tam se …
@zubr487 20cm obvod nebo stěny? Lidé stavějí z 11,5-14 cm příčky v domě, ne obvod. @kofejn děkuji, za odborníka se nepovažuji jen jsem už postavil dům a co to o tom vím a tato téma je o cihle bez zateplení. 18cm 😀 jak jsem psal výše, 20 obvody mi přijdou moc tenké ne to ješte 18. A jestli si dáš do poměru garáž a barák tak garáž jsi mohl i ze 7cm jelikož je to garaž.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michals11:

@zubr487 20cm obvod nebo stěny? Lidé stavějí z 11…
@michals11 To by asi neklaplo, nedodržel bych ložnou plochu pro nosníky a projektant by si pod to asi nepodpsal. A abych zapadl do téhle diskuze: když se staví z pořádného materiálu, není potřeba půlmetrová cihla, aby to nespadlo :D
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od michals11:

@zubr487 20cm obvod nebo stěny? Lidé stavějí z 11…
@michals11 čo je na tom, že sa posaví dom zo 17,5cm VPC? Tá cihla má pevnosť v tlaku >20MPa ale hlavne je celoplošne lepená na tenkú vrstvu lepidla, takže nepreberá nevýhody klasického cihlostřepu, ktorý sa lepí na penu... ten síce môže mať pevnosť v tlaku 10MPa alebo aj viac, ale len ak sa lepí aspoň na 1cm malty. Pri lepení na penu má pevnosť tak 1/3 a menej. Holt tam chýba tá styčná plocha, pretože voština položená na voštinu má minimálnu styčnú plochu. To je základná fyzika. Pri bungalove a >44cm cihle sa to lepiť na penu môže, pretože to je tak predimenzované, že sa to dá vyskladať aj len nasucho a bude to vporiadku. Tá pena je tam možno tak na mentalitu, že to vôbec niečo "drží". A krásne to hraje ľuďom neznalým fyziky na reklamu, aby to nakúpili. Na bungalov nepôsobí extra bočná sila. Ale skús si postaviť 3+ poschodový barák a zrazu máš epický problém. Sa ti to pri lepšom vetri rozsype ako domček z kariet. Zo 17,5cm VPC sa dá vpohode postaviť 5+ poschodová bytovka. A dala by sa aj z 20cm cihly, keby sa lepí na hrubšiu vrstvu malty. Jediná vec, čo sa extra rieši pri tak tenkej stene je vzperná stabilita. To je stav, kedy sa ti môže tenká vysoká stena dôsledkom tlaku vytlačiť doboku a vtedy sa už zaťaženie preklápa z prostého tlaku na ohyb. To znamená, že cihla síce môže vydržať x MPa na tlak, ale vydrží rádovo menej na ohyb. Preto sa pri stavbe z VPC doporučuje čo cca 5m spraviť k obvodovej stene kolmé rebro (nosnú stenu/priečku), ktorá vybočeniu zabráni. Pri dodržaní tohto doporučenia by sa 99% bungalow domov dalo postaviť z 11,5cm priečoviek (plných) a na garáž by stačili tiež. Takže doporučujem si niečo naštudovať, než plácať nezmysly a zabednene doporučovať cihlostřep, keď je to dávno prekonaný materiál.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michals11:

@zubr487 20cm obvod nebo stěny? Lidé stavějí z 11…
@michals11 Co se tak podívat na paramatr pevnosti. Pokud by jste to udělal, tak by jste zjistil, že cihlovzduch 50cm má pevnost zhruba třetinovou proti zdivu 20cm VPC. To je právě princip sendvičového zdění. Postavíte celý dům z co nejužšího zdiva s materiálu, kde je prioritní pevnost, akumulace a hlukový útlum. Taková klasika jsou cihly VPC a opravdu se zde staví z obvodového zdiva šířek 18 a 20 cm. Dům následně zateplíte silnou vrstvou izolantu. Zde je diskuze na téma cihel 50cm. Psal jsem to zde mnohokrát. V tomto případě se normálně nedělá zateplení. Počáteční otázka je z tohoto hlediska vlastně nesmyslná. Dodatečné zatepelní se dělá jen pokud je nutno opravit prasečiny při zdění nebo jako levnější varianta fasády. Jenže v tom případě je vhodné použít zateplení minerálem. Neustále sem někdo vkládá příspěvky, že zateplením dům přestane dýchat a jsou problémy s plísněmi. Za to ale nemůže zateplení, buď špatně volená sestava, ale nejčastěji nedostatečné topení a větrání.
Odpovědět
Nedá mi to nepovšimnout si této diskuze ohledně 50 cihly bez zateplení. My jsem z ní také stavěli dům minulý rok a mě osobně se například hodně líbí jaké je uvnitř domu klima. Hlavně teď v létě je to naproste citelné ten rozdíl když jsme doma a naopak když přijdeme k našim do bytovky co je zateplená.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od bojkova:

Nedá mi to nepovšimnout si této diskuze ohledně 5…
@bojkova On srovnání s bytovkou není zrovna nejšťastnější. Chce to srovnat s normálním RD.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od bojkova:

Nedá mi to nepovšimnout si této diskuze ohledně 5…
@bojkova To je nič nevypovedajúci komentár. Bez známych parametrov ťažko súdiť... Ja mám doma tiež príjemne (21,5°C) keď je vonku >30°C. Ale 50cm cihlu nemám. Ono stačí že chýbajú na juh externé žalúzie a je tam nejaké to okno a je jedno, čo má človek na obvode domu, vnútri bude na zdechnutie tak či onak.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od bojkova:

Nedá mi to nepovšimnout si této diskuze ohledně 5…
To klima ale opravdu není o 50 cm cihle nebo tenčí cihle a zateplení.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od bojkova:

Nedá mi to nepovšimnout si této diskuze ohledně 5…
@bojkova Je to jako srovnávat hrušky a jabka. Panelák se obvykle nestaví na samotě u lesa. Naopak je obklopen obrovskou masou betonu asfaltu a kvantem aut. To vše vyzařuje teplo do okolí a navíc dlouho do noci. Nemá to nic spočného se zateplením, ale je to obecný problém měst.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@kamilpo další hromada nasmyslů. Jak jste přišel …
@zubr487 přežít může jen za jakou cenu, to jsem už ale psal. A právě pro všechny ty vámi spomínané věci co tvoří vodní páru bych to nezadebňoval ješte i polystyrenem ale nechal ať to má kudy projít. @raziel628 ale to je takové chytání za slovíčka. Skuste tedy uhodit pěstí do polystyrenu a pak do samotné cihly co má lepší odolnost.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kamilpo:

@zubr487 přežít může jen za jakou cenu, to jsem u…
@kamilpo ano bylo, ale proto abych ukazal nesmysl vasi argumentace, kterou jste v prispevku pouzil. Jinak do niceho mlatit pesti nemusim ale o mechanicke odolnosti ve vasem prispevku nepadlo ani slovo, pouze o zivotnosti ktera je omezena protoze je eps vystaven vlivum prostredi... Navic stale cekam na dolozeni te vasi zname veci ze EPS ma omezenou zivotnost...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kamilpo:

@zubr487 přežít může jen za jakou cenu, to jsem u…
@kamilpo jaký je podle Vás přínos toho, že vodní pára může částečně procházet stěnou ? Myslíte si, že nemusíte tak často větrat ? To ani náhodou. Na větrání to nemá žádný vliv. Nebo to nějak poznáte ? Je to jen vnitřní pocit. Pokud to nebudete vědět, tak nepoznáte, zda se jedná o difuzně uzavřenou nebo otevřenou stavbu. Vedleš máte vlákno RdRýmařov. To jsou difuzně uzavřené dřevostavby a všiml jste si, že by si někdo stěžoval, že se dům dusí, nebo trpí lidi? Naopak si pochvalují vnitřní klima.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od bojkova:

Nedá mi to nepovšimnout si této diskuze ohledně 5…
@bojkova Také si myslím že je to srovnatelné s porobetonem. Bytovka má hodně jiných faktorů, přeci jen nebydlíte tam sami ale máte sousedy nad sebou pod sebou vedle sebe. Co má výhodu v zimě, no nevýhodu v létě. Nebo třeba je to jiné když člověk bydlí na čtvrtem patru a člověk co bydlí na prvním patru. @michal_sladek a kvůli čemu to podle tebe je? když má jednou cihla dobré nebo lepši tepelnoizolační vlastnosti tak se to předsi jen odrazí na tom klimatu uvnitř celé stavby.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od josefx:

@michals11 čo je na tom, že sa posaví dom zo 17,5…
@josefx stavět bytovku ze 17,5 to je celkom odvaha nemyslíš? 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 ano, já si také myslím že zateplovat takhle širokou zeď je nesmysl, tak jak píšeš i ty sám. o tom se vůbec nehádám. mít pak 70cm stěny to nechce asi nikdo 😅
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michals11:

@josefx stavět bytovku ze 17,5 to je celkom odvah…
@michals11 Podívejte se na parametry těchto cihel. Nosnost je vyšší, než třeba 50ky cihlovzduch. Problém je pevnost na boční tlaky. Proto se buď dělá monolitický strop, nebo se dlouhé stěny zpevňují vhodně umístěnými příčkami. Tyto cihly jsou perfektní v tom, že mají vysokou akumulační schopnost. To je především výhodné pro využívání slunečních zisků v přechodných obdobích. Kromě toho se s nimi dobře pracuje, protože jsou přesné a stěny se navazují nerezovými paskami. Klidně tedu můžete komplet postavit jednu stěnu. Nemusíte tedy neustále přesouvat lešení nebo stavět komplet lešní. Jinak psal jsem to zde mnohokrát. Široká cihla se normálně nezatepluje. Je to jen nouzovka pokud je potřeba řešit tepelné mosty apod.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@bojkova On srovnání s bytovkou není zrovna nejš…
@pyramis @josefx nic nevypovídajíci komentář? Možná pro vás. Já jenom vyjádřila svůj názor na bydlení v domě z cihly 50tky. Ano máme i vnější stínění a tak potřeba zateplovat tam opravdu nebyla. @richardd2 No nejsem až tak technický typ 😅 Ale byli jsme teď přes víkend u známé která má dům z klsického ytongu a zateplený, žadné stínění a kdyby tam neměla klimatizaci tak nevím jak by jsem to tam rozdýchali 🙈
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?