Milí diskutéři,
měl bych dotaz. Stavíme patrový cihlový dům. Stavba začala v 9/2016 a hrubá stavba včetně střechy bude dokončena do 12/2016. Nejraději bychom samozřejmě pokračovali v pracích i přes zimu - vnitřní elektrika, rozvody vody, odpadů, topení; dle počasí i venkovní přípojky. Na tyto činnosti by se zcela jistě hodila uzavřená stavba. Mokré procesy jako podlahy nebo omítky samozřejmě do jara realizovat nebudeme. Zvažuji proto instalaci oken a dveří přibližně v 1/2017. Nerad bych ale něco uchvátal a pokazil, abych si pak spíše nepřidělal nějaké problémy a zbytečné vícenáklady na jejich odstranění. Dům bych rád nechal sednout a vymrznout. Pokud by to stavbě mělo škodit, raději osazení oken odsunu na jaro, ale tím pádem nebudu asi schopen realizovat výše zmíněné práce. Pokud okna v zimě osadím, určitě počítám s tím, že budu pravidelně větrat. Osazovat je nutně kvůli zabezpečení objektu ale nemusím. Stejně tak budu optimisticky předpokládat, že nedojde k poškození oken a dveří při vnitřních pracích.
Rád bych Vás poprosil o radu, jestli je vhodné osadit okna v zimě, větrat a moci v zimě pokračovat v pracech jako jsou vnitřní rozvody elektřiny, vody, odpadů, topení? Omítky až z jara. Nebo je lepší stavbu nechat do jara otevřenou? Radši bych plynule pokračoval, ale jak říkám, nechci nic pokazit!!!
Díky všem za rady!!!
Standa a Verča
my už máme hrubou pod střechou, ale zatím jsme nevybrali dodavatele oken a dveří. dle počasí to také máme v plánu uzavřít v zimě. aby se dalo uvnitř dál pracovat (sekáme už vodu apod.), tak jsou okna zadělána fólií, aby to tak neprofukovalo. dost to pomohlo :-)
zdar sousedé
já dával okna v prosinci, neměl jsem střechu - tu jsem dělal s omítkami v květnu
nevidím jediný důvod okna nedávat - já bych je dal určitě - vždyt můžou zůstat otevřená a když se bude uvnitř dělat tak zavřít, i soused dole ted větrá.
než jsem dal okna jsem vysekal komplet rozvody elektřiny a odpady flexou a zbiječkou, abych pak prach z cihel neměl v nových oknech
pak jsem dal okna v prosinci a když jsem zde dělal tak topil v kamnech, abych měl pět stupnů nad nulou - vnitřní rozvody, i když elektřinu jsem dělal a v domě bylo kolem nuly -((( ale vše funguje včetně dat atd.
já jsem tedy ale vylil stropy miako už v září - takže beton už byl v jiném stavu než u vás
pak jsem se snažil mít všude už pět nad nulou, když jsme dělali v lednu a únoru rozvody vody atd. v květnu omítky - mohl jsem je dělat dřív, jenže jsem neměl hotovou střechu
píši jen své zkušenosti
Petr
@blahova_andrea no já to právě okna vůbec nezadělával, proč ??? Na okna se stejně čeká 2 měsíce - tak at to trošku vyschne průvanem atd.
a když dovezli okna tak jsem začal
akorát co si pamatuji, dkyž jsem dělal večer do desíti hodin v mrazu přípavu díry na vodu a elektřinu tak to bylo drsné, ale měl jsem super teplé oblečení a zimní boty tak to šlo, dnes když si na to vzpomenu - bylo to hodně drsné čekání na okna a aby stavba nezahálela
horší je když se vylijou podlahy a omítky - tam si myslím, že by mělo být pár měsíců klid, aby to vše pořádně vyschlo
ted v hrubé stavbě kromě stropů miako moc vody není
@verca215 Určitě bych taky zbytečně nečekala s uzavřením stavby a normálně pokračovala. Mokré procesy spíš opravdu bývají až poté, v podstatě nikdo už nezdí vyloženě na klasickou maltu, takže o nějakém extrémním vymrzání nemůže být řeč. A jak už tu někdo podotkl - dokud nejsou omítky, tak v hrubé stavbě je tolik škvír, že stejně tam nějaký průvan určitě je. My jsme pod střechou a do dvou týdnů by měla být okna a chceme normálně pokračovat - elektřina, voda s tím, že začít rovnou i s omítkama ještě před Vánoci anebo hned po Novém roce.
@verca215 Jsme přibližně ve stejné fázi. V současné chvíli děláme střechu a do Vánoc bychom ještě chtěli stavbu uzavřít. Jak zedníci, tak střechař i oknař nám říkali,že v tom není problém. V lednu normálně pojedeme dál a budem dělat elekriku a vodu.
@hbboy my je máme zadělané, protože v té zimě a průvanu se nedalo dál pracovat na vnitřcích ;-) za dva měsíce, co budeme čekat na okna, chlap stihne spoustu práce. na stěhování docela spěcháme, takže každý den drahý, natož měsíce :-N
přesně jak píšeš...zdržením pak bude pořádné schnutí podlah aj.
Všem vám moc děkuji za odpovědi, rady, tipy!!! Ověřil jsem si tedy, že okna mohu nechat zadat, v lednu osadit a pokud se mi povede trochu prohřát vnitřek, tak i pokračovat v pracích. Jen budu mít trochu obavu, pokud začnou veškeré práce po osazení oken, aby nedošlo k jejich poškození, ale toho jsem si vědom a pokusíme se je důkladně ochránit sami a budeme věřit, že to zvládnou. Ještě jednou moc děkuji!!!
@verca215 kup silnější igelit a okna zevnitř normálně zalep, nějaké menší nech volné kvůli větrání aby byl průvan, až se bude omítat zalepíš i ty poslední ;-)
@verca215 Dobrý den
Já osobně zákazníkům vždy doporučuji počkat do jara a dokonce jsem se setkal s názorem osadit je až co možná nejdéle to jde. Jako rozhodující bych zde viděl z jakého materiálu jsou okna vyrobena. Plast snese hodně, dřevo méně apod.
Vezměte si, že veškeré mokré procesy, které proběhly do nynější chvíle a budou probíhat v příštím roce + vlhkost ve zdivu která tam napršela než jste udělali střechu s sebou ponesou obrovský nápor kyselé vlhkosti z betonů a omítek. Odvětrání jistě pomůže, nicméně vystavíte okna zcela zbytečně prostředí a podmínkám, kterým už nikdy v budoucnu nebudou muset čelit. Okna jsou osazena pozinkovaným kováním a to ačkoli je hodně kvalitně zpracované, je řekl bych na tyto podmínky nejcitlivější. z celého okna
V případě zákazníků, kteří si nechali osadit okna dřevěná, jsem se několikrát dokonce setkal s tím, že vylili podlahy, udělali hrubé omítky mimo špalety a až po jejich proschnutí se osazovala okna, příp. pouze rámy. Přes zimu a do osazení oken otvory zabednili a otvírali jak bylo potřeba, cenné věci měli v buňce nebo u sousedů..
Samozřejmě lze předpokládat, že pokud máte plast tak se s vysokou pravděpodobností poškození bát nemusíte, jde čistě o to, že je to zbytečné.
Tomáš Mazel