Popraskané plotovky Diton

Zdravim vsechny, na podzim nam firma delala plot z plotovek Diton a parene borovice Thermowood. Ted na jaro jsme si vsimli, ze cca 1/4 sloupku je vertikalne popraskana. Samotne tvarnice mely uz na palete nehezke "fleky", jakoby vyvzlinany cement nebo neco. Firma michala beton na miste, detaily o kvalite nevim, tvarovky poskladaly, dali roxory a vyplnili betonem, na vrch striska na lepidlo. Zaklad byl cca 50cm betonu, az na nej sla spodni 3 rady plotovek. Likvidator z Ditonu mi na miste rekl, ze se to obcas deje, par dni na to prislo zhotoviteli vyjadreni, ze reklamaci neuznavaji kvuli pouzitemu betonu. Mate nekdo podobnou zkusenost? Muze to byt tim betonem nebo je i moznost nekvalitni tvarnice? Jak jste situaci resili? Diky
Odpovědět
@holyl Ano už jsem to viděl hodněkrát v diskuzích na internetu. Problém je většinou opravdu v tom betonu, který se dává dovnitř. On si totiž každý řekne, že o nic nejde a smíchá tam co mu zbyde. Ono to je ale naopak velice důležité, ten beton musí být co nejvíce podobný tomu, ze kterého jsou tvárnice udělané. Tedy jen štěrk je do velikosti 4/8, větší už ne. Dále aby tam bydlo dostatek cementu a nebyl moc řídký. Ono se totiž pak stane to, že když tam zateče voda, tak každý beton začne vysychat trochu jinak a pak dochází k objemovým změnám - tedy může dojít k prasknutí.
Odpovědět
Profilova fotka
@holyl ja bych tipl kombinaci podzim a moc ridky beton... Nevyschlo to a mraz to roztrhl...
Odpovědět
@holyl A zhotovitel se k tomu vyjadril jak?
Odpovědět
@username sousedovi se stalo neco podobneho... u nej to byla kombinace malo cementu, malo vody a nez to zavrel striskama, tak mu tam naprselo. asi jak to v zime zmrzlo a roztahlo se, tak to prasklo.
Odpovědět
Zdravím Vás, ano toto se opravdu děje často. Pevnost výplňového betonu by měla být obdobná jako betonu tvárnice. Tedy měl by být použit beton min. pevnostní třídy C 20/25 což znamená pevnost betonu v tlaku 25 MPa. Při míchání betonu na místě stavby to znamená dodržovat správný a stále stejný poměr cementu a kameniva, stále stejnou konzistenci množství vody - vše důkladně odměřovat a cement díky tomu, že je pytlovaný je většinou pouze nižší pevnostní třídy 32,5 s tím se nesmí skutečně šetřit!!! To je vyzkoušené. Jinak to takto dopadá. Pro stavbu těchto plotů a zejména sloupků 40X20 cm je vhodné a z mého odborného hlediska i nutné používat beton z betonárny jak jsem psal pevnostní třídy min. C20/25 s kamenivem 4-8 mm. Pak je výsledek vždy bez problémů. Dále také na betonárně se používá cement vyšší pevnostní třídy 42,5 a do betonu se přidává plastifikátor. Ten plastifikátor snižuje množství záměsové vody do betonu (to je voda která se do betonu přidává), čím měně vody (do betonu dám) tím menší objemové změny při zrání!!! To prostě platí. Samozřejmě nějaká voda pro hydrataci cementu a zpracování betonu se přidat musí. Kdežto na stavbě každý naředí vodou (nepřidává se žádný plastifikátor) a pak jsou u těchto betonů i velké objemové změny. A to je přesně ono. Sloupky ale doporučuji ze zkušenosti 40x40 cm výrobci betonových tvarovek to také dělají, zde je sloupek masivnější a nepracuje potom tolik i díky plotové výplni z masivního dřeva nebo i železa. Díval jsem se a Diton také tyto sloupky vyrábí, nevím proč nebylo použito? Místo toho je sloupek z tvarovek koncových, to mi nepřipadá zrovna úplně správné. Nicméně dá se to, ale musí se více dodržovat správný technologický postup výstavby. Tedy závěrem plotovky za tyto trhliny rozhodně nemůžou. Bohužel je to skutečně o výplňovém betonu. Mám obdobný plot od firmy Diton, na výstavbu jsem si dohlížel osobně a používal beton pouze z betonárny a bez jakéhokoli problému. Tedy mohu Vám doporučit pouze tento postup co jsem popsal. Pozor výstavbu plotu je nutné provádět v jarních nebo případně letních měsících a to proto že se voda s betonem v tvarovkách uzavře a vysychá několik měsíců!!! Tedy když se realizuje před zimou zcela jistě to tam zmrzne a opět může dojít k prasknutí tvarovek a vypadá to obdobně. Snad Vám to pomůže.
Odpovědět
Profilova fotka
A jak je řešená stříška? Měla by mezi ní a poslední řadou být spára z důvodu odparu.
Odpovědět
@holyl Ahoj, Můžeš prosím poslat foto? Zajímá mě ta stříška. Klidně tady nebo soukromá zpráva. Moc děkuju
Odpovědět
Dekuju vsem za odpoved, co tak procitam ruzne zdroje, tak se opravdu nejspis jedna o kombinaci vlhciho betonu/podzimu s prechodem do zimy. Zhotovitel je znamy, takze je to o to horsi, jeste resime extremni flekatost tech tvarnic, tak uvidime, co na to dodavatel, ale myslim, ze nazor nezmeni. Poslu jeste nejake fotky tech fleku a ty strisky. Jinak ty sloupky z prubeznych 40x20 jsem myslel, ze je normalni, kdyz ty spodni 3 rady v zakladu jsou 40x20, prece nemuzu mit zaklad zr 40x20 a na zo sloupky 40x40? Situace kazdopadne neprijemna hned pul roku po dostavbe plotu...
Odpovědět
S tímhle už se toho moc vymyslet nedá. Problém je opravdu ve výplňovém betonu a jeho roztažnosti. I kdyby byla stejná jako u tvarovek, díky mnohem většímu objemu vám je časem stejně asi potrhá. Nejlepší a nejjednodušší varianta je použít odlehčený beton s polystyrenem a nebo beton vůbec neřešit, namíchat co je a při zalívání tam nacpat kusy polystyrenu (klidně se tak zbavit odpadu), zamezit tomu, aby vyplavalo vše nahoru a máte vyřešený problém.
Odpovědět
@jiri_1477 ja teda nevim, kdyby byla problem roztaznost betonu tak praskaj vsechny betonove konstrukce (teplotni roztaznost betonu je cca 1mm na 10m delky… navic pri schnuti dojde ke smrsteni betonu takze se nejaky prostor mezi tvarnici a vyplni vytvori). Spis byl problem s nevyschnutym betonem a zaporne teploty… Mam take plot od Ditonu ale stipane a bez problemu i z pytlovaneho betonu ale tvarnice meli cca 5-8cm silu sten + sloupky mam 40 na 40. Jinak Diton sam rika ze na zmena odstinu neni duvod k reklamaci… bohuzel to vyplavovani bude probihat nekolik let…
Odpovědět
No nevim, takoveto fleky uz mi pripadaji trochu pres caru, je to vylozene ohavne.
Odpovědět
@holyl ten vykvet je celkem bezny. Bohuzel na tmave je to vice videt i u nas to je dost ale tim ze mame bezovou tak to neni tak patrbe, pozdeji mam v planu to zkusit vzit vapkou… Diton uvadi v technickem liste: Výskyt vápenných výkvětů na betonových tvárnicích (výrobce se jich nemůže vyvarovat) nemá vliv na jejich užitné vlastnosti a nepovažuje se za významný
Odpovědět
Článek se načítá
@ales5 Prosím vás, jakože do plotu beton min. C25 z betonárky a ještě s plastifikátorem😶 😄 Tak určitěěě. Je nutno si říci, že se jedná o výplňový beton s minimálním zatížením. a právě naopak se doporučuje používat betony nižší třídy a hlavně cementy nižší třídy s menším vývinem hydratačního tepla.
Odpovědět
@ales5 To nic Aleši, to je tady jen jeden místní kecal.
Odpovědět
@holyl koukám na ty fleky, toto má spojitost i s tím výplňovým betonem. Toto není “blednutí” je to vápenný výkvět, ten vzniká tím jak z betonu prostupuje vlhkost, koukám že střípky máte nalepené na tvrdí bez spáry pro odvod vodních par, a tipuji že tvárnice máte vylily betonem až do vrchu?? Poslední tvárnice musí být vyplněna jen do 2/3, musí zůstat mezera právě pro kondenzaci vodních par. Voda jde cestou nejmenšího odporu, což je přes tvárnice a vypravuje sebou hydroxid vápenný …to jsou ty bílé fleky. Cement se vyrábí z vápence… jak jsem psal toto je chybou konstrukčního řešení, v provedení tohoto plotu je spousta chyb. Je to Škoda…
Odpovědět
Dekuji za prispevky, ano, beton je az po vrch, alespon co jsem videl u dvou strisek, kde jde mezirkou videt dovnitr, zitra to budu resit se zhotovitelem, skoda je to velika, stalo to dost penez a prace chlapu, ale neda se svitit.
Odpovědět
@holyl @raziel628 co se týče toho výkvětu, tak ze zkušeností z okolí vím, že ani wapka nepomohla. U známého pomohl čistič (https://www.odstranovace.cz/odstranov...) nebo se zkuste se klidně podívat po něčem podobném. Stálo ho to okolo tisícovky a jedno odpoledne, ale výsledek byl fakt znát.. má plotovky antracit, takže u něj to bylo opravdu jak pěst na oko.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?