Prostup tepla - porovnání

Dobrý den, řeším nacenění a výběr oken a jsem "v pasti" 🙂 Jdu si pro radu, než se více zorientuji. Lze nějak jednoduše vysvětlit, jaký je rozdíl za rok v ceně vytápění, pokud se zvolí základní okno s W/m2K např. 1,2 a nějaké lepší s 0,7? Hraje větší roli samotné sklo a jeho Ug nebo prostup tepla rámem? Lze to nějak snadněji vypočítat, pokud by se vzal vzorově dům 100m2 zastavěné plochy? Za předpokladu, že dům je běžně (15cm EPS) zateplen, bez rekuperace..protě co je schopné samotné okno "ušetřit" .Jestli se bavíme o ušetřených 100, 1000 nebo 10 000 za rok..Děkuji.
Odpovědět
Dobrý den, těžko říct, zda to pro vás bude jednoduché, ale výpočet tepelných ztrát budovy lze udělat tady: https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-... (je dobré si k tomu vzít energetický štítek budovy, kde spoustu těch hodnot budete mít uvedeno). Náklady na vytápění pak lze porovnat tady: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-.... U oken je ale problém, že vám nikdo neřekne přesnou hodnotu prostupu tepla, která je tam potřeba zadat. Pro stejný typ okna je různá pro různé velikosti okna (v závislosti na poměru plochy skla a plochy rámu). Spousta prodejců ale uvádí Ug a pak něco jako "Uw od/ Uw okolo". Takže orientačně bych vzala tuto hodnotu. Reálně ale ty ztráty budou pravděpodobně vyšší. Minimálně i pro orientační výpočet je potřeba uvést plocha oken a typ vytápění, pokud vám to někdo má spočítat.
Odpovědět
@jowana Pokusím se tedy jednoduše vysvětlit. Prostup tepla rámem Uf bývá zpravidla vyšší/horší než sklem (Uf), proto kvalitní výrobce u svých top oken lákají na nizké profily a "bezrámová" okna. Mnohem důležitější je samotné provedení montáže oken a především připojovací spáry....(mimochodem úspora těžko vyčíslitelná a přesto VELKÁ). Zaměřte se na celkový souč. prostupu tepla Uw a pokud porovnáte 0,7 a 1,2, tak máte zlepšení o cca 42%. Pokud budete mít obvykle cca 30% prosklených ploch a tepelné ztráty RD cca 6kW. Na tepelné ztráty při prostupu tepla výplňovými konstrukcemi připadají obvykle 35%, tzn 2,1kW. Při nákladech na vytápění za topnou sezonu třeba 40t., tak samotný rozdíl vyjádřený v ceně "přes okna" bude 14t. Při rozdílech v parametrech oken 42%, to máme třeba 14t s lepším U a 20t. s horším U. Při provozu domu 50let to dělá 300t. ...bez inflace...takže jestli vyplatí, nebo ne musí být jasný každému i bez tohoto jednoduchého a hloupýho propočtu.
Odpovědět
Profilova fotka
@jowana Rozhodoval jsem se mezi hodnotami Uw což je prostup tepla celým oknem a dle nabídek od různých firem jsme se pak rozhodli kterého výrobce vezmeme, samozřejmě jsme koukali i na recenze, což jsem měl od kamaráda který už měl postaveno takže jsem se byl podívat na okna jak vypadají a pak jsme jeli s manželkou do studia aby to také viděla. Navíc tato firma má pouze dva typy rámů oken jednu pro rekonstrukce a druhou pro novostavby. Ono v tom nepřeberném množství typů rámů už nás moc nebavilo si vybírat takže tato firma to rozhodla a okna se nám prostě líbily. Samozřejmě hodnoty jsou na vyšší úrovni v porovnání s konkurencí kde sice měli na výběr více typů rámu ale vždy to bylo podobné s jejich nejvyšším produktem. Kvalitní okna by měla dosáhnout na hodnoty kolem 1,1W/m2k. Tato hodnota je považována za dobrý standart. Pasivní domy mají mít hodnotu Uw pod 0,8W/m2k. Jinak tyto hodnoty by jste měli mýt v technické zprávě když vám projektant navrhoval dům, my to tak měli jaká okna zdali dvoj nebo trojsklo a jaká má být hodnota U. Také jsme se rozhodli pro českou firmu která si celá okna vyrábí sami. Okna už máme namontované v novostavbě, vypadají pěkně montáž proběhla relativně v pořádku až na pár drobností což je má blbost že jsem si to pořádně neprošel ale nebyl čas (jedná se o škrábanec na rámu okna který jde vidět když se na to zadívám a další z venku ale ten je nahoře kde to není vidět, pak menší detail zapomněli dopěnit mezeru mezi světlíkem a rámem okna ve spodní částí vchodových dveří, asi se jim nechtělo už ohýbat 😬 neřešil jsem prostě jsem to dopěnil když jsem dělal zateplení soklu). Jsou to trojskla taky jsou pěkně těžké což my chlapi hnedka konstatovali když je vykládali 😄 ale jsou zvyklí. Firma je Pramos.
Odpovědět
@jowana obvykle mají skla lepší izolační parametry než rámy, ale podstatná je plocha, takže rozhodují parametry skla. Pro výpočet je podstatná celková plocha oken. teplotní oblast, kde se staví a samozřejmě topný zdoj nebo spíše cena energie. Pak to není problém spočítat. Jde ale i o další parametry jako je hlukový útlum, počet těsnění, kde lepší okna mají navíc i středové těsnění. V případě dvojskel mohou být problémy s rosením oken. Levnější plastová okna mají horší mechanickou stabilitu. Trojskla mají vyšší váhu a to zanmená nutnost použít pevnější rám. Prostě provozní náklady dané rozdílným U nejsou úplně zásadní.
Odpovědět
Děkuji za komentáře. Na stránkách Dafe jsem našla propočet viz. foto. To mi upřimně zas takový rozdíl nepřijde..Propočty co uvádí @panlorenc už rozdílné jsou vcelku dost. TZ kolem 6kW mít také budeme..jen z různých diskuzí ti co měli podobné TZ platili 25-30tis. ročně..pravda, s tím co se s energiemi děje je otázka jak to půjde dál, ale rozdíl bude pořád +/- stejný. Jaký je rozdíl u skla třeba v prostupu světla/tepla pokud má trojsklo Ug=0,8 nebo 0,5? Je to pocitově nějak poznat? Bývá cena skel +/- podobná nebo se může lišit výrazně? V podstatě jsem původně řešila rám (kompozitní), vzhledem k větším oknům, ale požadavku na plast..i tak se dostáváme na cenu 360-430tis. bez střešních oken 🤔 😞 v hliníku bychom se asi nedoplatili..
Odpovědět
@zubr487 hluk řešit nemusíme - vesnice. Vytápění bude TČ a krb - vzhledem k novým požadavkům jsme zvolili tuto variantu, zateplení 15 šedý EPS, bez rekuperace. Ono moc výrobců kompozitní profil nemá..máme rozměr třeba 1100x2300, tak nevím, jak by obstál běžný plast - nebo s výztuží..mě přijde vhodnější kompozit, ale možná se mýlím. Okna bych si uměl představit i větší, ale když jsem poptávala výrobce, v podstatě v plastu nevyrobí a jít do hliníku jsme cenou uplně jinde, tudíž jsme volili max. možné otvory pro výrobu v plastu.
Odpovědět
Profilova fotka
I když jste na vesnici, tak bych bral do úvahy prostup hluku, protože není nic lepšího, když ráno jdou slyšet traktory, popeláři a jiné nákladní auta. U skel jsou dnes dostupné parametry Ug 0,5 s prostupem světla kolem 0,6 (tzv. solární skla). Skla s heatmirror fólií dost tlumí prostup světla a skla s kryptonem mají kromě ceny i další problémy. Ale jak už tady někdo řekl, nejlepší energie je ta, kterou nepotřebuji, dneska o to více.
Odpovědět
@zubr487 A jak se promítne zdroj tepla/cena tepla při výběru parametrů oken?? Těším se na odpověď 😉
Odpovědět
@panlorenc Otázka se týkala ušetřené částky. Podle Vás bude stejná, pokud topíte elektřinou nebo dřevem z vlastního lesa ?
Odpovědět
@zubr487 Ne...otázka byla cena/parametry oken vs úspora.... no a tam je odpověď jasná i bez zdroje tepla, který má na to vliv asi jako estetika, protože jde pouze o % úsporu v lepších parametrech oken a ta je stejná bez ohledu jestli topím elektřinou nebo faldovkama.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?