Zdravím, koupili jsme řadový dům a po prvním zjištění, že jde ze sousedních domů dost dobře slyšet i běžná řeč, natož hlasitější hudba, jsem se rozhodl pokoje od sousedních domů akusticky izolovat.
Plánuji při rekonstrukci udělat akustické předstěny, ve kterých bude rockwool, ale nevím, pro jaký systém sádrokartonů se rozhodnout. Dále budu zvolené sádrokartony používat i na snížení stropů.
Každý výrobce zmiňuje trochu jiné parametry a má poměrně odlišné ceny - prosím tedy o radu, jestli jsou rozdílné ceny opodstatněny vyšší kvalitou, nebo podle čeho se při výběru rozhodovat.
Desky mezi kterými se rozhoduji:
- Siniat LaSound
- Rigips MA (DF)
- Knauf blue akustik
Díky za rady
Akustika je trochu zrádná věc.
Neřeknu Vám který systém je lepší, ale pokusím se vysvětlit princip. Primárně chcete utlumit přenos vibrací a vibrace tlumí hmota, takže hledáte co nejtěžší stěnu, která tu energii pohltí a rozdrobí. Z tohoto pohledu je možná výhodnější dvouvrstvě kladený obyčejný SDK než nějaký supervymakaný akustický jednovrstvý.
Podstatná část vibrací se přenáší z jedné strany konstrukce na druhou skrze příčky a výztuže, takže hodně pomůže pokud předstěna nebude vůbec spojena se stěnou a podlahou. Lze použít jako podklad na podlaze dřevěný hranol, nebo vertikálně plovoucí napojení pro přerušení přenosu z podlahy / stropu. Každý výrobce má svůj doporučovaný systém, najdete to v jejich katalozích, většinou i s nákresy.
Pokud to uděláte pečlivě, je skoro jedno co si vyberete, rozdíl bude nejspíše neměřitelný.
Dále byste si měli změřit hladinu hluku kterou v místnosti pozorujete. Appku na měření hluku zmákne dnes skoro každý telefon a je to jen o načasování a naměření s jakou výchozí hodnotou pracujete a kam ji chcete utlumit. Možná že některé superakustické, a patřičně drahé, konstrukce by Vás posunuly pod úroveň běžného šumu který do místnosti vniká jinudy.
Poslední věc, omlouvám se pokud už to víte, decibely jsou logaritmická stupnice a 3dB představují zhruba dvojnásobnou pohlcenou nebo vydanou energii. Takže rozdíl úlumu 67dBm proti 70dBm je poloviční hodnota přenesené akustické energie. Určitě tedy rozdíl "pár decibel" nepodceňujte.
Tady je pěkný članek: https://stavba.tzb-info.cz/akustika-s...
Jinak pokud to finance dovolí, na strop bych uvažoval děrovaný sádrokarton s tlumící vatou. Výrazně to vylepší akustické vlastnosti místnosti.
@obludak
Tak jsem se ráno vypravil s telefonem na dům udělat měření. Doplním jen, že je dům momentálně prázdný, zdi mezi domy jsou 2x15cm cihla a začínáme s rekonstrukcí, kde budeme dělat komplet zdi, podlahy i stropy.
Když bylo úplné ticho, měřil jsem hodnoty 29-30db. Po nějaké době začala ve vedlejším domě sousedka telefonovat, řeč byla slyšitelná a i srozumitelná - měřené hodnoty stouply na 34-36. Dále bylo slyšet, když paní zavírala dveře, odkládala věci - při těchto menších ranách vyskočilo měření na cca 44db. Samozřejmě hlasitý rozhovor nebo i průměrně hlasitá hudba, by hodnoty posunuly o něco výše.
Dokumentace výrobců SDK desek jsem letmo procházel a u akustických stěn nabízejí řešení spřažené stěny, kdy je stěna připevněna na stávající a mezery vyplněny vatou, nebo volně stojící stěny, kde je vatou vyplněný profil pro SDK.
Na rozdíl mezi deskami a výrobci se ptám hlavně kvůli tomu, že každý výrobce uvádí hodnoty útlumu trochu jinak a hlavně nevím, jestli má opravdu smysl investovat třeba do 10x dražších desek, nebo jestli je to jenom o marketingu...
Např. asi největší výrobce SDK uvádí, že dvakrát opláštěná předstěna o šířce 7,5cm má nárůst útlumu při použití obyčejné desky 17db oproti původním hodnotám a při použití jejich nejdražší desky nárůst útlumu 25db.
Je mě jasné, že tyto hodnoty jsou udávány na ideálních frekvencích pro měření a taky mám už tak nějak srovnané, na co si dát pozor, abych se vyhnul zbytečným rezonancím nebo zvukovým mostům.... Co jen pořád nevím, jestli by opravdu několika násobně vyšší investice do těch nejdražších desek měla reálné opodstatnění.
@lukmas no skoro bych řekl, nemáte mezi kamarády nějakého zvukaře nebo nadšeného D.J. ? většinou toho o zvuku a útlumech vědí a chtějí sdělit mnohem víc než jste chtěl vědět. 🙂
Ale vážně. Místnost bude mít jinou akustiku prázdná s tvrdou podlahou a jinou s nábytkem a kobercem. Orientační měření dobré, 30db je skoro ticho. Zde https://noiseawareness.org/info-cente... je celkem pěkná referenční tabulka.
Při hovoru vedle jste naměřil 44, můžete počítat s útlumem okolo 10-15 dB na stávající stěně. Můžete si taky udělat referenci sami doma, jaký hluk dělají běžné věci.
Jestliže tedy nechcete významně slyšet vysavač nebo hlasitější televizi, budete potřebovat útlum okolo 65 dB. 10 už máte na stěně, dalších cca 55 by měla zmáknout dvouvrstvá SDK příčka, pokud nebude napojená natvrdo na stěnu.
Pokud máte tu možnost, zkuste si udělat taky nějaké porovnání například u známých, kteří mají SDK stěny.
No a pokud dojdete k tomu že dvojitá SDK je opravdu málo, budete muset investovat do akustických desek, které mají o cca 5-8 dB lepší útlum než klasické SDK (17dB je asi tak říše fantazie v ideálních podmínkách). Běžně se pak dává jedna akustika + jedna klasická deska
K zamyšlení ještě toto. Samotné akustické desky jsou skoro 2x dražší než klasika, ale je možné, že po sečtení všech nákladů na m2 stěny nebude ten rozdíl zase tak markantní, zejména pokud to nebudete stavět svépomocí.
Jestli něco opravdu nechcete, tak opravovat to a vylepšovat po roce zabydlování.
@lukmas Teď jsem se ještě díval na katalogy a vidím odkud jsou čísla 17 a 25 dB útlum. No nepodařilo se mi úplně dohledat metodiku, ale při nejlepší vůli mi to nesedí, aby dvojitá vatou plněná stěna měla 50+ dB a dvojitá půlstěna měla jen 17. Tady asi trochu řádí marketing. Ale možná počítají s pevným ukotvením na stěnu a přenosem vibrací přes konstrukci. Tomu se snažte určitě vyhnout.
@alda33 musím říct, že jste mě s tím fermacellem trochu nahlodal - vypadá opravdu dobře. Zajímalo by mě, jestli je možné ho vrstvit se sádrokartonem, nebo jestli by to nedělalo dobrotu 😄
@obludak Děkuji za rozsáhlou reakci. U toho zmíněného útlumu (17db-25db) jde podle katalogu o navýšení útlumu zdi. Tedy když má zeď útlum 38db, tak za použití předstěny je celkový útlum zdi s předstěnou 55db-63db... A podle toho co jsem zatím vyčetl, tak čím nižší útlum původní zdi, tím vyšší může udělat předsazená zeď. Každopádně mě zaráží, že podle různých tabulek by takto silné zdi, které mezi domy máme, měly mít útlum cca 50db - a tím pádem bych běžný hovor o cca této síle neměl skoro vůbec slyšet :/ No každopádně jsem se rozhodl pro řešení akustické předstěny s rockwoolem a 2 akustickými SDK deskami - nebo fermacell deskami, jak píše kolega výše.
@lukmas Pro začátek si musíte neprůzvučnost rolíšit na vzduchovou (např. hlasy) - dá se řešit snáze a kročejovou (např. dupání) řeší se obtížně. Metoda měření insitu je taková, že se na jedné straně stěny umístí zařízení které produkuje zvuk a na druhé straně se změří hlasitost a podle toho se určí neprůzvučnost. Takže neměří se neprůzvučnost jedné SDK desky, ale v katalozích jsou uvedené údaje např. za oboustranně opláštěnou příčku. Pokud chcete zvýšit neprůzvučnost příčky, tak musíte nejprve změřit aktuální neprůzvučnost (je to drahé) a poté podle toho navrhnout řešení. Pokud jak pište máte problém se vzduchovou neprůzvučností tak bych volil předstěnu asi ve formě příčky (kotvená do strop, podlaha, stěna) s lehkou minerální vatou. Předsazenou vzpraženou předstěnu doporučuji pouze pokud chcete šetřit místo. To navýšení vždy počítejte tak kolem 6db až 25dB. Pokud nešetříte místo nemá smysl investovat do profi řešení. Zvýšení neprůzvučnosti se řeší tak, že postavíte další předstěnu.
Co se týká akustických desek, tak to si myslím, že mají podobné parametry a rozdíl bude malý, orientujte se podle hmotnosti. Čím má větší hmotnost o to víc bude tlumit hluk.