Ahoj, pouštíme se svépomocí do vápenocementové jednovrstvé omítky, zatím v místech, které budou schované raději 😄. Už teď mi ale přijde, že omítky neumíme tak vyhladit, jak by se slušelo a patřilo. Máte, prosím, nějaké tipy a fígle jak na to? Ta kamínková struktura mi na tohle přijde docela na nic... Navíc čím víc to se to za mokra snažíme zarovnat, tím je to řidší a horší.
Děkuji 🙂
@luj89 Záleží na tom, zda chcete s filcovaným povrchem nebo vyhlazené. Vyhlazené jsou pracnější a asi musíte použít sádrovou omítku. Já jsem použil vápenosádrovou tenkovrstvou omítku pro ruční zpracování. Např Hasit 150. Já jsem zvolil následující postup
1) osadil jsem všute rohové profily. Např. https://www.profibaustoffe.com/cs/pro...
2) stěnu jsem srovnal lepidlem a v místech přechodů jsem přidával perlinku
3) před natahováním omítky jsem natřel stěnu penetrací.
4) natáhl jsem hrubým zubatým hladítkem silnou vrstvu omítky.
5) stahovací latí jsem ve vertikálním a horizontálním směru srovnal vrchly zubů. Lať např. https://www.dek.cz/produkty/detail/45...
6) V místech, kde nedošlo ke srovnání povrchu jsem přidal další vrstvu omítky a to samé znovu.
7) Jakmile jsem dosáhl stavu, kdy byl povrch rovnoměrně vyrovnaný jsem pokračoval s natahováním další vrstvy omítky hladkou stranou hladítka a přitom jsem povrch vyhladil.
😎 nakonec jsem povrch dorovnával fasádní špachtlí https://www.profinaradi.com/festa-spa...
9) po dostatečném zavadnutí jsem povrch vyhladil filcovým hladítkam podovně, jako se vyrovnává štuk
Je dobré pracovat minimálně ve dvojici a vhodně si načasovat jednotlivé práce. Nevím zda to bylo způsobené vysokou vzdušnou vlhkostí, ale někdy jsem měl ještě večer nezavadlou omítku a nešlo to filcovat. V tom případě jsem druhý den natáhl tenkou vrstvu omítky hladkou stranou hladítka a povrch zafilcoval.