Chystám se v jedné místnosti v mého RD renovovat omitku..
Chtěl bych poradit, mám jen oškrabat barvu, očistit, napenetrovat
a co je potom lepší?
1. Zatáhnout lepidlem (nechat zaschnout), zatáhnout lepidlem
a vložit perlinku, zatáhnout lepidlem (lepidlo smichane se štukem)
a na závěr jemný štuk? Nebo
2. Po penetraci zatáhnout jadrovou omitkou,
potom jadrovou omitku a vložit perlinku, napeneteovat a
na závěr jemný štuk?
3. Po penetraci zatáhnout jadrovou omitkou, potom následně
1x jemný štuk, jen na dorovnani a potom jemný štuk Jako finále? Děkuji za rady
co to znamená renovovat omítku? je nesoudržná? jsou v ní vrypy? je nerovná na lati?
celý otluč, nahoď jádro a vyštukuj
oškrábej barvu, otluč nesoudržnou, napenetruj, dohoď jádro a přeštukuj
oškrábej barvu, očisti, napenetruj a přeštukuj
Dělala se nová elektrika. A staré napojení s novým nevypadá dobře .. Je pevná, místy ne, to je oklepane.. Místy je nerovna. Takže se pod jemnou nemusí vkládat perlinka?
@buzek Zdravím, jak jste prosím nakonec postupoval? Řešíme úplně stejný problém. Máme místnost oklepanou místy na cihlu a místy jen seškrábanou barvu. Příp. jestli můžete i říct, co všechno a jaké značky jste použil?
Zatím plánujeme - napenetrovat, zalepit díry hrubou omítkou, pak nahodit vrstvu hrubé omítky přes celou místnost (pro vyrovnání) a nakonec štuk.
Ještě mě zajímá jestli to můžeme nahodit najednou - zalepit díry a zároveň nahodit po celé mistnosti, tzn. že místy to bude mít třeba 1 cm a místy kde jsou díry třeba 5cm. Nebo jestli je nutné zalepit díry a nechat zaschnout a pak natahovat novou vrstvu. Díky
@kercul Zaházel bych díry hrubou maltou a nechal to zatvrdnout. Pokud to budete dělat rovnou, bude omítka nepravidelně schnout a bude se to blbě filcovat. Pak máte několik možností
1) klasika je natáhnout lepidlo s perlinkou a navrh štuk.
2) natáhnout tenkovrstvou omítku a ta se hned filcuje. Např. něco jako Hasit 150
3) atd
@kercul Díry zahodili hrubou, barvu jsme seškrábali, co to šlo (nejlépe prvně namočit vodou) je to snadnější. Potom penetrace, lepidlo perlinka, jemnou na 2x.
@kercul Záleží na tom, kdo Vám to bude dělat. Sehnat zedníka co Vám to celé nahodí je dneska problém, nebo se nedoplatíte.Pokud to máte hodně hrbaté a chcete kvalitní povrh, tak si nechte udělat strojní sádrové omítky.
Při svépomocné realizaci je klasika lepidlo s perlinkou. Pokud jsou větší nerovnosti, tak mě se osvědčila ta tenkovrstvá omítka. Nejprve jsem samozřejmě zdi očistil, osekal uvolněnou omítku a zaházel maltou. Po penetraci jsem zubatým hladítkem natáhl lepidlo. Větší díry, rohy a přechody jsem doplnil perlinkou. Po zavadnutí lepidla jsem dlouhou hliníkovou latí strhl nerovnosti přejetím ve svislém a vodorovném směru. Nechal jsem zubatý hrubý povrh. Důvod byl sjednocení ploch a vyrovnání nerovností.
Na to jsem natáhl zase zubatým hladítkem tenkovrstvou omítku. Zde je vhodné pracovat min ve dvojici. Po rychlém natažení plochy jsem hliníkovou trapézovou latí střídavě svisle a vodorovně zahladil povrh. Na plochy, kde zůstal zubatý povrh se hladítkem natáhne další vrstva a opět se plocha srovná latí. Pak jsem povrh vyhladil fasádní stěrkou. Po zavadnutí se nakonec omítka klasicky zatočí filcovým hladítkem jako štuk. Někdy to nevycházelo časově, tak jsem se na filcování vykašlal a udělal jsem to až druhý den, kdy jsem znovu natáhl hladkým hladítkem tenkou vrstvu omítky stejně jako štuk. Ta již zavadne tak rychle a lze hned filcovat. Nářadí o které jsem psal máte v odkazech + samozřejmě klasické nerezové hladítko, zednická lžíce, filcové hladítko a případně i molitanové hladítko.
https://www.dek.cz/produkty/detail/45...https://www.stavebniny-janik.cz/sterk...
.
Pánové, všem vám velmi děkuji za cenné rady. Budeme to dělat celé sami, víme, že zedník by si vzal to, co máme přichystané následně na vybavení ložnice. :-D Přichází nám rady i od rodičů a okolí, jenže každý nám tvrdí něco jiného, takže mockrát děkuji všem, rady zkombinujeme a snad to nějak dopadne. :-D
@kercul Zde hlavně záleží na tom, zda jste něco podobného dělali nebo na to máte lidi. Klasické nahazování jádra znamená kvanta materiálu, je s tím plno práce a chce to ten správný grif, jinak naházíte víc malty kolem, než zůstane na zdi. V každém případě doporučuji variantu omítky natahované hladítkem. Nevím jaké varianty Vám ještě doporučovali, ale prostě si kupte pytel matroše od každé varianty a vyzkoušejte si to. Asi nejblbuvzdornější je varianta lepidlo+perlinka.
Jasně, nebude to úplně jednoduché, zkušenosti samotní my nemáme. Ale můj i partnerův otec jsou celkem schopní a byt si spravovali oba dva, jen prostě každý říkal něco jiného jak to celé zrenovovat a samozřejmě jeden chytřejší jak druhý. Postup tedy cca máme ujednocený a na tu techniku házení omítky snad příjdeme :D, kdyby to spadlo, tak naštěstí můžeme být naštvaní jen sami na sebe :-D
Dobrý den, prosim radu. Při opravě omitek, kdy se staré oškrabou, musí se jednotlivé vrstvy nechat řádně vyschnout? V jeden den se stěny vyrovnaly, nanesla adheze, perlinka. Následně je potřeba vyčkat do úplného vyschnutí nebo možno nanášet druhý den již štuk, i když by bylo stále vlhké? Foto stavu v noci: