Otázka zní jasně. Ptám se z toho důvodu, že uvažuji o předsednictví v SVJ. V jednom mém bytě jsem členkou SVJ a platíme předsedovi výboru myslím 5000,- a ostatním členům výboru po 1000,-. měsíčně. Platíme tam i správci kotelny, a mamince na mateřské, která vytírá dům. Výbor funguje perfektně. Po přestěhování do nového většího bytu jsem opět členem SVJ, kde výbor nepobírá žádnou odměnu, ale také nefunguje vůbec. Nemá ani základní přehled o tom, jak SVJ funguje. Já bych do toho šla, mám k tomu vztah, dost o tom vím, ale určitě ne zdarma. Tak kolik platíte u vás ? Díky za odpovědi. Náš dům má 48 bytových jednotek.
V bývalém domě, kde jsme bydleli, nebyli žádné odměny a vše fungovalo naprosto perfektně. Manžel byl členem výboru pár let a vše dělal v rámci svého volného času. Vše je spíš o lidech než o odměnách. Osobně bych za to taky nic nechtěla, protože by ostatní určitě remcali, že za to beru tolik a tolik a oni by to určitě udělali jinak, lépe...a bla, bla...
Celému výboru dohromady platíme 5000,- Kč. Náš dům má 31 bytů. Výbor funguje dobře. Částka mne připadá adekvátní k počtu bytů. Jinak platíme úklidovou službu společných prostor zvlášť a správci domu (finanční vyúčtování služeb,...) asi 130 +130 Kč.
Rodiče bydlí v domě, kde je celkem 36 bytů, táta dělá předsedu a vše zařizuje, dostává za to cca 500,- měsíčně (malé město na západě Čech) , ale jako všude, jsou tam problémoví lidé (neplatiči, romové a i běžní uživatelé bytů, kterým se pořád něco nelíbí :-p ), má k dispozici služební telefon (limit má nastavený tuším na 300,- / měsíc a stačí to) . Společné chodby a prostory si uklízí sami - některým prudičům se nelíbilo, že se za to musí cizí firmě platit :-N . Je to nevděčná funkce :-(, ty peníze za to nestojí ;-) , tátu to ale baví - rád pomáhá a taky už je v důchodu, tak se doma nenudí a má na to čas (když např. přijdou nějací řemeslníci na opravy dopoledne , tak aby to dozoroval) , je to spíš o Tobě, zda na to máš čas a chceš něco ve svém okolí změnit k lepšímu x-) ;-)
Taky záleží na tom, v jakém stavu dům je. My jsme odkupovali byty do OV od města, zůstaly mu nebytové prostory a asi dva byty. Musely se dělat nové rozvody, zvonky, kanalizace, sklepy, vstupný prostory, fasáda... sjednávat nové smlouvy na služby. To zabere poměrně dost času, práce je to nevděčná, protože uděláte výběrové řízení, proběhne realizace, málokdy bez problémů a hned se po vás vozí, že to mohlo být levnější a i támhle Franta Vonásek by to udělal líp a kdo ví, co z toho máte. Ale při výběrovém řízení se nikdo neozve. Zato se každý ozve, když se má zvednout příspěvek do fondu. Pokud už tohle všechno je vyřešeno, tak už jsou to jen udržovací činnosti a pak odměna výboru nemusí být nijak vysoká. Jen by měla pokrýt náklady na telefon, nějakou tu cestu někam.. 1000,- na člena na měsíc při cca 30 bytech je dle mě optimální, pokud je již vše hotovo.
V našem BD (52 jednotek) je odměna představenstvu jako celku 9.000,-/měs. Představenstvo je 6-ti členné a např. za loňský rok si odměny rozdělilo interně podle objemu odvedené práce. Letos je to pro každého stejně, tzn. 1500,-/měs. na osobu (minus 15% daň). Ale pozor - pokud opravdu pracuješ tak, jak je nutné, je to dost zápřah - stojí to spoustu času (jednání na úřadech), starostí (jednání s dodavateli) i peněz (telefonáty). Držím palce.
Brno, novostavba, 33 bytů - cca 5000 ročně pro 3 lidi. Hrubého. Manžel je místopředseda. 5000 měsíčn, no tak to je drsný, ono fakt totiž není o co stát.
To by mnel kazdy delat v ramci sveho volneho casu a ne si ptat zato penize :) Kdyz SVJ pracuje na nejakem vetsim projektu kde travi vice casu nez je potreba tak vtedy bych premyslela o nejakej provizi ke konci roku cca 1000 kc ale vic urcite ne.