Máme již hotové stropy ze SDK, nad nimi je izolační vata a parotěsná folie. Řešíme nyní osvětlení a líbily by se nám bodovky. Firma, co nám dům staví nám tvrdí, že už bude s bodovkami problém, že by se na ně musely dát nějaké krytky nebo snížit stropy podhledy...Oproti tomu známý, elektrikář nám zase říká, že by tam bodovky normálně dal a nevidí v tom problém.
Prosím, máte s tímto někdo zkušenost?
no, pokud nemáte mezi SDK a parotěsnou folií mezeru, pak je to trochu komplikované, ale ne nemožné. přiklonil bych se k názoru firmy.
pokud tam váš známý bodovky "normálně" dá, pak poškodíte parotěsnou folii a zaděláte si na zásadní problém...
Není "bodovka" jako bodovka.
Jestli tam máte hned fólii bez mezery, tak musíte do sdk řezat velmi opatrně aby se nepoškodila fólie.
Pak do vytvořené díry strčíte instalační pouzdro a tím oddalite fólií.
nebo můžete použít led panel který je jen 12mm silný a nic s fólií nemusíte řešit.
Jak ke světlu dostanete kabel je otázka druhá...
Díky moc za vaše odpovědi, po několika konzultacích jsme se rozhodli, že to nebudeme pokoušet a opravdu raději pořídíme ty panely. Nemáte někdo tip na spolehlivý obchod? Na webu je toho mnoho, ale jde nám také trochu o kvalitu. ;-)
@zeneva vata "nabere" vlhkost z interiéru. většinou se ta vlhkost z vaty nestačí odpařit. bude tedy hůře izolovat. a váha "nabrané" vody nemusí stropu udělat zrovna dobře...
@2masoni diky za informaci. Mame parotesnou zabranu na celem strope, v kazdem pokoji je stropem protazeny kabel na svetlo, v obyvaku/kuchyni je 11 bodovek, kde je otvor vetsi. Nevim, jak to jinak technicky vyresit, aby ta vlhkost nesla do vaty. Na pude je 44 cm vaty a je otevrena do pudniho prostoru - 1-3 metry vyska. puda neni zateplena , je tam jen folie a nad ni late a tasky vcetne vetracich.
Do té parozábrany určitě díry nedělejte (a když už tak pořádně zalepit profi páskou). Ty bodovky se dají řešit ale je třeba na to myslet před zaklopením SDK kvůli kabeláže. Jinak se obvykle dá použít např. květináč (prostrčí se naříznutý dírou pro bodovku) který udělá prostor pro bodovku a nadzvedne parozábranu bez poškození ;-)
A ta parotěska je přímo pod rastrem? Pokud je totiž skladba konstrukce od spodu SDK-folie-rastr, tak je folie již porušena šrouby co drží SDK. A to je na reklamaci u firmy pro nefunkčnost folie.
na profilech nebo k profilum? prosím o link pro pásku. Já používal tuhle:
http://www.taborskycz.eu/produkt/buty...
Ale vzhledem k tomu, že jsem ji nedával všude ale jen po 15cm, tak to bylo až až moc měření :)
@jonnyj pokud jste to udělal jak píšete, tak je to správně. Tolik práce navíc s tím podlepením není a když se dává jen 3-5cm pásky tak to ani není tak drahé.
Jinak samozřejmě je lepší dát folii až nad závěsy a tím se tomuto samozřejmě vyhnete.
@lisakstavitel proto je nutné na dělníky dohlížet a když tomu nerozumí zadavatel tak od toho má stavební dozor.
Zdravím, situace je následující (ne ideální)...parotes mezi SDK a rastrem....nejaka finta jak prisroubovat prisazena svetla aniz by vrut projel parotesem? Diky
můžu se zeptat, jakou parotěsnou folii používáte? a když mám dřevěný strop, tak jaký by byl nejlepší postup? Napadlo mě pod strop dát izolační vatu, pod ní parofolii, pak teprve rastr a SDK
@jan_marecek Ideální je složení s montážní mezerou. Na nosníky stropu zavěsíte rošt z CD nebo z latí. Uděláte nějou opěrnou konstrukci pro izolaci. Buď se natahá síť z vázacích drátů, případně se na spodní stranu roštu našroubují tenké OSB desky. Natáhne se parotěska, našroubujete přímé závěsy a na ně pověsíte další rošt z CD. Přímé závěsy vytvoří určitou mezeru a do ní pak můžete natahat rozvody a montovat bodovky podle libosti.
@zubr487 děkuji za vyčerpávající odpověď. Zní to celkem pracně teda. Možná začnu trochu z jiného konce - je vůbec potřeba parofolie mezi 1 a 2. Patrem? Jedná se o kuchyň s obývacím pokojem a nad ním jsou v patře pracovna a ložnice. Kvůli vlhku v kuchyni jsem parotěsku dát chtěl, ale někde zase říkají, že má být jen tam, kde hrozí teplotní mosty, tak čert aby se v tom vyznal. V podhledu bude i odtah digestoře, tak i proto jsem chtěl parotěsku aby vata nenatáhla zkondenzovanou vlhkost
@jan_marecek Mezi vytápěnými prostory je zbytečná. Musíte si uvědomit, proč se tam dává. V interiéru máte v zimě uvnitř poměrně vysokou teplotu a vlhkost. Venku je nízká absolutní vlhkost a teplota. Proto se vlhký vzduch tlačí ven. Postupně směrem ven klesá teplota a v místě, kde klesne pod kondenzační teplotu zkondenzuje. Takže dává se na konstrukce mezi vytápěnými a nevytápěnými prostory (exteriér, půda apod.). Na vnitřní konstrukce (příčky nebo stropy) je zbytečná. Sice tam mohou být velké rozdíly ve vlhkosti, ale pokud jsou srovnatelné teploty, tak nedochází ke kondenzaci.
děkuji děkuji.. prosím vás, jaká je minimální výška závěsů na CD profily? Napadlo mě dát mezi trámy vatu a parotěsku. To celé by držely latě 4x6cm po 50cm a do nich přímo udělám závěsy na sádrokartón. výhoda bude, že parotěsná vrstva bude od SDK desek minimálně 8cm, takže si tam můžu vrtat světel kolik chci a nemám šanci folii narušit
@jan_marecek Ty přímé závěsy jsou tam z toho důvodu, aby měl SDK strop určitou vůli do stran. Proto je vhodné udělat co nejdelší závěsy. Na trámy dejte ze spodní strany parotěsku. Na to latě jako oporu pro izolaci, ale stačí třeba latě 1x2 cm. Latě a přímé závěsy podkládejte šroubotěsnou páskou. Mezeru udělejte těch cca 6cm. Klasické bodovky mají hloubku kolem 7cm. LED panely stačí asi 3cm
Teď jsou stejně v módě takové ty válce, co vyčuhují ze stropu. Jediný problém je dostat tam ty kabely. Pokud jde parotěs přes profily (jako na foto), tak se nad tím musí člověk trochu zamyslet a natahat kabely tak, aby to komplet nezničil. Jedna z možností je vyříznout vždy kousek SDK kolem profilu, protáhnout kabel přes parotěs a prolepit. Další možnost je, vést kabel rovnoběžně s profily a protáhnout to někde do příčky.