Mrkni na http://forum.living.cz/viewtopic.php?...
My jsme dávali beton (hlavně kvůli úspoře peněz), na podlahové topení toho padne docela dost. Beton má prý lepší akumulační vlastnosti, anhydrit rychleji vodí teplo a hlavně je rovný. My jsme betonovali dům (cca 120m) tři dny.
Jednoznačně anhydrit ;-) Kvalitou a zpracováním se nedá s betonem porovnat, i když musím souhlasit s petrou17 - přece jen je to nákladnější záležitost. My jsme vylívali cca 135m2 a za 45min. bylo hotovo. Na druhé straně - jde o to, jaké podlahové vytápění budete mít - my máme teplovodní, takže jsme dávali 2+4cm vrstvu. Pokud je elektrické, stačí jen 4cm vrstva...
Tak my 63tis. za 135m2, ale v tom je i nákup a pokládka polystyrenu (zajišťovala stejná firma, co nám podlahy lila) a protože podlahovka je teplovodní, vrstva byla 2+4cm (2cm mezi špunty, 4cm nad špunty). Je fakt, že jsme taky dost líní a při představě, že celý víkend strávíme betonováním - brrrrr 8-( Když se k tomu připočítá práce, jídlo pro všechny...jasnačka, anhydrit je dražší záležitost, ale i kdybych měla být 2 měsíce o chlebu a vodě, šla bych do toho znovu :-)
Podlahovku máme je v systému "zpátečky" v kuchyni a koupelnách. V celém domě máme beton. Obě řešení mají své plusy i mínusy. S anhydritem je práce jednoduší, rychlejší, patrně proto zažívá nyní takový boom. Na druhou stranu se nadá vyspádovat.
U nás by tak byl problém v garáži a v technické místnosti, kde máme "gulu", kdyby tam něco teklo. Anhydrit také vyžaduje v koupelnách kvalitně provedenou hydroizolaci (nemá přicházet do styku s vodou). Rovněž použití kari sítí anhydrit vzhledem ke svému chemickému složení vylučuje.
My jsme se rozhodli pro klasické betonové podlahy, a to zejména pro jejich léty prověřenou "tradici". Subjektivně mě odrazoval fakt, že anhydrit (energosádrovec; CaSO4) je vedlejším produktem (odpadem) odsíření elektrárem. Upřímně řečeno, je to dobrý byznys pro elektrárenské firmy, které se tak finančně zajímavě zbaví něčeho, co je pro ně v jisté fázi odpadem. Ale, na druhou stranu, je to případ příkladné recyklace. ;-)
Pro podlahové topení je anhydrit skutečně vhodnější, je mnohem méně porézní, tudíž lépe přenáší teplo. My jsme při betonování proto do betonové směsi přidávali superplastifikátor, který nežádoucí poréznost betonu snižuje.
Anhydrid ma vela plusov, by som povedal ze kto na to ma peniaze, nech si to urcite da...
No je to diskutabilne s podlahovym kurenim... Pri pouziti anhydridu reaguje podlahovka rychlejsie, cize ked sa zacne kurit, do hodiny podlaha dodava teplo do miestnosti. Pri pouziti betonu je reakcia zdlhavejsia, pri hrubsom potere aj cez 4 hodiny. Ale ked na to pozrieme z hladiska akumulacie, tak jednoznacne je na tom lepsie beton. Betonovy poter dokaze dodavat teplo do miestnosti dalsich 8-12 hodin po vypnuti kurenia. Nehovorim teraz o tom, ze by to bolo ekonomickejsie, ten beton sa musi energiou nabit, aby ju mohol potom odovzdavat: Vyhoda betonu je pre tych, co maju kurenie na tuhe palivo a dokazu si tak usetrit cas o pravidelne prikladanie do kotla. Takto im staci kurit v intervaloch s dlhsim odstupom.
obnovuji toto tema, protoze potrebuju poradit: chceme pri rekonstrukci naseho domecku zabudovat podlahove topeni a ted je tu otazka co na nej - anhydrit je drazsi a taky jsem slysela nazor, ze je to vlastne jen sadra, ktera kdyz navlhne dost rychle meni svuj objem. A to ze navlhne se muze kdekoliv a kdykoliv stat, jedno jaky je na tom povrch... mate s tim nekdo zkusenosti? je to opravdu tak?
@oom nejdřív jsme chtěli anhydrit kvůli rovnosti plochy, ale je mnohem dražší než beton a dýl musí schnout. Nakonec u nás vyhrál beton a rovinu doladíme nivelací ;-)
Mám zkušenosti s obojím, tedy jak s anhydritem tak s betonovou podlahou musím říct, že lepší tepelnou vodivost má anhydrit a lépe se plošně prohřeje. Existují plastifikátory do betonu, ale to jsme nezkoušel.
my máme 140 m2 betonové podlahy s podlahovým topením. Do betonu nám firma míchala plastifikátor, bez něj to zřejmě ani nejde, když tam je podlahovka.. Nemáme s tím problém a teplo vodí krásně :-) Třetinová cena oproti anhydritu, obě kalkulace od firem. Nechtěli jsme dělat svépomocí kvůli tomu, aby jsme pak nemuseli řešit, zda je beton rovný, firma nám beton krásně vyhladila (měli na to takovou leštičku, jako na parkety), takže jsme nemuseli hlavně brousit.
Ahoj, mám jednu otázku...je možné při vysychání betonu použít podlahové vytápění? Máme všude anhydrit, jen v koupelnách jsme dali beto s plastifikátorem (kvůli nesnášenlivosti anhydritu s vodou). Teď nám konečně zapojili kotel a chtěli bychom začít přitápět....anhydrit je vylitý už dva měsíce takže to by problém být neměl, ale beton je teprve 2 týdny....je možné mu k vyschnutí pomoci podlahovým topením?
Do potěrových betonů karisítě nepatří, nemají tam co dělat. Ano 4 týdny by se nemělo topit, norma zrání betonu je 28 dní.
beton vs anhydrit
BETON: nechali jsme si udělat betonové podlahy a komplet i včetně izolace podlah, materiálu a práce to vyšlo na 50000,- a to máme 270 m2 podlah. Za 6 hodin byly hotový. Podlahy naprosto rovné, ve sklepech, kde bylo potřeba, tak vyspádované, druhý den hned pochozí. Profi obkladač byl naprosto spokojen s rovností podlah.
ANHYDRIT: proč jsme nezvolili: drahé (kalkulace na náš dům vycházeli cca 110000,- až 140000,- + podlahová izolace), vysoká vlhkost, nemožnost to použit všude - sklepy, koupelny, vyspádování podlahy, což jsme potřebovali ve sklepech.
budeme dávat elektrickou podlahovku (odporové dráty), je pro tento způsob vytápění lepší beton nebo anhydrit? kdo to jak máte u elektrické podlahovky? díky ;-)
@petraxname@lucijeje protože železo způsobuje pnutí. při zahřívání se železo roztahuje, při ochlazení smršťuje. co to asi tak může udělat s 5cm betonem? kari síť se dává jen do podkladových betonů. do tenkých betonových potěrů se dávají sklokeramická vlákna.
@werun83 tak jo, az nam ty kari site v betonovem poteru budou praskat, tak to budu moct vycitat nasemu stavebnimu dozoru a jeho kamaradovi z vyzkumneho ustavu, na jejichz radu jsme dali a vlakna odmitli :-)
@werun83 Kari môže ísť aj do poteru, ak je to treba. Aké veľké pnutie spôsobí teplotný rozdiel 15°C, ako sa železo zmení? To železo, na ktoré majú vplyv až vysoké teploty? S poterom to neurobí nič. To by museli mať vplyv aj rúrky topení.
@lucijeje Anhydrit aj betón majú zhruba rovnakú tepelnú vodivosť, ale u anhydritu je menej bubliniek, takže ho povedie lepšie. My sme dali betónový - cena. Topí veľmi dobre. Ak má človek výborne zateplený dom, nemusí riešiť a naháňať drobné percentá tepelnej vodivosti poteru, len aby mu dobre topilo. Dajte si naceniť oba druhy a uvidíte. Anhydritu stačí 4,5 cm, ale je drahší. Betónu treba cca 6 cm, je však lacnejší.
@lucijeje Ešte poznámočka - do anhydritu nesmú ísť kari!!! Ani Al fólia - ten Al totiž skoroduje, príde k chem. reakcii. Okrem toho, reflexia v podlahe nefunguje. Ide buď o zámernú masáž firiem = klamstvo, alebo ide o nevedomosť. Nech je akokoľvek, vždy to ZBYTOČNE ZAPLATÍ zákazník. Postačí obyčajná parozábrana.