Ahoj, hodne ctu ze nejlepsi kombinace je betonove podlahy a podlahoveho topeni. Chtel jsem se zeptat, zda je podlaha tak studena, ze je opravdu potreba podlahove topeni. Ma nekdo s tim zkusenosti?
Dekuji
@kamil_z co kdyby jste upřesnil o co Vám jde. Jaká je pocitová teplota různých podlach snad víte. Dlažba je samozřejmě studenější než třeba koberec. S PT samozřejmě bude podlaha trochu teplejší, ale je to opravdu jen trochu. Z tohoto důvodu se většinou PT nedělá. Je to především o tom, zda chcete topit radiátory, nebo podlahou, kde nic nepřekáží a je to pocitově příjemnější.
@zubr487 no planujeme stavbu rodinneho domu. Libila by se mi betonova podlaha do mistnosti jako je chodba, predsin, garaz, ale taky do obytne mistnosti( kuchyn s obyvakem). Momentalne premyslim ze bych chtel mit radiatory. Otazka tedy zni, za bude betonova podlaha o tolik chladnejsi nez treba dlazba.
@kamil_z promiňte, ale dávat radiátory do novostavby je docela nesmysl. Navíc pokud plánujete betonové podlahy. Jinak beton a dlažba budou pocitově stejné. Já mám např. v celém domě dlažbu s PT a nepociťuji nějakou újmu a to běžně chodím naboso.
Dáte podlahovku a zalijete, na tom nic nevidím špatného, jinak od radiátoru se nenechte tak uplně odradit, máme oboje a například v pokojíčku je to někdy lepší nebo v dílně taky. Když do podlahy pustíte normální teplotu a ne nějakých 30C, jak to tu pár lidí praktikuje, tak to solidně vytopí dům a zůstane v podlaze naakumulované teplo několik hodin
@vladimir_sacha
Prosím o info, jaká je normální teplota do podlahy, když je 30 asi málo.
Včera jsem větral na stavbě, kde není kompletně dokončené zateplení a kvůli zlodějům vybité jedno okno. Po vyvětrání bylo uvnitř 8 °C a za 45 minut opět 22 °C. Do podlahy šlo 29 °C. Za mě OK výsledek.
@kamil_z
Zbytečně si zaberete místo a budete se radiátorům vyhýbat s nábytkem.
Proudění teplého vzduchu a celkový pocit při provozu je také jiný.
Navíc, do radiátoru budete muset topit znatelně vyšší teplotou než do podlahovky.
@peju Tak záleží podle TZ, my třeba pouštíme minimálně 55C, teď krbová vložka táhla skoro na 80C asi 3 hodiny do podlahovky, aby to topilo, ale tak aspon 40C u novostavby s třídou A
@vladimir_sacha Už zase píšete ty bláboly o ty vaši podlahovce. Topíte v podlaze několik hodin denně a potom tam perete takovou teplotu vody aby se to trochu topilo. Neblbněte tady lidi.
@wpavel mám odzkoušené, že pokud nejde aspon 55C, tak to chládne v nejzazších místnostech a to má výkon výměník vložky 15kW, pokud to na výstupu je pod 60, podlaha se ani neohřeje a to bych mohl topit až do rána. A to máme z výstupu coulové trubky a na vstupu taky a každý rozdělovač má vlastní čerpadlo.
@vladimir_sacha V PT v první řadě špatně topíte a možná že ho máte i špatně udělané více vám k tomu a k té vaší teplotě nemůžu napsat,
Mít výkon vložky 15 kW neznamená že bude dávat vždy 15 kW i když tam budete topit tou vaši dřevotřískou.
@wpavel Do PT musíme topit akorát několik hodin denně, protože držet dřevo na 24h nonstop je nemožné, natopí se 4h, 5h denně a je to.
Večer bylo 24C a ráno 21,5, prostě -10 udělalo svoje a teplota za 10 hodin klesla o 2,5C, takže se zas nahřálo a ted je přes 24C doma,
Pokud někdo má TZ takové hodnoty, že mu to vytopí v přechodném období zaplá TV a 100W žárovka k tomu, tak možná postačí 35C, ale my máme TZ kolem 15kW při -15C, takže 35C bych ani nepocítil. A nesmyslně zateplovat a investovat jednotky statisíců to obřího zateplení se nevyplatí
@kamil_z mohu pouze zopakovat co zde bylo uvedeno. Radiátory překáží a jsou dražší. PT je komfortnější a s moderními zdroji tepla (KK a TČ) jsou účinnější.
Spise mi slo o to, zda kdyz se pouzije kombinace betonove podlahy a klasickeho topeni, jaky je pocit z teto betonove podlahy. Pokud se tu uvadi, ze je to dost podobne dlazbe jsem spokojen.
@kamil_z Tak ono to je jednoduché, pokud to bude holý beton, tak ten bude mět teplotu vždy nižší, než teplotu místnosti > bude studený.
Pokud tam namotáte PT, bude akorát.
Jinou variantou je nemít podlahové topení ani radiátory. Teplotu podlahy stejně dělá povrch a dřevo je OK. Jedna otázka jak velká musí být novostavba s třídou A, aby měla TZ 15kW ? Můj odhad je alespoň 700m2 vytápěné podlahové plochy.
@mikiliki Většinou se na sušení používá sušák nebo žebřík
@radim2015 těch 15kW zde uvádí pan @vladimir_sacha a to je nějaká divná rekonstrukce. Nemít PT ani radiátory znamená topit teplovzdušně nebo stropním topením. Teplovzdušné topení nevyhovuje zdaleka všem a stropní nějak nevidím výhody.
@radim2015 My máme podlahovou plochu asi 350 m2, dům na patro a TZ se při -15 blíží k těm 15kW. Dneska se opět stavý malé zakrslé domečky 3+1, ale na přelomu 20 a 21 století se stavěly velké baráky o stovkách m2 obytné plochy, to se dnes už nevidí. Třídu nevíme ale A to není a B asi taky ne, podle toho, co tak čtu
@zubr487 Nemám teplovzdušné topení, pouze aktivní rekuperaci, která se za to nedá považovat, protože objem vzduchu je dost malý - nyní asi 80m3/hod. Sice mám stropní infra panely v některých místnostech, ale používám je velmi zřídka a když tak jenom v místnostech s dlažbou. Takže jedinou věcí, která se dá považovat i za teplovzdušné topení je jedna klimatizace, které si většinou lidi ani nevšimnou, že existuje a fouká teplý vzduch. Jde to i jinak, bez radiátorů i podlahovky.
@radim2015 samozřejmě to jde jinak, to si musí každý rozhodnout sám. Otázka ale zněla na betonové podlahy s PT. Já to chápal tak, že plánuje nějakou verzi leštěného betonu. V tomto případě je příjemnější chodit po trochu teplé podlaze.