Diskusi odebírá 1 člověk

Parotěsná vrstva pod laminátovou plovoucí podlahu

Profilova fotka
Koupili jsme klasickou laminátovou podlahu. V pokynech pro instalaci je napsáno, že se má na podlahu nejprve položit parotěsná vrstva, pak podkladová vrstva, pak laminát. Z jakého důvodu ta parotěsná vrstva (igelit)? Pokládáme na vyschlý anhydrit, od země máme samozřejmě hydroizolaci. Dávali jste pod plovoučku někdo parotěsnou vrstvu???
Odpovědět
Ahoj my mame suchou podlahu ze sadrokartonu a na nem plovoucku. Mezi betonem a podlahou je take parotesna zabrana.
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas15 A z jakého důvodu? Jaké vlhkosti má zabránit? V byte jsme dělali plovoučku před 10 lety a polořili ji přímo na lepený zátěžový koberec, který byl přilepený k betonu. Žádný problém. Jsem překvapená, protože o parotěsné vrstvě pod plovoučkou slyším poprvé. nevidím důvod.
Odpovědět
Profilova fotka
parozabrana sa dava vzdy pod plavajucu podlahu, hlavne v domoch... vzdy moze od zeme vzniknut nejaka vlhkost, a parozabana sluzi na to, aby ta vlhkost mohla odist po bokoch, teda zabranuje vzniku plesni napr... preto parozabrana- folia ma koncit prakticky az zahnutim na stene, neviem, ci to spravne hovorim, ale proste ma byt az po kraj stien, cize od podlahy sa zahne, prakticky radsej nech z bokov trci a , ako keby mala byt odstrihnuta prilis skoro.... Tiez som o tom nevedela kedysi, ale nedavno v TV davali o tom krasnu relaciu a aj to vizualizovali, ako vzniknuta vlhkost nejde k plavačke, ale pekne ku krajom stien , lebo vlastne inu cestu nema a tam sa normalne odpari do vzduchu.... :) hovorim to laicky, mozno nepresne, ale tak nejako to funguje.... aj ked sa ti andydrid zda vyschnuty, nejaka zbytkova vlhkost v nom vzdy moze byt... ;-) My sme napr. kladli podlahu aj parozabranu az tento rok a to uz od min. zimy sme kurili podlahovkou a tak.. cize tiez to je isto suche , ten poter, ale aj tak sme davali :)
Odpovědět
Profilova fotka
@katrin21 Mně to hlava prostě nebere. Pod anhydritem je hydroizolace proti vlhkosti od země. Pod podlahovým topením je parozábrana. Anhydrit je vyschlý, což bylo změřenou firmou. Pořád nechápu, kde by se tam vlhkost vzala.
Odpovědět
Obyčajný igelit nie je parotesný. To by ste museli použiť parozábranu (dáva sa do podkrovia) a tú v spojoch aj napojeniach na steny zlepiť. Vtedy by to bola funkčná parozábrana. Otázka ostáva - načo? Parozábrana sa dáva do konštrukcií preto, aby sa zabránilo kondenzácii pary v nich. Para ide smerom z teplejšieho prostredia do chladnejšieho. Zvyčajne sa parozábrana do podlahy nedáva, ani som sa nestretla s odborným článkom na túto tému. Rosný bod sa pre podlahy nepočíta, neviem prečo. Neviem, či to má súvis s gravitáciou, tlakom... My sme pre istotu dali parozábranu do podlahy, ale až pod betónový poter, aby sa nepoškodila. Možno para para touto konštrukciou neprechádza? Jediné, čo som na túto tému čítala: http://forum.tzb-info.cz/114987-sklad... ale bez uspokojivej odpovede. @kirik @tomas15
Odpovědět
Profilova fotka
@blacksr Děkuji. Nechám to manžel prostudovat :-) paní před vám psala, že parozábrana má jít na stěnya kolem ní, že má vlhkost vystupovat??? z toho mi vyplývá, že by tam musela být mezera mezi parozábranou a stěnou...nechápu. Hlavně stále nechápu, proti jaké vlhkosti by měla sloužit...proti vlhkosti z interiéru?
Odpovědět
@katrin21 Parozábrana nie je proti vlhkosti odspodu. Ak ide vlhkosť odspodu, ide to vzlínaním v kvapalnom skupenstve. Poter si ustáli vlhkosť na určitom bode a netreba pred pár putujúcimi molekulami chrániť podlahovú krytinu. Veď aj plávačka či drevená palubovka je vystavená vlhkosti - vzdušnej, ktorá býva 50-60%. Plus výkyvy. Otázka je, či môže pod plávajúcou podlahou vzniknúť rosný bod - či sa v tom mieste môže zmeniť para na vodu. Alebo či môže vzniknúť hocikde v podlahovej konštrukcii. Ešte som sa s tým nestretla. Tým nechcem povedať, že nemôže... @kirik Skúste odpoveď vymámiť od výrobcu krytiny. Podľa mňa jedine z interiéru. Neviem si s týmto rady.
Odpovědět
Profilova fotka
my ji máme taky a když jsem se ptala proč tam je, bylo mi řečeno, že ikdyž je podlaha suchá, vbaráku bude vždycky jiná vlhkost, a pokud ji tam nedáme, tak se za pár let budeme divit, proč se zvedají rožky v podlaze, nebo proč se rozjíždí spáry.. :-S
Odpovědět
Profilova fotka
@saruska Díky. Jak čtu ale předchozí příspěvky, má parotěsná vrstva zabránit prostupu vzdušné vlhkosti z interiéru do podlahy...jsem z toho jelen.
Odpovědět
@kirik Ja tiež, nechcem tvrdiť, že mám pravdu... ale nejde mi do hlavy tvrdenie výrobcu (predajcu?) plávačky, že má byť ochránená pred vlhkosťou z poteru (predpokladajme dobre urobenú hydroizoláciu). Avšak ten poter neobsahuje nekonečné množstvo vody, ktoré by odtiaľ neustále utekalo v podobe pary. Predpokladajme, že nejaké malinké množstvo z poteru (vyzretého, suchého) môže ísť smerom nahor, ale to je nič oproti interiérovej vlhkosti, s ktorou sa potýka plávačka svojou "krajšou stranou". Viem si potrebnosť parozábrany predstaviť v takomto prípade: dvojpodlažný dom, keramický strop+betón. V prízemí kuchyňa a kúpeľňa s veľkou produkciou pary, ktorá prechádza stropom nahor - no a hore by bola miestnosť s plávačkou. Šak príde @ladajaskva , ten nás dá do laty! Dúfam. :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@blacksr Teď mi napsal pán na jiném serveru, že se tak sichruje výrobce pro případ, že by byla špatně provedená hydroizolace (např. ve starých barácích)...takže prý proti vlhkosti zespodu, ne z interiéru.
Odpovědět
@kirik Aha, aj to mi napadlo. Takže do novostavby aj bez.
Odpovědět
Článek se načítá
Kupovali sme korkovu podlahu a v predajni nam povedali, ze treba dat parozabranu. Tiez sme sa pytali, ze ci treba, ked uz je beton vyschnuty viac ako rok. A povedali, ze tak je odporucany postup od vyrobcu. A ze keby bola nejaka pohroma a bolo by treba riesit s poistovnou, tak moze byt problem, ze nie je parozabrana, resp. keby bola nejaka reklamacia, tak tiez moze byt problem, ze nebol dodrzany odporucany postup. Takze ideme davat parozabranu.
Odpovědět
Profilova fotka
keď idete von, máte v kabelke malý dáždnik. Nie že by pršalo, ale čo keď? Tak sa tvári aj výrobca. Treba používať sedliacky rozum, alebo mať kvalifikáciu.
Odpovědět
Profilova fotka
@blacksr no tak nejako tak..... uz si to presne nepamatam, preto som pisala, ze mozno to nepisem dobre, ale treba to .. teda pre istotu.. ved to nie je nejaka velka polozka :)
Odpovědět
Profilova fotka
No dobrá, v přízemí bych pochopila, ale je tedy nutná parozábrana v patře? Může posloužit jako parozábrana obyčejný igelit nebo mikroten slepený páskou?
Odpovědět
@kirik Nie. Ak parozábrana, tak parozábrana. Inak by zrejme napísali fólia.
Odpovědět
@kirik Moja predchádzajúca odpoveď je na druhú otázku. Na prvú: len ak by sa vyskytol prípad, ako som uviedla vyššie. Inak nevidím zmysel.
Odpovědět
@mury @jan45 OK, ak by prišlo k porušeniu hydroizolácie, nahradí jej účinok parozábrana? Ak by prišlo k pohrome typu záplavy? Zdá sa mi to také zvláštne... Určite budem pátrať po fyzikálnom objasnení tejto požiadavky. Inak, vďaka.
Odpovědět
Profilova fotka
@kirik no, my ju mame na prizemi.. prave...
Odpovědět
Profilova fotka
@blacksr Je mi jasné, že to zřejmě bude nutností kvůli případné záruce od výrobce. Prodejce říkal, že když plovoučku realizují oni, dávají podkladovou vrstvu, vrstvu obyčejného igelitu. na jiném serveru mi jeden pán poradil natáhnout mikroten, který se používá při malování a slepit. Podle mě je každý igelit protěsný, pokud se řádně slepí páskou. U střechy se používá speciální parotěska, pevnější, protože na šikminách by se s igelitm těžko pracovalo, ale na rovné ploše podlahy je to myslím OK.
Odpovědět
Profilova fotka
@katrin21 V patře ne?
Odpovědět
@kirik Parotesnosť nezávisí od toho, ako nejaká fólia pôsobí v ruke "na omak". Ide o jednu vlastnosť, fyzikálnu veličinu a tou je difúzny odpor. Iná fólia sa v tomto bode s parozábranou moc porovnávať nedá. Mne to pripadá, že ide len o to, aby sa tieto dve vrtvy vzájomne nedotýkali, preto fólia. Som zvedavá na ďalšie príspevky a prípadné svetlo ;-) .
Odpovědět
Profilova fotka
@kirik my poschodie nemame.... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@katrin21 :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Máme betonové podlahy, v době pokládání plovoučky (jedna místnost) byly vyschlé, dávali jsme pod plovoučku jen mirelon myslím že 3 mm. Vůbec by mě tedy ani nenapadlo pod to dávat nějakou parozábranu. To raději pustím nějakou malou vlhkost do té podlahy, která si to dle mě dokáže zaregulovat, než tu případnou vlhkost držet pod tím igelitem. To bych to chtěla vidět za pár let, jak to pod tím bude vypadat. Stačilo mi, když jsem viděla sundávat lino ve starých domech,,, brrr. Podle mě se tím jen riskuje, že pod igelitem vzniknou plísně, které se vám pak budou šířit do okolí. To samozřejmě v případě, že tam bude nějaký problém s vhlkostí. Pokud problém s vlhkostí nebude, nemá dle mě smysl ani parotěsná zábrana. Je to ale jen můj laický názor.
Odpovědět
@zdenkaj Zabudla som ešte povedať, že vlastne aj Mirelon je PE fólia, len napenená. My sme týmto materiálom v podobe šnúr tesnili ostenia okien proti pare.
Odpovědět
Môžem dodať ešte skúsenosť z domu, v ktorom nie je urobená hydroizolácia: len betón bez tepelnej izolácie, na tom Mirelon kročajovka (neviem, aký má difúzny odpor), predpokladám, že nelepená v spojoch, plávajúca podlaha. Plávačka je tam vyše 10 rokov, odspodu cítiť chlad, rel. vlhkosť v dome je 70-90%. Čiže tá plávačka dostáva zabrať. Skutočne sa na niektorých miestach objavujú zdvihnuté rožky, ako popisuje @saruska . Toto je však extrémny príklad.
Odpovědět
Profilova fotka
@blacksr my jsme mirelon dávali jako podklad pod podlahu z důvodu kročejového útlumu, možná i vyrovnání nepatrných nerovností. Určitě bychom nedávali plovoučku jen tak na beton. problémy s vlhkostí v betoně nemáme a doufám, že ani nebudeme mít. Chápu, že ve starém vlhkém domě to bude problém, ale zakrytím podlahy neprodušnou fólií se zkrátka nevyřeší, spíš může přinést ještě horší problémy (zdravotní). To už bych do vlhkých místností doporučila právě klasickou prkennou podlahu, která to vlhkost prostě vyvětrá ven (jo, zkroutí se). Nejhorší co by mohlo nastat je pokrýt vlhké podlahy nějakou nepropustnou fólií.
Odpovědět
@zdenkaj Presne tak.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?