Ahoj, máte doma někdo podlahu ze smrkových palubek? Zajímalo by mě, proč konkrétně jste ji zvolili (cena, vzhled...?) a jak jste s ní i po letech spokojení. Už jsem pročetla asi milion článků s tím, že se poznatky rozcházejí (spíše v její neprospěch). Podle všeho se hodí pouze do méně zatěžovaných místností, ale na fotkách ji velmi často vidím i na místech velmi exponovaných (kuchyně, koupelny i např. obchody). Jak ji ošetřujete? Napouštěli jste ji nějakou lazurou pro odlišný odstín (ideálně, pokud máte zkušenosti s velmi tmavým). Využili jste lak nebo olej/vosk? Vybrali byste si ji znovu? Ptám se asi moc, ale ocením jakékoliv poznatky, které nám konečně zjednoduší finální rozhodování. Díky moc!
Mám podlahu ze smrkových palubek a miluju ji! Hlavním kritériem byla cena, přiznávám. Chtěla jsem dřevo, ale dát za podlahu do bytu 300 tisíc by byl nesmysl, takhle nevyšla ani na desetinu. Navíc jsem si přála alespoň malé spáry mezi prkny, líbí se mi to. Ty nakonec téměř nemám, podlaha pracuje jen velmi málo. S palubkami na stěnách bych to nesrovnávala ani náhodou, tak tenké a úzké si logicky na podlahu nedáte. Ošetřovali jsme extra tvrdým olejovým voskem. Podlaha je krásná a úžasně příjemná, měkká, teplá. Navíc na ní skoro není vidět nečistota, které dvě děti nadělají dost.
Samozřejmě, je to měkké dřevo, takže nevydrží tolik jako třeba dub. Mám dvě malé děti a dvě kočky a jejich působení dalo podlaze za poslední rok pořádně "na prdel". Je pořádně poškrábaná. Mně to nevadí, připadá mi to jako součást jejího stárnutí. ale kdyby mi to vadilo, nechala bych ji zbrousit, v tloušťce dřeva to není problém, a znovu naolejovat a byla by znovu nová.
Asi záleží na kritériích. Kdybych chtěla podlahu na celý život a měla neomezený rozpočet, tuhle variantu bych nezvolila. Já chtěla podlahu na cca deset let, kterou poté ale snadno obnovím, a která nebude zásadní položkou v hodnotě celého bytu. Volila bych znovu stejně.
Smrkové podlahové palubky jsou úžasné, ale ne pro snoby a úzkostné "hygieničky".
Musí se napustit třeba olejem, nebo voskem, aby dřevo už nemělo možnost nasát do sebe další mokré nečistoty.
Testoval jsem předem takové prkno 2roky jako krájecí v kuchyni, Nezašpinilo se višněmi ani červenou řepou.
Z přírodního dřeva, ale tvrdého takto dělám i kuchyňské pracovní desky a povrchy v hospodách.
Na podlaze se musí počítat s vytlačenými důlky po pádu předmětů, poškrabáním apod.
Toto všechno však v přírodní struktuře dřeva zanikne a patří to k věci.
Ani se nesnažím skrývat hřebíky do drážky, ale šroubuji prkna shora viditelnými vruty. Jen se musí prkno raději předvrtat, aby na okraji neprasklo.
nic proti smrku (máme z něj celý barák), ale pokud můžeš, použij tvrdší dřevinu. jedinou výhodou smrku je to, že je pružný, světlý (individuální) a rovně rostlý. použij alespoň borovici nebo modřín. mimochodem borovice je mnohem hezčí než smrk. chce to ale vidět, přivonět si... :-)