Hranice pozemku

Dobrý den, chci se zeptat co všechno muže stát na hranici pozemku,když si tam soused postavil dřevnik .Může to tam být ?
Odpovědět
@micha85 bez výjimky (řeší stavební úřad) nesmí.
Odpovědět
@micha85 Než začnete řešit přes úřad, tak bych si zkusil rozumně promluvit se sousedem a třeba to půjde i bez paragrafů, které naštvou vás i jeho.
Odpovědět
Přesně jak píše panlorenc, nejprve bych se snažil zkontaktovat souseda a domluvit se s ním na řešení. Stavby bez oken mohou být postavené 2 m od hranice pozemku, blíž jen a pouze na základě vyjímky, kterou uděluje stavební úřad. U dřevníku to ale klidně může být i dál od hranice, neboť existuje prostor zvýšeného požárního rizika a ten by neměl přesahovat na cizí pozemek a ohrožovat tam stavby na něm postavené ( jsou tam dané normou limity vzdálenností ). Takže dřevník postavený na samé hranici pozemku, zcela jistě ohrožuje Váš pozemek a stavby na něm postavené, v případě že by tam byla nyní jen zahrada, tak bych s tím ale stejně nesouhlasil, neboť pokud by jste si tam někdy chtěli Vy něco postavit, tak Vám to úřad nepovolí - neboť by nemusela být dodržena odstupová vzdálennost a Vy by jste pak museli umístit svoji stavbu úplně jinde, než by jste chtěli ... Zjistěte si k těm přesahům jako je to přesně v normě a pak zkuste se sousedem jednat, pokud se s ním nebude možné domluvit, kontaktujte místně příslušný stavební úřad a řešte to.
Odpovědět
@micha85 Zkusme to od začátku. Píšete dřevník. Co tam postavil? Jak to vypadá? Má to střechu, popř. nějaké stěny? Jaké rozměry? Ptám se proto, jestli se vůbec jedná o stavbu podle stavebního zákona. Pokud to je stavba, tak je důležité vědět, že stavba v hranici musí být vždy nějak povolena. Minimálně územním souhlasem. Takže se ptám - jedná se o stavbu legální? Pokud jste vlastníkem sousedního pozemku (jste? nemáte to např. pronajaté?), musel byste o tom vědět, protože byste byl buď účastníkem řízení, nebo byste podepisoval souhlas se stavbou. Pokud je stavba legální, tak už s tím nic nenaděláte. Pokud je nelegální, řeší to stavební úřad. Tolik k Vašemu dotazu. Ale jinak souhlasím s kolegy výše, že je nejlepší zkusit se domluvit. Ať si to šoupne někam dál, kde Vám to nebude vadit, zapijte to spolu a hotovo. A snad ještě malou připomínku: Není pravda, že stavba v hranici vždy vyžaduje výjimku. Povoluje se i bez výjimky, např. tam, kde je to v souladu s charakterem zástavby.
Odpovědět
Tady si ještě postěžuju na vágní definici pojmu stavby dle stavebního zákona...."že stavbou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání...... Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby. No a teď ten pojem "dřevník" a to bude zase co člověk, to názor. PROTO říkám a radím, aby nejprve si lidsky se sousedem pobavili o tom, co vlastně VADÍ (překáží, stíní, neestetický🙂, kuny tam lezou 😛 ) no a až poté za úředníkem a zjistit je pohled na pojem "stavba" 😉
Odpovědět
@milanq Stavba je na zabetonovaných patkách..má rozměr cca 3 metry délka 2 metry výška 1 šířka..se střechou . O povolení soused nežádal
Odpovědět
@micha85 Takže pokud je to, co popisujete, umístěno v hranici pozemku, je to nelegální (černá) stavba. Aspoň máte na souseda něco, čím ho můžete případně trochu přitlačit. aby byl ochoten k nějaké domluvě.
Odpovědět
@milanq Díky moc za předchozí odpověď.. Prosím o další radu. když jsem koupil pozemek a na jeho hranici stojí stará kůlna, která je půlkou u souseda a půlkou na mém pozemku. Kůlna byla vždy jeho.. stojí tam cca 20 let.da se s tím něco udělat?nebo už je to promlčené?
Odpovědět
@micha85 A co s tim chcete delat?
Odpovědět
@puhelin Chci aby to tam nebylo
Odpovědět
@micha85 Postavite mu novou kulnu jako nahradu?
Odpovědět
@puhelin Ptám se jestli tam ta kůlna může být , když je i na mém pozemku? Samozřejmě nevím jaká byla domluva s předchozím majitelem.a určitě mu novou kůlnu stavět nebudu.
Odpovědět
Článek se načítá
@micha85 Ona tam klidne mohla stat jeste driv, nez se pozemek rozdelil na jeho a ten vami koupeny. Sousede jako vy jsou vazne k pohledani.
Odpovědět
@micha85 Záleží na tom, jak (a zda vůbec ) byla kůlna povolena. Pokud se ale jedná o legální stavbu, která je umístěna tam, kde byla povolena, tak je vše v pořádku a máte smůlu. Pokud je stavba nelegální, může vést stavební úřad řízení o odstranění stavby. Pokud tam ale ta stavba stojí již 20 let a byla postavena v dobré víře, může to dát soused k soudu a tam to prohrajete. Konstantní judikatura v takových případech řeší věci tak, že pozemek pod částí stavby na cizím pozemku určí do vlastnictví vlastníka stavby za náhradu. Tu náhradu ale určí taky soud, za cenu obvyklou (takže žádné vydírání nehrozí). Ale říkám si - proč to chcete tak hrotit? To toho svého nového souseda tak nenávidíte? Nebo si potřebujete udělat v sousedství nepřítele napořád? Copak jste to nekupoval s tím, že je tam část kůlny jiného vlastníka? A nemá tam soused nakonec i nějaké věcné břemeno?
Odpovědět
@milanq Díky za odpověď. Bylo by to na dlouhé povídání ale věřte ,že bych nic nehrotil když bych k tomu nebyl dohnán.Dokud jsem nezačal na pozemku budovat bylo vše ok.ale po několika udání (stížnostech) na moji osobu se přátelství vytratilo..ale to už je jiné povídání. I tak děkuji za odpovědi, hezký večer
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?