Zdravím , chtěl bych se zeptat ... pokuď bude lepší nechat hrubou stavbu přes zimu a potom na léto pokračovat, NEBO jestli už dneškem na tom moc nezáleží , Někdo řiká nechat někdo zase ne, děkuji za radu Teprve budem stavět tak se ješte radši poptám. Děkuji.
záleží z čoho staviate 🙂
práve teraz staviame betonovu stavbu a v pohode. Pre istotu beton s prímesou, takže aj - teploty sú ok.
To "premrzanie" stavieb,...zaužívali sme si toto slovo k Hrubým stavbám, ale ako píšem, záleží z čoho staviate.
"Premrzanie " sa necháva z dovodu, že stavba lego (tehla, ytong,...) si musí tzv. sadnúť, teda nechať pár mesiacov posobiť sily, váhu,....a ono si to sadne 🙂
Drevo si "sadá" i 10 let....Bývanie v drevenom dome je pre veľa ľudí až strašidelné.
(a dreveným domom nemyslím tie rychlokvažky kv hranolov a OSB dosiek)
@sigimarek pokud vim, tak vymrznuti bylo z duvodu velkeho mnozstvi vody ve stavbe, kdyz se stavelo z malych cihel a na maltu = hodne vody. Dnes, kdy se stavi na penu, uz pry nema smysl nechavat vymrznout, protoze vlastne neni co..
@sigimarek stavba se nechávala "vymrznout" v době, kdy se stavělo na maltu, která obsahuje významný podíl vody. Dnes, když se jede na tenkovrstvé lepidlo nebo pěnu už to není potřeba, pokud vám nízká teplota nebude ovlivňovat následující technologie.
Takže střecha, okna, rozvody, SDK.. ono stejně nejvíce potřeba nechat "vymrznout" (myšleno odvést vlhkost) stavbu je po finálních podlahách (ať už anhydrit nebo cementová stěrka, potěr atd..) takže ten proces vás dnes již čeká jen o něco později.
Na to vliv moc nemá, u nás se stavělo 8 let a z toho 4 roky teklo do zdiva a do základů a na strop pak už a jak vidíme, tak se nic nestalo, nezdít v mrazu, jinak to nevadí