Jak zajistit vybudování příjezdové cesty?

Dobrý den, měla bych na vás takovou prosbu o radu. Rádi bychom s manželem koupili pozemek. Původní majitelé pozemek koupili od realitky a tím, že bude ke všem pozemkům vystavěna příjezdová cesta. Jenže obec odkoupila místo příjezdové cesty, změnilo se zastupitelstvo v obci a to rozhodlo, že cestu obec nevystavi, jelikož by zvedla prodejní cenu všech pozemků, toto už se táhne celých 7 let a doposud se původním majitelům nepovedlo cestu prosadit a vybudovat. Poradili byste mi, jak bychom mohli postupovat. Číslo pozemku o který bychom měli zájem je 663/78. Moc děkuji za rady
Odpovědět
Profilova fotka
To je docela zapeklité. Vyhláška říká, že ke stavebnímu pozemku musí vést kapacitně vyhovující veřejná komunikace. Pokud komunikaci nevybuduje obec, mohou vlastníci přilehlých pozemků za určitých podmínek vybudovat komunikaci sami (společně) a tedy na vlastní náklady. Pokud obec umožní výstavbu komunikace na svém pozemku, ceny okolních pozemků se nezvednou a přitom na nich bude možné stavět RD. Pokud obec neumožní komunikaci vybudovat, ani ji nevybuduje sama, budou pozemky nezastavitelné a tudíž prakticky neprodejné.
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, máme velmi podobný problém. Máme stavební pozemek, vede k němu komunikace, ale je neopravovaná, zničená a město nám neumožní se připojit na pozemek, dokud doslova "neopravíme 2 km silnice". Začala jsem boj s městem, ono jako vlastník komunikace musí ulici opravit, nikdo jiný. Na město tlačíme peticí, medializací, ale dokud se nevymění vedení...jsem už skeptická. Jestli pozemek koupíte, počítejte s byrokracií, neochotou a několikaletými boji.
Odpovědět
Profilova fotka
@segrayvon V tom nevidím podobu. Tazatelka píše, že komunikace není a obec ji nechce vybudovat a nemusí, což nevylučuje, že si ji mohou vybudovat vlastníci pozemků (smlouva o výstavbě). Naopak existující komunikaci je vlastník povinen udržovat.
Odpovědět
Profilova fotka
Tady do toho bych asi nešla. Ta cesta mi přijde docela dlouhá, a pokud se k vybudování obec nemá, myslím, že se to dost prodraží. Jinak lze se domluvit s ostatními vlastníky pozemků, a pokud to obec jako vlastník cesty povolí, můžete ji vybudovat sami. Počítejte však s tím, že vám mohou být kladeny podmínky na to, jak to má vypadat. My jsme třeba měli dost štěstí, ale máme cestu krátkou a jen ke 4 pozemkům. Vím, že někdo tady ale dost bojoval - cesta musela být asfaltová s malým kruhovým objezdem (točnou) na konci a s veřejným osvětlením.Taky musíte počítat s tím, že některý (ří) vlastník (ci) se nemusí chtít finančně angažovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@jitulkaka Podobna je problem, kdo vybuduje cestu a v tom jednání s obcí (městem)
Odpovědět
Začít stavět lze. Tuším že zákon říká že od stavby - to je důležité - od stavby může být komunikace vzdálená max. 50m. Stačí si s obcí/městem vyjednat smlouvu, ve které se zavážete že příjezdovou komunikaci postavíte na vlastní náklady, což Vám dost prodraží stavbu domu. Od projektu, stavebního povolení až po konečnou realizaci (včetně veřejného osvětlení). Vodovod a kanalizaci tam máte? Stačí potom cesty vysypat štěrkem a můžete celkem slušně fungovat. Problém je, že Vám dům nezkolaudují bez vybudované(zkolaudované) příjezdové cesty. Další možností je prosadit, aby ta příjezdová cesta byla vedena jako "účelová komunikace" a ne jako "místní komunikace". Pokud by to byla účelová komunikace, stačí na ní například jen vysypat štěrk a je to. Obec ale v zimě silnici neudržuje a neopravuje. Ani popeláři by Vám tam nemuseli jezdit.
Odpovědět
Profilova fotka
@jigsaw1987 Není pravda, že stačí vysypat štěrk. § 20 odst. 4 SZ: stavební pozemek se vymezuje tak, aby (kromě jiného) byl dopravně napojen na kapacitně vyhovující veřejně přístupnou pozemní komunikaci. Samozřejmě, veřejně přístupná může být i účelovka, což je komunikace, která není ve vlastnictví obce a nebo je obce, ale na pozemku jiného vlastníka. Ale kapacitně vyhovující znamená dostatečně široká s dostatečnou únosností a to není vysypaný štěrk. Taková komunikace musí vést až ke stavebnímu pozemku. Teprve na tomto pozemku musí být objekt vzdálen max. 50 m. Je to předpis pro velké pozemky. Takže nejen že jim dům bez napojení na komunikaci nezkolaudují, ale neměli by jej ani povolit.
Odpovědět
Profilova fotka
@kristyna125 pokud je přístupová komunikace v majetku obce tak právo a povinnost vybudování komunikace ( trvalé ) je pouze na nich. Situace je komplikovaná v tom, že pokud je to obec ( menší územní celek ) tak se jim do té komunikace chtít nebude, protože současné vedení argumentuje rolí řádného hospodáře. A jako řádný hospodář nebude investovat svoje peníze ke zhodnocení pozemku někoho jiného. Podle mě máte reálně pouze jednu jedinou šanci. A to zahájit oficiální proces a požádat o projednání na dalším zastupitelstvu ( písemně ) s odkazem na rozhodnutí bývalého zastupitelstva ( písemně doložit ). Buď na základě paragrafu 108 ( nevím jistě ) požádat o kopii kupní smlouvy mezi bývalým vlastníkem pozemku a obcí a zjistit tak jestli se písemně nezavázali k dokončení komunikace. A pokud to obec zamítne tak podat odvolání na Krajský stavební úřad, že obec jako majitel pozemku XXY řádně neudržuje komunikaci a nechce jí dokončit na základě zcela iracionálních důvodů.
Odpovědět
@jitulkaka Stavbu domu povolí, mám s tím osobní zkušenost. Měl jsem ten samý problém. Pozemek byl u cesty, která byla neudržovaná a jen vyježděná v hlíně. Při stavebním povolení na dům se do řízení připojilo i stavební povolení na příjezdovou cestu. Vše se povolilo najednou. Logicky je nesmysl si vybudovat příjezdovou cestu, které bývá dost často dlážděná a pak na jí vesele pustit jeřáby, domíchávače a jinou těžkou techniku.
Odpovědět
Profilova fotka
@jigsaw1987 No ano, povolí se barák a současně komunikace, to je v pořádku. Ale tazatelka píše něco jiného - komunikace není a obec ji nechce dělat. A pokud ji nechce dělat, tak asi ani nemá povolení. No a když není povolení na komunikaci, nedá se povolit RD bez příjezdu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?