Prosím o radu, řešíme, že bychom chtěli stavět dům, ale nemáme svůj vlastní pozemek, takže i pozemek bude muset být součástí hypotéky na dům...
Ale jde nám o to, že obec připravuje nové parcely s připravenými sítěmi za cca 1100,-/m2, naše představa je, že ten pozemek nemusí být nějak velký jenom na domeček cca 12x7m. A řešíme jaká varianta nás vyjde nejlevněji a na jaké komplikace se připravit...jsme naprostí laici :-|
1. koupit nově vybudované parcely za 1100,-/m2
- výhodou je, že bude zasíťovaný, ale zdá se nám poměrně vysoká cena
2. zkusit sehnat starý domek, zbourat ho a na jeho místě postavit dům nový
- výhodou pravděpodobně levnější pořízení, ale zase náklady na zbourání a odvoz sutin
3. zkusit obejít vlastníky pozemků - louky, pole v blízkosti obce
- pozemky jsou většinou už hodně daleko, co by byli blíže, tak by se museli, kvůli zatopové oblasti řešit navážkou, aby byl dům výše, ale s tím je asi zase problém se základy, že? A navíc velkou otázkou by byly sítě...
Moc děkuji za vaše rady!
@matysce
1) nejdrazsi a nejrychlejsi
2) nejvice pracne
3) nejdelsi - musite take hledet na to zda uvedeny pozemek lze podle uzemniho planu zastavet nebo ne
toto rozhodnuti musi kazdy ucinit sam, v tom se neda poradit
Poradit lze pouze obecně. Možnost 3. mi připadá skoro až nereálná. Možnost 1. je nejjednodušší (patrně i nejdražší). Osobně já bych se přikláněl k možnosti 2., to ze zkušenosti své vlastní. Zase záleží, jaký by to starý domek byl, jaký pozemek, kde (ony ty domky bývají kolikrát na solidních místech)... Jestli bych toto poradil i laikovi, nevím. Zase stavebník laik se do toho může pustit, pokud je stavitel opravdu dobrý a rozumí tomu. Na pozemku byl starý domek se stodolou a ještě jedna stodola. Ve starém domku jsem bydlel, na stavbu jsem to měl 15metrů, měl ve stodole sklad pro stavbu (bylo kam schovat a zavřít materiál i vercajk, nic se na stavbě neztratilo), tu samostatně stojící stodolu jsme rozebrali a zhruba na jejím místě je postaveno nové. Stará chalupa se stodolou dodnes stojí, kuchyň a ložnici v ní jsem předělal na dílnu a stodola je - prostě stodola. Všechno je individuální, případ od případu jiné.
@ondra_cha@geodett moc děkuji za Vaše názory...jde mi právě o to, že já osobně si taky myslím, že varianta č.1 je nejjednoduší a nejrychlejší. je to prostě krásně čistý a nachystaný pozemek bez nějaké suti apod.
Chtěla bych i manželovi tak nějak ukázat, že když pořídíme domek, který zbouráme, tak cena domu + zaplacení odvozu suti + zapůjčení nějakých zbiječek + bagr na případné vybrání starých základů = téměř stejná cena jako koupit tu parcelu???
Jediné v čem má manžel pravdu, že když si to zbouráme, tak sice záleží z čeho ten dům bude, ale zase získáme nějaký materiál, např. kámen...
Varianta číslo 3 je pro mě nejméně reálná, lidi si ty pozemky drží, a když zase vezmu cena pozemku + přepis z např. orné půdy na stavební parcelu + kompletní přípojky + příjezdová cesta = jestli se opět nedostanu na stejnou nebo hodně podobnou cenu jako za tu parcelu a bude mě to stát méně vyřízování a papírování...
@matysce pri variante 3 muzete take treba nekolik let cekat na zmenu uz. planu
bourani ve variante 2 se cenove spatne odhaduje mne kazdy prorokoval ze mne to bude stat 200t a ve finale to spravili 4 mesice casu, 6t za projekt, 10t za bagr a 4 lahve koralky :)
zkratka je potreba nejak zacit a pak resit to co prijde, na vse se reseni najde nekdy to jen trva dele
@matysce Taky bych se zamyslela nad tím, jaké papírovaní bude s případným bouráním ve variantě 2 a možnost, že vám to třeba SÚ nemusí dovolit (nevím tedy jak přesně zní zákon, ale jako laika by mi tohle padlo na mysl jako první) ;-)
Nejsem si jistý, že varianta 2 vás výjde levněji než varianta 1. Bude to záležet kus od kusu. Co může být na variantě 2 lákavé, že budete mít se starým domem velmi pravděpodobně už vzrostlou zahradu, velké stromy.
@matysce Také může být tak, že byste třeba našli pozemek s domkem, co by se Vám líbil, pěkně umístěný (ten pozemek)... Záleží na konkrétní situaci, není nikde dáno, že musíte napřed staré odstranit a pak teprve můžete stavět, taky pokud by starý dům byl ještě v solidním stavu a umístěný tak, že nové by se stavělo na jiném místě na pozemku, dá se tam třeba přechodně bydlet než postavíte, už ve svém a zrušit podnájem = ušetřené peníze = za ty ten dům třeba později můžete zlikvidovat a ještě by Vám mohlo hodně zbýt. Ke stavbě byste získali zázemí, to je dobrá věc - byla by elektrika, voda, teplo, kde pojíst, kam zamknout materiál a vercajk... Na pozemku, kde není nic, to je horší. S odstraněním stavby to nebývá obvykle žádné složité papírování, s výjimkou památkově chráněných objektů nebo tak, se to odpojí od sítí a postupně rozebere, rozhrne nebo naloží a odveze. Osobně bych se toho vůbec nebál, ono to může mít nakonec i řadu výhod. To je jen taková teorie. Můžete souhlasit nebo ne, jak chcete. Mezi námi nejhorší na tom je tu stavbu vyklidit (v závislosti na tom, kolik je uvnitř "věcí"), samotné odstranění stavby už potom vcelku nic není.
@matysce také bych se přikláněla k variantě 2. Starší domky, jak již napsáno, mívají vzrostlé zahrady, bývají na hezčích pozemcích, a mají vyřešené sítě. Kromě toho, když tam dům již stojí, neměl by být problém se stavebním povolením. 200 tis. Kč byla cena za zbourání objektu se zastavěnou plochou 400 m2 (to je z mého okolí, není to informace typu - jedna paní povídala). Jste-li kutilové a ledacos zvládnete sami, tak toto je levnější varianta. Jste-li např. ouředníci nebo pojišťováci nebo bankéři nebo ajťáci, že vás nějaká koruna nepovalí, a manuální práce není vašim šálkem čaje, tak je varianta 1 nejméně pracná (a zřejmě nejdražší)
@nobondgirl promiň, nechtěla jsem se nikoho dotknout. Prostě lidi sedící v práci na židlích a pracující s papíry mívají menší řemeslnou zručnost, než ti, kteří se řemeslu věnují profesionálně, ledacos umí udělat sami a to, co neumí sám, častokrát umějí kolegové z práce, z výpomoci se neplatí DPH. Tudíž tito musí za takové práce zaplatit a do staveb se mohou pustit tehdy, když mají víc peněz, než ti řemeslníci
Ahoj, pozor na ty ceny bouracích prací - mohou se velmi lišit. Za bourání objektu 48m2 jsme dali kolem 120 tis (velká část z toho bylo odstranění eternitové střechy, kontejnery, práce spíš minimum). Porovnáváním nabídek jsme strávili spoustu času. Bylo potřeba udělat projekt na demolici, kvůli eternitu pak i vyjádření hygienika.
Tady je těžko radit - je to případ od případu. Stará zástavba má své kouzlo, může být vzrostlá zahrada, krásné místo. Někdo by naopak raději do "satelitu" - tam může být zase výhoda sousedů v podobném věku.
Na tvém místě bych se dívala po obojím a propočítávala, dělala jsem to podobně.