Ahoj všem,
s manželem jsme si konečně našli pozemek snů. Je v obci, kde dosud není územní plán, ale pozemek sousedí se dvěma domy a jednou zahradou, takže podle zákona by nám dle stavebního úřadu stavbu domu povolili. Tedy, pokud bychom stihli vyběhat stavební povolení/ohlášku, než ÚP v platnost vstoupí, protože tam tento pozemek k výstavbě určený nebude a přes to nejede vlak. Do toho rizika bychom šli. Šla jsem se ale těsně před podpisem smlouvy na magistrát-odbor životního prostředí dotázat na vyjmutí ze ZPF a tam mi sdělili, že se pozemek vyjmout nedá, že je to bonita 1. Prosím vás o radu, je to skutečně tak, že to nijak nejde? V obci, kde není platný územní plán se nedá stavět ani hned vedle zastavěných pozemků, pokud je půda hodně bonitní? Moc všem děkuji!
Podle mě je to blbost a na úřadě lžou, co vím vyjmout lze i půdu v této bonitě, jen cena je vyšší (vloni to šlo).
Nebo se zase něco změnilo, aby ty natvrdlé hlavy vykázali nějakou činnost (samozřejmě ve směru většího nesmyslu)...
Neni to blbost.....je to normalni postup.....casto nelze vyjmout bonitu I. a II. Stalo se nam v projektu to same......jedine vychodisko bylo prezkoumani pudy zda je opravdu bonitni I. nebo II. (u III. a IV. vetsinou neni problem)....po prezkoumani opravdu byla I./II. a vyjmuti bylo zamitnuto a na jinem projektu se potvrdilo, ze misto predpokladane I. a II. tam byla IV. Prezkoumani je financne dosti nakladne, delame ho u velkych projektu. Taktez to bylo vzdy podmineno zmenou uzemniho planu, ale nevim jestli je to opravneny pozadavek...vzhledem k tomu ze jsme tam stejne chteli stavet, tak jsme prochazeli zmenou UP.
Podle zákona lze vyjmout pudu I kategorie pouze ve výjimečných případech, pokud jde o ekologicky raz krajiny, veřejné prospěšné stavby apod. Pokud je tam územní plán pro výstavbu, tak to lze, ale neni to 100%... Nicméně v okolí Prahy lze vsechno, kdyz se chce, treba i zastavovat I a II obrovskými skladovými areály:-((. Po roce 2020, kde budou nejbonitnejsi I a II myslim taky, tak vsechno bez územního planu spadne do orné pudy, kterou nebude ˇuz vubec možné vyjmout.
@martina_2m Aha, otázka je, jestli to úředník má podložené na základě nějakého zákona/vyhlašky (což nevím) nebo je to jen jeho vůle.
Každopádně, vzhledem k neaktuálnosti BPEJ (v čemž jsou bonity), je tahle celá věc pěkný podvod na občany, jak vytáhnout nesmyslné peníze z lidí, případně znemožnit stavbu. Ale co se dá dělat...
Bohužel I. bonita vyjmout neleze pokud není v platném úp jako zastavitelná. Toto je v zákoně o ZPF že I. a II. bonitu nelze vyjmout pokud není v ÚP a nebo stavba není ve veřejném zájmu což RD určitě není viz:
ZÁSADY PLOŠNÉ OCHRANY ZEMĚDĚLSKÉHO PŮDNÍHO FONDU
§ 4
(1) Pro nezemědělské účely je nutno použít především nezemědělskou půdu, nezastavěné a nedostatečně využité pozemky v zastavěném území nebo na nezastavěných plochách stavebních pozemků staveb mimo tato území, stavební proluky a plochy získané zbořením přežilých budov a zařízení. Musí-li v nezbytném případě dojít k odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu, je nutno především
a) odnímat zemědělskou půdu přednostně na zastavitelných plochách,
b) odnímat přednostně zemědělskou půdu méně kvalitní; kritériem kvality půdy jsou třídy ochrany,
c) co nejméně narušovat organizaci zemědělského půdního fondu, hydrologické a odtokové poměry v území a síť zemědělských účelových komunikací,
d) odnímat jen nejnutnější plochu zemědělského půdního fondu a po ukončení nezemědělské činnosti upřednostňovat zemědělské využití pozemků,
e) při umísťování směrových a liniových staveb co nejméně zatěžovat obhospodařování zemědělského půdního fondu a
f) po ukončení povolení nezemědělské činnosti neprodleně provést takovou terénní úpravu, aby dotčená půda mohla být rekultivována a byla způsobilá k plnění dalších funkcí v krajině podle plánu rekultivace.
(2) Za nezbytný případ se považuje zejména neexistence ploch uvedených v odstavci 1 na území obce, na kterém má být záměr, který se dotýká zemědělského půdního fondu (dále jen „záměr“), realizován, popřípadě na území dvou nebo více obcí, jedná-li se o záměr, který přesahuje území obce, nebo veřejně prospěšnou stavbu anebo veřejně prospěšné opatření.
(3) Zemědělskou půdu I. a II. třídy ochrany lze odejmout pouze v případech, kdy jiný veřejný zájem výrazně převažuje nad veřejným zájmem ochrany zemědělského půdního fondu.
(4) Odstavec 3 se nepoužije při posuzování těch ploch, které jsou obsaženy v platné územně plánovací dokumentaci, pokud při nové územně plánovací činnosti nemá dojít ke změně jejich využití.
Bohužel opravdu je to ze zákona... v současné době je problém už i do územního plánu dostat I. Bonitu - stejně jako při stavbě domu i u UP orgány připomínkují samotnou dokumentaci. Už js se setkala se 2 případy kdy odbor ŽP vydal nesouhlasné stanovisko se záborem I. Bonity ... v jednom případě obec zažádala o rebonitaci pozemků a zjistila se horší bonita - dlouhý proces ale bude se zde stavět, v druhém se potvrdila I. bonita - do UP už nejde dát pro stavbu. Takže obec hledá jinou vhodnou lokalitu.
@martii1 dobry den, cetla jsem Vasi odpoved ohledne zkoumani bonity pudy a rada bych se zeptala na nakladnost tohoto kroku. Jsme v podobne situaci a radi bychom vedeli zda je situace bezvychodna a mame radeji hledat novy pozemek. Predem moc dekuji za odpoved. Adela