Zdravím všechny, ráda bych si od Vás nechala poradit, třeba se najde někdo kdo řešil podobný problém nebo se v této problematice vyzná 🙂 Vlastním pozemek viz přiložený obrázek. K domu budu jezdit po vlastním pozemku, který má šířku 4,3 metru a délku 60 metru. Nevím do jaké míry je to již pozemní komunikace!? Každopádně momentálně řeším zda nebude problém s najížděcími úhly při napojení na tu stávající (na obrázku vodorovnou) komunikaci, které tam vlastně moc nejsou. Schválí mi někdo stavbu domu na takovém pozemku? V jakém předpisu případně mohu nalézt informace k najížděcím úhlům? Předem děkuji za všechny rady a tipy. K.
Máme to dost podobné. Žádné úhly se snad ani neřešily ale to bylo možná tím, že příjezdová cesta už ke staré stavbě úplně dole na pozemku byla. Máme to dlouhé 120 metrů a žádné problémy jsme neměli. Pod cestou jsou přípojky. Projekt se na to udělal rychle aby něco bylo. A nikdo to nikdy neřešil. A platili jsme snad jen 10 000 za vyjmutí z půdního fondu. Ale to bylo tím, že to dobře projektant pojmenoval. Jinak jsme mohli platit klidně přes 100 000 Kč. ☺️
Také řešíme v podstatě podobný problém příjezdové komunikace. Nejlépe by Vám odpověděli na stavebním úřadě, na územním plánování obce a určitě do toho budou hodně mluvit hasiči. Pokud je stavba vzdálená do 50 od pozemní komunikace, tak nemusí splňovat podmínky příjezdové komunikace. Ideální je si pročíst územní plán, který může obsahovat některá omezení a každá obec to má jinak.
U nás bylo třeba omezení, že stavby musí být v jedné linii, naštěstí sousedi mají dům také takhle daleko od komunikace, tak nás to neomezuje. My se naštěstí do těch 50 m vlezeme tak tak, ale kdyby ne, tak nám na územním plánování sdělili, že budou chtít příjezdovou cestu, která bude mít šířku 7m (cesta+chodník+veřejné prostranství) a hasiči budou chtít točnu.
Zatím jsme ve fázi projektu, tak uvidíme co si na nás ještě kdo vymyslí, každopádně na naší obci nejsou úředníci vůbec ochotní cokoliv poradit. Nakonec jsem naši problematiku musel řešit i se starostou.
Zajděte si na stavební úřad, tam Vám jistě poradí, podle místních podmínek.
Jinak co se týká nájezdu, tak tam má hlavní slovo dopravní policie, která k tomu musí dát souhlas. To s ní ale jistě vyřídí Váš projektant.
A co se týká té vzdálenosti 50 m, ani to nemusí být fatální problém, protože z toho ustanovení vyhlášky, které to předepisuje, je možná výjimka.
No, hlavně bych se zeptala na Dopravní policii vašeho kraje, která bude schvalovat napojení vaší komunikace na komunikaci obecní/městskou/krajskou, zda v tomto problém nevidí...jejich vyjádření je dost podstatný...
Přesně jak píše @janaa1
Obecní úřad,dopravní policie tam se podává žádost o posouzení sjezdu od projektanta.
Hodně záleží na jakou třídu silnice se budete napojovat.
A ještě správu silnic tam se taky podává žádost o zhotovení sjezdu.
Aspoň my to tak měli napojovali sme se na silnici 3tř.a policie nám zvětšila rozhledový trojuhelnik na 45m kvůli tomu nám nařídili pokácet strom který brání podle nich ve výhledu a ještě mít bránu utopenou 4m do pozemku aby sme při zajíždění nečekali na cestě a neohrozili provoz 10 aut za hodinu 🙂 i když každý dům to takhle kolem má.
Ale každopádně každý kraj bude mít asi svoje požadavky.
Děkuji všem za reakce. My se budeme napojovat pouze na místní účelovou komunikaci v osobním vlastnictví.. Kdo myslíte, že by mohl s konkrétním problémem poradit? Za jakým odborníkem zajít? Přímo za projektantem domu? Nechce se mi moc věřit, že na stavebním úřadě budou ochotni pomoci. A v tomto případě si nejsem jistá, zda k tomuto budu potřebovat i schválení dopravkou.. 🤔
Nezáleží na tom, kdo je vlastníkem komunikace, ale jestli je veřejně přístupná, protože to je podmínkou pro dopravní napojení stavebního pozemku. A k tomu se vždy musí vyjádřit DI.
Co se týká rady o dalším postupu, tak i když stavebnímu úřadu nevěříte, stejně je to právě stavební úřad, který bude rozhodovat, co po Vás všechno bude chtít. Tak proč hledat jinde? To nedává smysl.
@milanq Nejde o to, že bych chtěla hledat jinde. Ale, že ze zkušenosti ze svého okolí nejsou ochotni často poradit. Ale samozřejmě za zkoušku nic nedám. Ona to prozatím je spíš taková polní cesta. A k domu budu po "cestě" budu jezdit pouze já.
No jestli je to jen polní cesta, tak to může dramaticky měnit situaci. Vy totiž musíte splnit současně dvě podmínky stanovené vyhláškou:
1. Stavební pozemek musí být dopravně napojen na kapacitně vyhovující veřejně přístupnou pozemní komunikaci.
(Tady pozor, to napojení musí být přímo, nemůže jít přes jiný pozemek. Je na to judikatura. A nelze z toho udělit výjimku. Dále je důležité to "kapacitně vyhovující", to na polňačku opravdu nesedí.)
2. Ke stavbě RD musí vést zpevněná pozemní komunikace široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby.
(Tady je to jednodušší, výjimka je možná. Ale uděluje se obvykle jen co se týká té vzdálenosti, je-li mírně větší, nikoliv toho zpevnění nebo šířky. Je to kvůli složkám IZS.)
@milanq Ufff... To ještě bude vše složité 🙂 Ale přes tuto "cestu" naproti nám se nyní dům staví, čili stavební povolení dostali, takže spoléhám na to, že v tomto případě dostaneme i my. Ale nebude to ještě tak jednoduché.
Dobrý den, trochu "off topic", ale zajímalo by mne, jak dlouho může trvat vyjádření z "Odboru majetku a plánování" ohledně napojení našeho pozemku na komunikaci. Jeden vjezd máme, chceme udělat druhý, podali jsme žádost. A nyní čekáme již 3 měsíce. Spolu s projektovou dokumentací jsme samozřejmě předali i souhlasné vyjádření z dopravního inspektorátu. Již jsme se asi 2x dotazovali, ale vždy stejná odpověď - že čekají na vyjádření vodárny. Jsou to jen "obstrukce" nebo co za tím reálně může být?