Ahoj, jakým způsobem jste vybírali pozemek? Na co vše si dát pozor? Má vůbec smysl vybírat jako laik nebo raději vyhledat pomoc někoho, kdo tomu rozumí. Máte případně nějaké tipy a kontakty?
Hlavně najdete lokalitu, která vám pritoste k srdci. Když budete mít nějakého favorita, klidne poptejte napr nějakého projektanta, ať vám řekne nevýhody/výhody toho daného pozemku.
dopravní dostupnost
občanská vybavenost
zeleň v okolí
u konkrétního pozemku i nejbližší okolí - domy kolem a jejich kvalita a odhad kdo v nich bydlí, není idealni mít vedle sebe shromazdovace veci, aut apod, nebo třeba i popelnice na tříděny odpad abyste neměli za domem atd atd
Ideální pozemek neexistuje, my hledali 3 roky, koupili pozemek ze kterého jsme byli nadšeni, ale po čase se to trochu omrzí a vydite chyby a co by mohlo být jinak...
Pokud je pozemek v zástavbě tak bych obešla místní sousedy, ptala se a povídala si, ono toho člověk tak dost zjistí. Pěšky bych zjistila co je jak daleko, na úřadě se poptala co se v té lokalitě řeší, komu patří příjezdová cesta a osvětlení, jak se udržuje cesta v zimě. Důležitý je pořádně omrknout i územní plán dané lokality. My hledali několik let a jsme spokojeni, taky jsou tu mouchy, především kvůli ignoraci města kvůli drobným věcem, ale vše řešíme.
Zkuste poptat úřady v okolí kde chcete stavět, můžete narazit na poměrně výhodné pozemky přímo od obce! Určitě je dobrý se na pozemek, v rámci poptávky, podívat s projektantem, aby Vám řekl, co a jak tam půjde umístit. Vždy záleží na časových možnostech. My jsme například byli pod tlakem dalších kupujicích, takže nějakou studii jsme řešili až po koupi, ale představu o stylu domu jsme měli, takže jsme věděli co tam pujde umístit abychom splňovali podmínky vzdálenosti od sousední parcely, orientaci a pod.
Myslím si, že na koupi jednoduchého pozemku pro stavbu není potřeba někoho zvlášť najímat.
Vždy jsem na začátku prošel katastr a podíval se co je přesně kolem, jsou také různá ochraná pásma, kde může být problém stavět (železnice, lesy, elektrické vedení), podívat se na mapy stavebniho uřadu co kde a jak vede, jestli je CHKO, podívat se na jejích požadavky, nepodceňujte sklon pozemku, na první pohled to kolikrát vypadá jako "skoro" rovina a pak to tak zdaleka není. Také si zavolejte na daný stavební úřad a územní plánování a zeptejte se, jaké jsou tamní podmínky.
My než jsme koupili, tak jsme se chodili dívat - kde je, jaké je okolí atd. pro nás bylo prioritou abychom zůstali v naší vesnici. Pak nahlédnout na územní plán, jestli je parcela v zastavitelném území. My zašli i na stavební úřad, aby nám posvětili, že se tam dá stavět, na oddělení územního plánování jsme si zažádali o územně plánovací informaci, kde nám sdělili jestli se nenachází v nějaké chráněné zóně apod.
Pak nás taky zajímala cena.
Měli jsme sebou projektanta, který na to mrkl okem odborníka a pomohl namse nakonec se rozhodnout mezi dvěma favority.
Dnes bych už ale obvolala taky sousedy jestli s tím nemají problém, protože náš soused ač tam nebydlí a má vedle našeho jen sad nesouhlasí se stavbou domu ač doplňujeme zákonem danou vzdálenost 2m od hranice pozemku. Tím nám celou stavbu zdržuje a člověk se necítí dobře, když ví, že někomu tam bude do smrti trnem v oku... neznám teda nikoho kdo by to před koupí pozemku udělal, ale přesto doporučuju se majitelů sousedních pozemků zeptat, jestli nebuou mít problém, že jim budete kazit výhled ze zahrady, ušetří vám to pak spoustu času a nervů 🙂
Z vlastní zkušenosti - pozor na existenci sítí v blízkém okolí - bezpečnostní pásma plynu, ele, lesa. To na první pohled nemusí být znát. Dále projet územní plán, jestli se neplánuje výstavba obchvatové silnice. Železnice v okolí.