Zdravím. Chtěli jsme koupit domeček, ale nakonec jsme zjistili, že je na povodňové mapě zařazen ve 4. zóně :-O. Několik desítek metrů za pozemkem sice teče potok, ale ten je dle starousedlíků často téměř vyschlý. Větší řeka, která se občas vylije do pole, je až ve vedlejší obci. Zde prý byly záplavy asi někdy okolo roku 1960 a pak už nic. Nyní jsou před obcí pro jistotu postavené veliké protipovodňové hráze. Nikdo z místních nechápe, proč jsou vlastně zařazeni ve 4. kategorii, což je dle vysvětlivek oblast dvacetileté vody. Nyní jsem ale narazila na jinou mapu záplavových území, a podle ní je tu oblast "pouze stoleté vody". Čemu mám tedy vlastně věřit? Tomu, že mapy české asociace pojišťoven jsou přísnější, aby si mohli více nahrabat na pojistném? Vlastně nevím, co si o tom mám myslet 8-( 8-(
Tak pojistit stejně musíte pokud budete brát hypotéku, nám do pozemku též zasahuje 4 pásmo, pojišťovny měli problém, pojistila nás banka u které hypotéku máme - neřešilo to absolutně. ( Podotýkám že stavíme v zástavbě asi dalších 3 nových domů...)
Tak už jsme to zjišťovali u naší banky a podle nich se absolutně nejedná o to 4. pásmo, ale o tu "stoletou vodu", takže s tím nemají absolutní problém. Pojištění prý vyjde cca 10 000,-/rok. A také se v okolí staví nové domy.
@ebra01 Předposlední věta v původním příspěvku je správně. U nás zrovna tak, stěží je tady čůrek, nikdy se nevylil za posledních 150 let a nějaká chytrá hlava z Asociace pojišťoven si zmyslela, proč neudělat jenom dle kouknutí do mapy nějakou vlastní mapu, na základě které by šlo rýžovat.
Dostali jsme dopis, že spadáme do čtyřky - že nám buď pojistku zvednou, anebo zruší náhradu, kdyby něco. Pokud jsme nesouhlasili, museli jsme dokládat dopisy z MěÚ, z kraje... Na stránkách Ministerstva vodohospodářství byla úplně jiná mapa, která odpovídala realitě co se týče záplav za posledních 200 let.
Mimochodem, sídlo Allianz v Karlíně, co bylo 2002 zaplaveno až bůhvíkam, je ve dvojce...