Dobrý den,
chceme stavět RD na pozemku, kde není elektřina a který byl teď nově v územním plánu změněný na stavební. Na elektřinu by se chtěli připojit další dva majitelé sousedních pozemků. Připojení bychom chtěli co nejrychleji. Je lepší to v rámci zrychlení procesu řešit nějak společně se sousedy a podat "hromadnou" žádost? Pokud ano, jak na to? Na webu distributora (EGD) je online žádost pouze pro jedno odběrné místo.
A další dotaz je na hodnotu hlavního jističe. Plánujeme topení tepelným čerpadlem, ale nevíme ještě jaký příkon bude potřeba. Projekt RD nemáme zatím celý hotový, takže nevím přesně tepelné ztráty. Bude stačit 3x25A nebo raději 3x30A? Bungalov - zastavěná plocha 190m^2.
Díky
@mklouda jsem naprosto přesvědčen, že pokud tomu maličko sám rozumíte, nebo máte šikovného kamaráda, nebo elektrikáře, tak 3x25A bude bohatě stačit. Máme 3x32A a celý dům na elektřinu, přímotop a lituji toho. Projektant nebo elektrikář to navrhne jen podle "tabulek", nebo zvyklostí. Ale stačí tomu jen věnovat trochu úsilí navíc a času a promyslet pěkně rozložení na jednotlivé fáze. Ty stálé měsíční platby jsou, na můj vkus, velmi vysoké a neopodstatňují přeplácet si "strýčka příhodu".
Dobrý den – můžete podat žádost buď elektronicky, nebo se dostavit do obchodní kanceláře ČEZ a podat žádost tam. Doporučuji se domluvit s majiteli těch sousedních pozemků a podat žádosti o zřízení připojení tak nějak současně. ČEZ má hodně těch obchodních kanceláří – najdete na netu a už tam při podání žádosti bych sdělil, že v dané lokalitě chtějí stavět i Vaši sousedé, kteří budou rovněž podávat žádosti o připojení.
ČEZ přijme žádost a nechá si zpracovat projekt – to trvá určitou dobu ( vše v jejich režii ), v průběhu vyřizování projektu Vás ČEZ kontaktuje se žádostí o zřízení věcného břemena ( přípojný sloupek se umisťuje na hranici pozemku a oni k němu samozřejmě požadují přístup, proto jsem musel svolit s věcným břemenem.
Podle toho jak silný chcete jistič ( garantovaný příkon ) - zaplatíte ČEZu poplatek - já u 25A platil 12500,-Kč, u jističe 20A 10000,-Kč ( mám tam dvě připojení na dva elektroměry ). ČEZ pak po schválení projektu zadal provedení prací externí firmě s níž spolupracuje, ta provedla zemní práce, položení kabelu, osazení sloupku, zapojení. Po provedení těchto prací jsem doplatil zálohu poplatku ( je možné zaplatit část poplatku na začátku a zbytek uhradit následně ve stanovené lhůtě po zapojení ).
ČEZ osadil na hranici pozemku plastový přípojný sloupek s nožovými pojistkami – pro dva odběratele ( současně podával žádost i můj soused a proto byl osazen sloupek pro dva odběratele ).
Následně jsem nechal osadit svůj vlastní elektrický rozvaděč ( v mém případě na 2 elektroměry ) - včetně revize to stálo něco kolem 26.000,-kč ( sloupek na 1 elektroměr je o něco levnější ) a požádal jsem ČEZ o připojení, k čemuž jsem doložil revizi. Oni pak osadili elektroměry a následně už platím zálohové platby dle výše odběru.
Doba od podání žádosti o připojení do doby osazení jejich sloupku - asi 3/4 roku, pak osazení našeho sloupku, zapojení, revize, připojení.
Co se týče velikosti jističe, jde o to, jaké spotřebiče budete v domě mít instalované, jaké tepelné čerpadlo.
Stavíme dvojdům vytápěný jedním TČ – jeden RD bude mít jištění 3x20A, druhý – kde bude TČ bude mít 25A. Také jsem přemýšlel o navýšení jističe na 32A, ale jsme na konci přípojné větve a ČEZ navýšení neschválil.
Vzhledem k tomu, že většina silových spotřebičů bude třífázová ( TČ, sporák, varná deska apod. ) tak se rozvody zapojí tak, aby ty jednotlivé fáze byly pokud možno rovnoměrně zatížené. Montovat se bude TČ vzduch – voda NIBE F2120 16, majitel montážní firmy mne ujišťuje že hlavní jistič 25A stačí, já co jsem tak počítal, tak mi vychází, že by to také mělo stačit. Byť v projektu elektro mi projektant naprojektoval jistič 32A, tak uvidíme.
Stačí 3x25 a v případě, že časem by byl problém, tak jen doplatíte za navýšení příkonu na 3x32A a to 500Kč za každou A. Jinak byste jej platili už od teď úplně zbytečně.
Rychlost asi bohužel neovlivníte, pouze tak, že požádáte co nejdřív. Většinou maji 16-18 měsíců od žádosti po montáž.
@edcbubu
Mi dali v breznu termin zhotoveni el. pripojky 12 mesicu, je to devaty mesic a nic, vse papirove davno vyrizene schvalene, tak nevim kdy to chcou delat asi na vanoce 😀.
Jednoznačně 3x25A. Podlahovou plochu máme o 1/4 menší, při běhu si bere kompresor TČ vzduch-voda někde mezi 700W-1500W, dotápění doplňkovým elektrokotlem běželo za 3 roky pár hodin za největších mrazů. Tam lze navíc rozdělit pěkně mezi fáze. Špičkově jsem bral krátkodobě nejvíc kolem 20A z fáze.
@petr86 Záleží podle hodně aspektů.
U nás v zimě je naprosto normální, že z každé fáze bereme zhruba 45 - 55A, pokud je víkend, zapne kotel ve 15.30, a pustí se pračka, bojler a například sporák/trouba.
Já bych šel na místě tazatele na 3x32A, klasická Vapka dokáže srazit při menší zátěži klidně 40A
@vladimir_sacha Záleží - ale už sám tazatel píše, že bude topit TČ. Už tím odpadá ten nesmysl 55A na fázi...
Kolik bere kompresor dnešních TČ jsem uvedl. Bojler s TČ smysl nedává.
@mklouda pozor, hlavně se neřiďte radami @vladimir_sacha, protože normální domácnost nemá tak zprasenou elektroinstalaci, obří elektrokotel a továrnu se spotřebiči co vyhazují 32A jistič. Normální wapka si vystačí z obyčejnou 16A zásuvkou.
25A stačí bohatě sám mám 3x20A, ano sice vaříme na plynu, ale za 6 let ani jeden výpadek a to už tam jela i cirkulárka, jinak klasika nej žrouti pračka, myčka, trouba, v koupelně nástěnné infra topidlo 1,5kW, bojler a TČ s max příkonem 2,6kW, a i kdybych realizoval indukci, tak osadím přednostní relé.
S 25A by to bylo v pohodě, je to takový léty ověřený standart 😉
@wpavel
Ano, padá to docela často při víc spotřebičích, pokud to vezmu v dlouhodobém spektru, ze by u nás nějaký z potomků zůstal, bude se muset navýšit na 3x63A.
Proto pokud tazatel není limitován distributorem, nevidím problém, proč neinstalovat 3x32A
Neví nikdy, jestli si nějaký potomek v zadu na zahradě postaví druhý dům
@vladimir_sacha právě proto jsem psal ve svém příspěvku, že se velice vyplatí se trochu hlouběji zamyslet nad rozložení na fáze a nad souběhy. Nad rámec projektu/projektanta.
Já si myslím, že si tady mnozí myslí, že se nemohou v budoucnu razantně zvýšit platby "za jistič". Ale už jednou to tady bylo, takoový návrh. V roce 2016?
@honzik75
Někomu stačí klidně 3x20A, netvrdím, že v běžném provozu tazateli s TČ by ta 3x25 nestačila, ale jakmile by se mělo něco navíc zapojit, tak je problém.
Nevím, jak bude mít vybavenou dílnu... Svářečka, vapka, velká bruska, hoblovka a protahovačka na velké trámy, cirkula apod.... To u nás jede relativně často totiž.
On takový mafl při něčem v zásuvce nám taky zhodí klidně 16A z dílny
@wpavel Ten by to měl udržet, bohužel stačí aby doma jela nějaká jedna věc z té dané fáze ještě a padne chráničojistič, co je na 3x40A pro celý dům vyjma kotle a bojleru, takže já pánovi radím v dobrém smyslu.
@wpavel Právě, že je tam naprasený větší a ne 16A (Tam je pořád 63A), ale jemu nadřadný je to Fí 3x40A s jističem, tak ten někdy v souběhu s něčím povolí pro dům.
Zjednodušeně: Elměr 3x50B - 3x40 Fí + J Dům - 3x63B Z380V + 1F dílna.
@deto_oesya
Normální dům s dílnou to má, my máme 50m2 dílnu v domě a je malá, plánovaný soustruh nevíme, kde dáme.
Člověk potřebuje neco vyrobit, opravit, tak se to hodí.
Svářečka bere klidně 20A, někdy 25A
Taková fréza bere taky něco při rozběhu nebo stojanova vrtačka apod... a to sou normální věci, které se v běžných domácnostech nachází