Jistič před elektroměrem, stačí 3 x 25 A?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravim, chystam se stavet drevostavbu, budu mit el podlahove vytapeni a chci se zeptat zda mi staci jistice pred elektromerem 3 x 25 A
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
@hbboy Přívodní kabel se dává CYKY 4x10 ( slabší průřezy jsou 5ti žílové ) Takže rozhodně 10tku, i revizák ji bude vyžadovat + by tam měl být kabel Cyky 3Jx1,5 na blokování ( použije se jeden či dva dráty ) Dej na elektrikáře, který ti to bude zapojovat. @atilius jedna věc je teorie, a druhá normy ;-) na přívod musí být 4x10 ( tzn jeden kabel o čtyřech drátech ) slabší průřezy jsou 5ti žílové. Takže to trochu motáš.... 8-) na HDO se používá 3x1,5 ;-)
Odpovědět
@petrsv1000 Na přívod musí být podle zatížení, že se nejspíš většinou dává 4x10 je asi věc jiná. Samozřejmě to beru tak, že je lepší mít v tomhle případě naddimenzováno. Co se týče toho HDO, tak to byla ode mne jen spekulace, proč by tam mohl někdo chtít pětižilový....
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius jasně, že dle zatížení, ale min je 4x10 6tka se už nedává ;-) Jinak ta pátá žíla opravdu na HDO takto použít nelze.
Odpovědět
Profilova fotka
Jo jo díky, dělám základy - tak řeším jen 20 metrů dlouhý kabel do domu, elektřinu budu řešit za půl roku. Koupím tedy 4 x 10 - 20 metrů dlouhý plus chráničku a zakopu ho do země a do chráničky až za vchodové dveře - kde bude jednou hlavní rozvaděč. Jinak elektřikář mi radí jak píšete 4 x 10 hlavní kabel a pak ještě nějakej hubenější - zřejmě to HDO či co. Uvažuji buď elektrokotel či tepelné čerpadlo od některého ze svých odběratelů - obchoduji v oboru - voda, topení, plyn. Plyn do baráku zavádět nebudu. Mám tepelnou ztrátu 5,9 kw se sousedy - až budou vystavěné sousední řadovky a 7 kw bez sousedů - to bude tak 2 roky, než postaví i oni. díky
Odpovědět
Profilova fotka
@hbboy jj přesně tak + tu 1,5tku jak píšu výše
Odpovědět
Profilova fotka
můžete mi ještě někdo říct - proč se dává 4 x 10 mm přívodní kabel do domu, proč ne třeba 5 x 10 mm ???? v projektu mám 5 x 6 mm, ale jak jsem psal výše - chci to trochu naddimenzovat, když budu topit elektřinou a vařit na elektřině atd.
Odpovědět
Nevím proč Vám bylo naprojektováno 5x6mm na to by jste se musel zeptat projektanta. Ono je to složitější. Opravdu velmi zjednodušeně. Do elektroměru máte přivedeny vodiče: L1,L2,L3 a PEN tedy 4 vodiče a distributor sítě Vám nedovolí v elektroměrovém rozvaděči rozdělit vodič PEN na PE a N. Vy získáte 5 vodičů až v domovním rozvaděči rozdělením vodiče PEN na vodič PE a N. Ale je to opravdu jen zjednodušeně a jistě se najdou vyjímky. Těch 4x10mm je velmi dobrá investice. V budoucnu koupíte elektromobil a nemusíte měnit kabel. :)
Odpovědět
Profilova fotka
@hbboy přesně jak píše @dyrup jinak 5x6 by něměla ! být jako přívod, min je to právě 4x10 ( 4 dráty stačí ) aby to prošlo revizí, tak tam dej 10tku a vůbec nad tím nepřemýšlej ;-)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?