Odporový topný kabel vs. teplovodní vytápění

Profilova fotka
Chtěla bych se s Vámi poradit ohledně našeho vytápění. Já jsem úplný laik, takže za jakékoliv info budu vděčná. Můj přítel přišel s nápadem, že místo teplovodního vytápění a elektrokotle budeme mít odporový topný kabel, který je cenově mnohem levnější a navíc není už potřeba elektrokotle. Tak tu přemýšlím, proč když je to tak výhodné, to nemá kde kdo. Nebo naopak jestli je vyloženě nějaká přednost teplovodního vytápění, kvůli které si ho lidé vybírají. A dále bych se ráda zeptala, protože u nás opět panuje rozdílný názor, zvolili byste podlahové topení do technické místnosti a do dlouhé chodby nebo to nechali bez vytápění. Díky
Odpovědět
@junkovaden Napište TZ domu, za 1 kWh zaplatíte ve formě EE nejvíce to bude platit i když sleví 10%. Když uděláte vodní podlahovku (i v chodbě) tak můžete třeba topit TČ, je dražší ale za jeho provoz to je topení, ohřev TUV a třeba i chlazeni zaplatíte asi jen 1/3 ceny proti kotly nebo kabelům. Vše se odvíjí od TZ to je od množství spotřebované energie, Ono rozvaděč jištění, regulace (termostaty) a rozvody pro topné kabely jsou také pěkně drahé.
Odpovědět
Profilova fotka
nebudu zde rozvádět co by kdyby. ANO mám odporové kabely v podlaze. Podlaha beton a na něm dlažba - ANO všude. Kabely nejsou pouze ve "špajzu". Jinak jsou všude, s vyšším výkonem jsou ve sprcháčích a v koupelnách. ANO v technické je taky vytápění, jen se tam za 2roky neseplo. ANO mám je i na chodbě.
Odpovědět
@junkovaden Nevím kde jste sebrali informaci, že topný kabel je podstatně levnější. Nevím jakou máte vytápěnou plochu, odhaduji to na 150m2. Pokud nebudu počítat izolace a beton, tak za topné kabely dáte: cca 35 Kč/m * 6 * 150 = 31500Kč 8 * termostat po cca 1500 = 12000 Kč elektrické rozvody, jističe a větší rozvaděč odhad 15000Kč Celkem 58000 Kč za materiál. Teplovodní PT cca 20 Kč/m * 6 * 150 = 18000Kč rozvaděč 7000 Kč elektrokotel 17000 Kč Celkem 42000 Kč za materiál Z hlediska cen materiálu v tom není podstatný rozdíl. Problém je, že pokud Vám to bude dělat firma, tak si klidně přihodí 1000Kč/m2 za práci a je jedno, zda se jedná o teplovodní nebo elektrickou podlahu. Primárně tedy záleží na tom, zda si to budete dělat svépomocí a v opačném případě jakou si najdete firmu. Elektrická podlahovka je neměnné rozhodnutí. V případě teplovodní můžete kdykoli změnit topný zdroj. Tím se taky dostáváme k otázce, jak chcete řešit PENB. V případě elektrického topení a ohřevu TUV je to velký problém, který Vás bude nutit přidávat další drahé technologie jako třeba FVE. Na toto téma je zde mnoho diskuzí, to nemá cenu opakovat.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?