Ahoj, teď řešíme takovou prekérku. Vzali jsme si hypotéku na pozemek s tím, že chceme pozemek zaplatit do 4-5 let a po-té začít stavět dům. Podmínkou u banky pro splácení max. 25% za rok půjčené částky na jistinu (ne úrok), je vybudování inženýrských sití na pozemku do 1 roku. Podle toho co jsme slyšeli, že vybudování sítí může trvat i přes rok. Výstavbu sítí jsme zahrnuly do hypotéky na pozemek, kdy dojde ke dvojímu vyplácení. Tohle nám zajistilo 1 rok navíc pro výstavbu sítí. Šli jsme se na stavební úřad poptat se co všechno je potřeba pro to vyřízení sítí. (el. máme 1 metr od pozemku, voda na druhé straně silnice). Ty na nás vyvalili bulvy, že to ještě nikdy neslyšeli a že je to blbost a nejlepší bude, když si uděláme rovnou projekt na celý dům i se sítěma. Že nás ČEZ údajně ani nepřipojí, když nebudeme v brzké době stavět. Tak teď jsme na vážkách. Kolik stojí projekt na samotné sítě a odrazí se to i na budoucí ceně za projekt na dům? Podle známého je to vše blbost a stavební úřad nemusí vůbec zajímat kde si přípojky umístíme na pozemku. Případné natažení elektřiny a vody od přípojky k domu je už zanedbatelná částka oproti tomu co zaplatíme za celkovou stavbu, kdybychom se náhodou rozhodli postavit dům úplně na druhé straně pozemku.
Omlouvám se za dlouhý text a děkuji všem za odpovědi.
přípojku elektřiny si můžete udělat kdykoliv. Normálně podejde co nejdřív žádost na čez, zaplatíte poplatek a ozve se Vám firma, která bude přípojku dělat. My měli ve smlouvě 15 měsíců, přípojku udělali nakonec asi do 11 měsíců.
Vybudování sítí ale neznamená "připojení". Bezne se prodávají pozemky se sítěmi, určitě to nemusí byt součástí projektu. Bance vy mohlo stačit, že máte podanou žádost s nejakym datem, do kdy elektřinu/vodu zrealizuji
@slabici Přesně tak, prostě si jen zajistěte, ať máte dobře podanou žádost na ČEZ. Kupte si plastový "antoníček" (nebo může zajistit realizační firma od ČEZu) a oni vám fyzicky možná do toho roka ten elektrickej kabel k tomu antoníčkovi napojí. Samozřejmě, že připojení do sítě (přidělení elektroměru a tarifu) se udělá až pozděj. Stavební úřady v dnešní době mají kurevs*y tendence do všeho kecat a kecat a kecat.
S vodou taky problém nevidím, tam budete potřebovat "vodoměrnou šachtu", kterou opět vybudují vodárny (případně se s váma nějak domluví a budujete vy, záleží na situaci) a napojí vám do ní vodovod. Ukončí se to kohoutem nebo se to jinak zazátkuje a je to.
@jan_linhart
Doufám, že jste si při tom založení firmy (1. 2. 2021) dobře promyslel, jak budete své služby propagovat a že toto není ta strategie 🙂
Nebo čekáte, že registrací do fóra a reakcí na mrtvé téma získáte zákazníky?