Odpověď na příspěvek od majkeeip:
Dobrý den, už tady pár takových diskuzí sice kol… @majkeeip bohuzel neporadim, ale take mne to zajima. Jakou cenu jste dostal Vy?Odpověď na příspěvek od cast:
@majkeeip bohuzel neporadim, ale take mne to zaji… @cast cca 160 tisíc... čekal jsem, že bychom se mohli i s rezervou vejít do 120, ale buď jsem úplně mimo nebo to prostě zkusili s tím, že práce mají i tak dostatek. Vy už máte nějakou CN?Odpověď na příspěvek od majkeeip:
Dobrý den, už tady pár takových diskuzí sice kol… @majkeeip Tak svépomocí? Kanalizácia je úplne jednoduchá, stačí dodržať pár pravidiel a na vodu si môžete trúfnuť v pex-al-pexe trubke s certifikáciou na pitnú vodu s rozvádzačom podobným ako pre podlahovku. Výhoda? Ani jeden spoj v podlahe.Odpověď na příspěvek od majkeeip:
@cast cca 160 tisíc... čekal jsem, že bychom se m… @majkeeip No já mám podobnou užitnou plochu (cca 135 m2) a mám zatím dvě nabídky . Jedna je podobná jako u vás (od větší firmy), druhá necelých 100tis (od instalatéra živnostníka). Mám 3x geberit + rozvody pitné vody i s cirkulací. Ale ještě čekám na nabídku v systému rautitan od rehauOdpověď na příspěvek od majkeeip:
Dobrý den, už tady pár takových diskuzí sice kol… @majkeeip Záleží hodně na lokalitě a na tom, co se do toho počítá. Nedávná nabídka od lokálního řemeslníka na vesnici byla cca 35 tis za dům s jednou koupelnou a jednou kuchyní. Ale v ceně nejsou zařizováky ani geberit bojler apod. Rozvod jsem si předem rozmyslel, aby to bylo co nejkratší, co nejmíň sekání a co nejmíň složitostí. Jakmile si člověk "vymyslí" jednu koupelnu na jedné stoupačce, druhou koupelnu na druhé stoupačce, ještě třeba s nějakým složitým spádováním, cirkulaci TUV atd., tak se to holt nasčítá a vyjde to všchno dráž. Také jsem se ale setkal s dosti řemeslníky, kteří to prostě zkouší. Setkal jsem se s tím, že si pán zkoušel naúčtovat 200% za materiál. Ty ceny se dají bez problémů dohledat na internetu. Takže někdy to chce jen oslovit víc řemeslníků a srovnat si víc nabídek. Jinak instalatéřina je jednoduchá a umí to kde kdo, dělá se to běžně i svépomocí. Případně se zeptejte dalších řemeslníků, které máte, protože to nejspíš většina z nich umí.Odpověď na příspěvek od m_i_r_e_k:
@majkeeip Záleží hodně na lokalitě a na tom, co s… @m_i_r_e_k Plánuji si instalatéřinu dělat také sám, ale člověk k tomu má stejný respekt jako k elektrice. K té má možná menší, protože final, stejně zapojí elektrikář. U instalací odpadů se obávám vycucnutí sifónů při spláchnutí atp. Je moje obava opodstatněná? Bylo by fajn někde shrnout základní pravidla.Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@m_i_r_e_k Plánuji si instalatéřinu dělat také sá… @rumcajk Odpadní HT potrubí: -Spád vodorovných trubek 3-5 cm/m -Vodorovné trubky se navzájem spojují Y kusem -Svislé trubky s vodorovnými se spojují T kusem -Svislé trubky vždy končí nahoře přivzdušňovacím ventilem, ke kterému musí být přístup vzduchu -Obvyklé rozměry: Hlavní 110mm, z toho ve zdi odbočky obvykle na 50, mimo zeď pak případně redukce na 40mm -Vodorovné trubky musejí mít spád 3-5 cm -Nepřehánět délku malých 50mm trubek. Nejlépe je mít stoupačku přímo u zařizováků. Pokud pravidla dodržíte, nehrozí vám vycucnutí sifonů apod. Pokud nedodržíte, tak se to může občas vycucnout. Většinou pomůže dodatečná instalace přivzdušňovacího ventilu. Trubky mají v některých místech poměrně velké dynamické namáhání a je potřeba je pořádně přidělat objímkami. Je třeba počítat s tím, že trubky tepelně dilatují. Když se spoj nasadí na doraz, trochu povysunout. Nezazdívat na pevno celé dlouhé trubky i s hrdlem. Snad jsem napsal všechno důležité, kdyžtak mě doplňte nebo se zeptejte.Odpověď na příspěvek od m_i_r_e_k:
@majkeeip Záleží hodně na lokalitě a na tom, co s… @m_i_r_e_k díky moc za rady. Jedná se o lokalitu Vyškovsko. My jsme to promýšleli už při projektu, takže máme koupelnu a technickou (druhá koupelna) hned pod sebou (a vedle technické samostatný záchod), takže žádné tahání trubek přes celý dům. Kuchyně je pak o kousek dál, ale pořád se bavíme třeba o 5 metrech. Čekáme ještě na nacenění od dalších 2-3 živnostníků/firem, tak snad ty ceny budou o něco přijatelnější.Odpověď na příspěvek od josefx:
@majkeeip Tak svépomocí? Kanalizácia je úplne jed… @josefx pex al pex by se mi líbil, ale zatím jsem nenarazil na žádného instalatéra, který by s ním rozvody dělal - asi budu muset ještě hledat. Nad svépomocí jsem uvažoval, ale usoudil jsem, že se raději budu věnovat své práci a toto přenechám jiným :)Odpověď na příspěvek od majkeeip:
@josefx pex al pex by se mi líbil, ale zatím jsem… @majkeeip väčšina inštalatérov je stará škola - takže ppr + zváračka. Taky som nikdy vodu nerobil, ale kedže v podlahe nie je ani jeden spoj, tak mi to prišlo, že nemám čo pokaziť. Tlakovú skúšku som si spravil a všetko napohodu.Odpověď na příspěvek od josefx:
@majkeeip väčšina inštalatérov je stará škola - t… @josefx ve výsledku je jedno jestli je to v pex al pex nebo ppr atd. Funkci to má stejnou a výdrž taky. A ne každý si s tím chce hrát ikdyz je to jednoduché všichni nepotřebují na tom ušetřit za práci a raději si zaplatí ať jim to někdo udělá. A oni se můžou venov aspoň koníčkům rodině nebo svoji práci.Odpověď na příspěvek od majkeeip:
Dobrý den, už tady pár takových diskuzí sice kol… @majkeeip Robil som si to svojpomocne. Kanalizácia cca do 5 tisíc. Voda (alpex) cca do 15 tisíc. (trubky boli odrezky z podlahovky) Ceny sú za materiál vrátane základného náradia. V cene nie sú geberity, ale to už si vie každý jednoducho napočítať. Všetko som robil prvý krát v živote. V nacenení od vodára bolo napr. len pre pobavenie 4,5 tisíc za zapojenie jedného geberitu. Montoval som si ho nakoniec sám, robil som to fakt pomaly, sledoval videonávody a aj tak som mal do hodiny hotovo. Takých by som s trochou cviku za deň napojil 10.