Selektivita jističů a jejich hodnoty

Včerejší diskuze ohledně kompresoru v zásuvce bez PE vodiče mi nahodila fakt, že bych s tím udělat něco mohl, nicméně ještě je tam jeden problém, ta zásuvka je na 16A, ve 2,5 drátu a jištěná 3x63A jističem, nadřadný je 3x40A chráničojistič a tomu je nadřazený hlavní jistič 3x50A... Je to špatně já vím. Dneska po zkoumání rozvaděče mě napadlo, co když vyměním tu 3x63A za 3x25A? Sice je to pořád víc, ale už je dodržená selektivita a je to vesměs akorát skrz rozběhové rázy. Tu 3x25A vezmu jako jistič z horního patra, který nahradím 3x32A, protože při zkratu na horním patře vypadává příslušný obvod + ten 3x25A z patra taky. Vím že ta 3x40 to unese a nespadne nikdy zkratem na 16A obvodu, tak možná by mohla taky ta 3x32A, jistič je to starší OEZ LSF L-32A, ale je na DIN lištu, takže v tom by problém neměl být, to by šlo ne?
Odpovědět
@vladimir_sacha Já bych ti poradil - přestaň se v tom sám hrabat a pozvi si někoho, kdo tomu rozumí a má na to oprávnění. Tyhle samodomo opravy bez znalostí problematiky vedou akorát k úrazům, požárům a nebo i horším věcem.
Odpovědět
@vladimir_sacha Věřím, že si děláte nejapnou srandu a pokud přecijenom ne, tak musíte být divný člověk kterého asi moc lidí nenavštěvuje, takže byste mohl být nebezpečný především sám sobě. Ale prosím vás, nepište tady takové komentáře. Mohlo by se to dostat k nějakému vlivnému snaživci a za chvíli bysme se mohli dočkat ke všem dalším výpalným i povinných každoročních revizí elektroinstalací za 2 tisíce.
Odpovědět
@atilius Jak došlo na odkrytování rozvodnice z horního patra.. tak si myslím že když to srovnám a změním jistič tak to bude 100X lepší než teď.
Odpovědět
@vladimir_sacha Nemysli, vyser se na to a dej to člověku, co na to má papír a rozumí tomu. 😉
Odpovědět
@atilius akorat to chce najit nekoho statecneho aby hned neutekl😄 @vladimir_sacha: ze Vam to za to stoji nechapu. Doporucil bych nekoho zavolat at se na to podiva a predela jednou a poradne. Uprime jsem ted velmi rad ze jste zastance el topeni a ne plynu… protoze chovat se s takovym pristupem k plynu tak by to mohlo byt dost nebezpecne ne jenom pro obyvatele vaseho domu….
Odpovědět
@raziel628 Taky tvrdím že plyn je zabiják... Stačí přepojovat bombu na kovářskou výheň, to mě vždycky plyn uletí a pak je to cítit všude a ještě mi to ozehlo vlasy a chlupy na prstech skoro pokaždé. S plynovým kotlem by tu byl kráter... To přiznávám
Odpovědět
Výměna jističe za jiný není nic těžkého ani nebezpečného (tedy pokud si nejdřív vypnete nadřazený jistič 😄 ). Pokud měníte za stejný typ a menší hodnotu, tak bude jistě ku prospěchu věci. Ještě doplním, že cena nového jističe se pohybuje ve stovkách korun a zvážil bych tedy, jestli rovnou nekoupit nový. Aby zde nedošlo k nějaké histerii, tak doplním, že byste si k tomu měl správně přizvat elektrikáře a hodnoty těch jističů by měl správně stanovovat nějaký projekt.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Budu měnit ve spodní rozvodnici hlavní jistič horního patra z 3x25A na 3x32A V horní rozvodnici bude výtažek z 3x32A který rozdělím přímo ke jištění okruhů světel na jednotlivé jističe a pak budu pokračovat s 3x25A čistě na zásuvkové okruhy Dostal se mi jinak do ruk jistič C16/3 Schrack, takže ten využiju místo té 3x63A a napojím to správně, prostě ten jistič bude v Céčku na 16A zásuvce přes 2,5 drát, tudíž by neměl padat rozběhem Vapky.
Odpovědět
Tak bych to nejraději napojil. Když praskne žárovka, tak by neměla zkratem srazit 3x32, ten jistič by to měl udržet Uvidím jestli budu dávat tu 3x25A akorát jako jistič zásuvkovych okruhu, záleží jak se bude chovat
Odpovědět
@vladimir_sacha máte to celá tak zprasené, že je úplně jedno jak to uděláte. Pokud by to viděl revizák, tak ho z toho klepne. Stále si nejsem jistý, zda to myslíte vážně, nebo si jen děláte srandu. Pokud to myslíte vážně, tak to jste si určitě zbastlil sám. Uplně vše, co jste napsal o svém rozdělovači je špatně
Odpovědět
Nevím jestli to fakt není nějaká sranda. To "schéma" se neshoduje s tím, co popisujete nahoře. Jsou tam úplně jiné hodnoty. Pak nerozumím tomu, proč řešíte praskání žárovek a co to s tím má společného. Máte snad ještě klasické tepelné žárovky? Pokud vám praskají, tak asi na ně nemáte dimenzovaný lustr.
Odpovědět
Mi se líbí, jak tady lidi z elektřiny v domku dělají atomovou vědu 😄 Mi elektřinu v novostavbě dělali elektrikáři, po návštěvě revizáka, jsem si vše předělal sám a dostal jsem ještě pochvalu 😄 Ono to kluci neměli nějak špatně zapojené, ale docela "prasácky" a po staru. Selektivitu taky nedodrželi. Je ale pravda, že mě to baví a přes strojařinu k tomu mám blízko. 50 nemám a proto radit nebudu.
Odpovědět
Článek se načítá
@davex Ještě byste si měl přečíst předchozí téma, proč mu kompresor v neuzemněne zásuvce kope a pak třeba toto: Revizáka radši ne, protože ten kdyby měl přijít na všecko co tu je špatně, tak by se mu ježily chlupy na zádech... Od vypínače na kotel, který je na 3x16A a my přes něho pouštíme 3x35A, přes selektivitu jističů, kdy je 3x50A hlavní, pak 3x40A Fí a pak zas 3x63A na 400V zásuvky ve 2,5 drátu, ze které je vytažená ta 230V zásuvka bez zemnění.... Napůl přeražený drát z bojleru, se tehda chytlo vrtákem krajem se líznul L vodič, zkrat byl, ale je to zpátky radši zaomítané a tak bych mohl pokračovat.. Proto tu žádný revizní technik radši nezavítá.
Odpovědět
@davex raketova veda to rozhodne neni ale chce to mit zakladni povedomi a to se obavam tu neni. Druha vec ze clovek zvladne spoustu veci sam ale ne kazdy zna soucasne normy atd… proto ac mam FEL tak mi na dome delal el projekt projektant a zapojeni delal elektrikar a vse nasledne proslo revizi a to si troufnu rict ze mam nejake povedomi…
Odpovědět
@m_i_r_e_k Ano máme klasické žárovky na vlákno povětšinou, jak v lustru, tak bodovky, po 50W myslím že je jedna bodovka a třeba 10 v jedné místnosti. Na nákresu to začíná 3x32A, která má být vyměněná místo současné 3x25A v rozvodnici ve spodním patře, pak ten zbytek už by měl být v horní rozvodnici v horním patře. Základní povědomí mám a vím, jak který drát vede nebo co si dovolit mohu, ostatně ne jednou sem v panelovém domě nemohoucím důchodcům přešrubovával pojistky a další, že jim to pálilo pořád atd.... Tak jak doma došlo k přepojování motorů 3F ze starých na nové dráty v hoblovce a nebo v brusce, kde se předělával vnitřní rozvod stroje, vše funguje. Bohužel zjištění, že do zásuvky kde připojujem kompresor, tak Vapka vyhazuje 16A jistič taky v Céčku při rozběhu, tak tam nemohu na tu zásuvku dát 16A/3f C jistič, ale musím to pozměnit, že samotné jištění zásuvkových okruhů v horním patře nebude moc být, takže zůstane 3x32 jako hlavní pro horní patro a pak přímo na jednotlivé okruhy, jelikož ten 25A/3f B jistič dám na ty zásuvky 380V ze kterých je vytažená jedna jednofázová zásuvka, ten by to možná mohl udržet
Odpovědět
@vladimir_sacha A jaká je teda otázka? Pokud to chcete dělat pokus omyl, tak to zkuste a uvidíte. Jinak se ty hodnoty spotřebičů většinou určují na základě výpočtu nebo podle specifikace těch spotřebičů. Pokud je to běžná domácí wapka, tak by neměla vyhodit 16C jistič - možná by to chtělo spíš opravit wapku. Nebo jestli je to nějaká velká průmyslová wapka, tak k ní zas určitě bude datasheet, podle kterého poznáte, jaký potřebuje jistič.
Odpovědět
chtěl jsem říct hodnoty jističů namísto "hodnoty spotřebičů"
Odpovědět
@m_i_r_e_k Je to Oleo Mac 210, takže řekněme už trochu jiná kategorie. Už ne jednou spadla 3x40, stačilo když šla pračka nebo se vařilo z dané fáze, takže ta 25 v Béčku bude velice na hraně. Nesmí se zapínat, když jede elektrokotel, tam pak stačí kdejaká prkotina k tomu a spadne hlavní 3x50A u elektroměru, ale 3x63A nechtěli povolit.... Normálně odebírá asi cca 13A (3,5kW zhruba) ale rozběh je natvrdo, tudíž si nárazově veme klidně 50A.
Odpovědět
@vladimir_sacha I když to jde někomu proti srsti, tak v dnešní době šílených cen elektřiny je jediným řešením pořídit úspornější spotřebiče. Např. úsporné žárovky, úspornou pračku, zlepšit zateplení a dát menší elektrokotel. Jinak vám bude vždycky něco vyhazovat a a vaše účty za elektřinu bych fakt platit nechtěl. Na rozběh motoru bez soft-startu by měl být podle mě jistič s charakteristikou "D". Ve vašem případě 20D nebo aspoň 16D. Ale chce to řešit komplexně, protože vám to stejně bude asi občas vyhazovat ten nadřazený jistič. Nebo aspoň zapínat wapku při nejmenším výkonu a přidat výkon teprve až když najede...
Odpovědět
@vladimir_sacha Vy jste především nepochopil hlavní účel použití jističů. Mají především chránit vedení za jističem. Jejich dimenzování musí odpovídat průřezům a typům použitých kabelů. Jestli rozumím Vašemu popisu, tak máte hlavní jistič 3x50A, za ním se vedení větví do podružných rozvaděnů v patrech, V patře jsem to nepochopil, ale vypadá to, že začínáte chráničojističem 3x40A, za ním 3x32A pak další 3x25 a nakonec jističe jednotlivých zásuvek a světel. Co ty jističe mají jistit ? Pokud je to jak jsem napsal, tak si jistíte rozvody v rozvaděči. To je k ničemu. Vše máte pověšené na jednom společném jističochrániči ? Ten musí zákonitě padat díky vysokému počtu svodových poroudů. Pak si tam vrazíte jistič 32A pro zásuvky s vodiči 2.5mm2 a ještě v D. To tam můžete tovnou vrazit hřebíky. Normálně se to dělá tak, že hlavní jistič chrání vedení k podružným rozvaděčů, Vedení by mělo mít pro 50A dimenzi 4x16mm2. V podružných rozvaděčích by jste měl začínat vypinačem, přepěťovou ochranou a proudový chránič/chrániče. Pokud máte vše pod proudovým chráničem, použil bych minimálně pro světla a koupelnu samostatné jističochrániče, nebo několik proudových chráničů. Teprve za tím bych dával jističe pro jednotlivé okruhy samozřejmě dimenzované podle účelu a vedení. V případě zásuvek tedy 16A (vedení 2.5mm2), pro světla 10A (vedení 1.5mm2). Pokud potřebujete větší odběr z 1F zásuvky, musíte zase použít větší dimenzi vodičů a vhodný typ zásuvky. Nemůžete dávat 32A jistič pro vodič 2.5mm2 a obyčejnou zásuvku. Riskujete, že něco vyhoří a od pojišťovny nedostanete ani korunu. Nevím co tam máte za 3F zásuvky. Obvykle stačí 16A, takže jištění 3x16A jistič D. Pokud máte super náročné spotřebiče, tak 32A zásuvku, ale zase musíte mít dostatečně dimenzovaný přívod min 5x4mm2
Odpovědět
@zubr487 Hlavní je 3x50A, z toho jdou 3 vývody, jeden na elektrokotel (samostatná 3x40A) , bojler 16A a pak je zbytek domu povesen na 3x40A jističochranič Obvody ve spodním patře už pak jdou přímo 16A a 10A jističe, ten vývod na zasuvku 3F která má v těle jednu 1f zásuvku, tažená ve tvrdé 2.5mm. Pak rozvaděč horního patra má momentálně svůj jistič 3x25A v dolní rozvodnici a kabelem jde nahoru kde se dělí na 4x16A okruhy (zas) a 4x10A okruhy (světla). A tam je ten problém, že při jakemkoliv zkratu at světla nebo v zásuvce nevypadne jenom daný okruhv horni krabici, ale padá většinou ta 3x25A taky, ovšem to se pak musí do spodního patra jít. Kabel je dostatečný na tu 3x32A, která je sice staršího data, ale je to taky OEZ a je na DIN lištu, tudíž by nemusel padat kvůli každé blbosti.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Vapka má spínač kdy jede/nejede, tam se dá regulovat tlak, ale zdá se mě, že motor se točí stejně pořád. Jinak ke spotřebičům, tak to zase tak neřešime, jesli pračka je A+ nebo A+++, pere max 3x za týden takže ta nás nezrujnuje. Letos jelikož se zvedla cena a teď máme kWh za 3.6 v NT myslím, tak celé mrazy protopime dřevem a ve výsledku na tom možná budem ještě líp. Zateplený dům je dobře a elektrootel moc níž by nešel, vyměnik z krbové vložky má 15kW a nezahreje pořádně podlahu, elektrokotel jede na 24kW a je to akorát
Odpovědět
@vladimir_sacha Píšete, že Máte dobře zatepleno a kotel 24kW je akorát. Většina 60 let starých baraku je na tom stejně nebo spíše lépe.
Odpovědět
@vladimir_sacha proč tam máte jistcochranic a ne jednoduchý chranic? Co ma chranit jeho nadproudova část. Co ma chránit ten jistic 3x25A k cemu tam je?
Odpovědět
Když už je zkrat, tak je celkem běžné, že spadne i nadřazený jistič. Je to dané setrvačností mechanik, opotřebením, výrobními odchylkami atd. Zvlášť pokud máte nějaké staré jističe a každý pes jiná ves. To není žádná tragédie a ve vašem případě je to asi ten nejmenší problém. Divné je spíš to, že máte zkraty na denním pořádku. Nevzpomínám si, kdy jsem měl naposledy doma zkrat, že by to vyhodilo jistič. Běžně se obejdu třeba několik let bez tvrdého zkratu 😄 Takže zásadnější problém bude spíš ve stavu spotřebičů - hádám vláknové žárovky nacpané ve světlech určených pro LED, používání polorozebraných spotřebičů a podobně. Dejte vědet, jestli přihořívá (pozn. úmyslný dvojsmysl)
Odpovědět
@martin_s Tak záleží při jaké ploše, tady je to skoro 350m2 podlahové plochy. 1000m podlahového topení a 8 radiátorů
Odpovědět
@zubr487 Ten jističochranič je tam proto, že je to taky bráno, jako ,, hlavní" jistič pro dům (bez elektrokotle a bojleru). Proto 3x40A Ta 3x25A která je tam teď, tak je vyvedena z toho jističochraniče a slouží akorát jako jištění pro horní patro
Odpovědět
@m_i_r_e_k Právě že když není odběr nějaký větší a například v přízemí prdne vlákno v žárovce, tak spadne akorát jištění daného okruhu a s tou 3x40 ani venku s 3x50 hlavní to nehne. Když je to v horním patře, tak padá taky ta 3x25.. tudíž celé horní patro bez proudu a tu bych rád nahradil starší 3x32A, tam by mohla být horší odezva a nemusel by spadnout. Jinak tady zkraty, to je běžná věc, někdy to povolí až na hlavním a taky se už povedla vypálit jedna HDS pojistka. Buď je to špatne nějaké trafo/nabíječka nebo sekly drát. Mě se za tmy povedlo vyrazit celý barák multimetrem, byla tma venku ještě, v dílně světlo ruční a nešlo, vezmu multimetr na ponku a zapojuju do zdířek kabliky... A místo na V sem ten červený dal do A tudíž po zajeti do zásuvky, rana, opálené kontakty, jak svarecka to vypadalo a protentokrát uz zhasnul taky elektrokotel a vše bylo jasné, že to byla akorát na zarovce ve světýlku chyba... Stane se...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?