Dobrý den,
řeším vytápění RD kde je jako primární zdroj uvažován plynový kondenzační kotel doplněný o teplovodní krbovou vložku a solární kolektory. Má někdo řešeno podobně? Dokážete se podělit o zkušenosti? Např. schéma zapojení, velikost AN, systém ohřevu TUV popřípadě vše další co Vás k tomuto napadne?
Dodávám, že uvažuji s kondenzačním kotlem výkon 4 - 24Kw, vložka výkon do vody 5-13Kw, soláry - výkon?, AN 750l, stacionární bojler 200l.
TZ objektu cca 9Kw, topení všude podlahové.
Děkuji
@jari9 Jednak základní otázka, proč chcete teplovodní krb. Je to docela drahá sranda na to, že to má být sekundární zdroj.
Pokud se opravdu rozhodnete pro teplovodní krb, tak jak často budete topit ?
Nakonec proč chcete plynový kotel s výkonem 24 kW? Vhodnější je kotel s výkonem kolem 15kW (12 až 16 je běžný rozsah).
My máme elektrokotel 24kW a vložka 15kW voda + 7kW vzduch
Máme 1000L AN s 120L TUV výměníkem uvnitř a k tomu 160L bojler a přípravu na 6 - 8 solárů.
Zatím ale soláry nemáme, nemáme na ně peníze a AN je zastavená, nedokážeme natopit, vložka to nenatopí, jde to hned do topení a je primárně kvůli těm solárům, které ale asi jen tak nebudou.
TZ asi 12 - 14kW v -15C
@zubr487
Teplovodní z důvodu, že není prostor pro rozvody vzduchu po domě a tedy pokud budu chtít topit, chci teplo ditribuovat po celém domě a ne jen v obýváku. Další věc, že pokud plánuji soláry, kombinace s krbem a AN se nabízí. Intenzitu topení prozatím nedokáži odhadnout, záleží, jak mě to bude bavit, ale předpoklad je 4x týdně po práci 🙂 ...
Co se týče výkonu kotle, takto to bylo specifikováno v TZ od projektanta, který ovšem není projektant ZTI a projekt byl pouze pro SP. Výkon kotle určí topenář tzn. je ted prostor pro změnu výkonu.
@jari9
Já vám v to fandím, vymyšlené to máte hezky.
Ve vašem případě plynového kotle ale bych to nedával až do takové výkonové kategorie, máte TZ sice o třetinu menší než my, ale my máme elektrokotel 24kW aby nám uznali D57 sazbu protože hlavní je 3x50A.
Ve vašem případě stačí kotel na plyn nějakých -15 - 18kW
Tu vložku bych vám doporučil, aby do vody pouštěla tolik co ten kotel.
A další věc, ptáte se na solary, pokud chcete ty vakuové, kdy jeden je myslím cca 20t tak by vám měly postačit 4
No nevím, jestli bych v dnešní době šel do plynového kotle. Ty tlaky na jejich omezení asi budou stále. Mám doma AN 1000l s průtočným ohřevem TUV se 4 panely TS 500. Vakuové trubice i přes různé reklamní kecy nedávají žádný smysl (a navíc jsou na baráku hnusné) a v té nádrži jednu elektrickou 4kW patronu. Toť vše. Vytopí bez problémů. Jo a budu tu mít možná krbovky s výměníkem (původně peletové, ale nevím nevím, při ceně pelet) Ale ztrátu baráku počítanou 2,9 kW. U vašich 9 kW bych spíš uvažoval o tepelném čerpadle.
@jari9 Doplním pár poznámek
1) Předpokládám, že se jedná o novostavbu. V tom případě bych určitě realizoval rekuperační větrání. Třeba rekuperace Atrea umí cirkulační režim neboli umí předávat teplo z krbu do ostatních místností.
2) pokud se jedná o novostavbu, tak máte dost vysoké TZ. Spíše bych doporučil zamyslet se nad lepším zateplením
3) Jak zde již bylo uvedeno, spíše bych taky použil TČ místo plynového kotle
4) Místo solárů bych spíše použil FVE, je to méně problematické a hlavně využití je i pro normální spotřebu elektro
5) Sám topím teplovodním krbem s AN a PT. Mě to plně vyhovuje, ale mám dřevo v podstatě jen za svoji práci a baví mě to. Pokud budete kupovat naštípané dřevo a ani nevíte, zda to myslíte vážně, tak je to dost pochybná investice. Nebudu Vám to vymlouvat. V tomto případě bych ale doporučil vynechat bojler a použít AN s průtokovým ohřevem TUV. Např. nádrž LMT 800l s výměníkem N825 nebo menším DN32. Pokud trváte na solárech tak použijete AN s výměníky pro soláry. V případě FVE přidáte elektrickou patronu. Výhodou je, že je to daleko jednodušší proti variantě AN + bojler a je hygienčtější ohřev TUV. Samozřejmě nemluvě o tom, že je jednodušší i regulace
6) Pro připojení plynového kotle k topnému okruhu jsou dvě možnosti. Buď plynový kotel zapojíte přímo k AN stejně jako krb. Výhodou je, že plynový kotel může pracovat prakticky trvale s nízkou vratnou teplotou a tím nejvyšší účinností. Případně topný okruh plynového kotle připojíte rovnou na rozdělovač PT a oba okruhy (plyn AN) oddělíte pomocí pružinových zpětných klapek.
D
Zdravím,
Toto řešení máme realizováno v naší novostavbě (r. 2020).
TZ domu je 9kw, je postaven z 44 cihla HELUZ bez zateplení. Zastavěná plocha 200m2.
Topení jsme kupovali jako paket od firmy BUDERUS. Kde od nich máme:
-plynový kotel Buderus GB172-14 + RC 310
-3x solární kolektor Logasol SKT 1.0
-AN 500l + 250l bojler
Krbovou vložku máme Hoxter HAKA 37/50Wi + automatická regulace hoření Timpex REG 110.
Celý dům vytápíme na cca 19-22 C podle místnosti.
na jaře a na podzim přitápíme v krbu cca jednou za 2-3 dny dle počasí.
v létě nám vyhřívají bojler solární panely.
Teď v zimě topíme skoro každý den. Začínáme v 9h ráno a končíme cca v 20h večer.
Minulý rok byla spotřeba plynu cca 500m3 stím, že na plynu i vaříme a celé jsme to ještě "ladili"
Tento rok jsme začali aktivně topit a spotřeba plynu by měla být okolo 250m3.
Tak a teď nevýhody:
- krbová vložka je umístěna v obýváku+kk o výměře 49m2. když zde pustím troubu do toho mi topí krb tak je zde třeba i 24C - musí se tedy větrat případně teď když je kolem 0C tak necháváme otevřený okno na větračku.
- nosíte si do domu "bordel ze dřeva" + výměník je nutný cca 1měsíčně čistit + jednou do 14 dnů vysát / vynést popel
- občas se stane, že při přiložení nedohořené dřevo trochu zasmradí místnost.
- musíte mít vyschlé dřevo minimálně 1-2 roky a mít ho kde skladovat
Dřevo mám vlastní a baví mě práce sním. Pokud bych měl dřevo kupovat asi bych se rozhodnul pro jiný druh vytápění.
V dnešní době ohledně topení je každá rada "drahá"
ZDravím.
taky mám v projektu plynový kotel a jako druhotný tepelný zdroj mám akumulační krb. Původně jsem také uvažoval o teplovodním krbu, ale nakonec mě to nějak nedávalo smysl z důvodu nutnosti častého topení a to v novém domu nechci. Jinak přikládání do krbu řeším ze zadní strany z technické místnosti. TZ mám plánované 7kW (ytong lambda 45 bez zateplení, bungalov 165m2 zastavěná plocha),
Ale zajímala by mě tady ta funkce rekuperace, jak píše @zubr487. Rekuperaci mám taky plánovanou a právě o tom rozvádění tepla pomocí ní jsem přemýšlel...Jak to funguje? to má někde poblíž krbu sání teplého vzduchu který pak předává přes ten výměník dále do domu?