Ahoj vsem,
po tom masakru s plynem a el. co letos probehl, durazne zvazujeme predelat nas projekt z plynu na TC. A kdyz uz TC tak zeme/voda. Zda se ze koupit cerpadlo neni uplne problem (IVT, Nibe, Viessmann...) trochu orisek je ale vrt (na kolektor nemam plochu). Mate nekdo osobni zkusenost ? Dopredu rikam ze nemam uplne zajem debatovat o efektivite a navratnosti, diky. (foto ilustracni)
@pet3art Jaké máte tepelné ztráty?
Jeden vrt tu mám, cca 80 metrů, ani o tom člověk neví 🙂
Povolení pro vrt několik měsíců zabere. Měl jsem projekt s kolektory, ale pak jsem to změnil a vyběhal si povolení na vrt.
Ahoj a diky, vrtu se nebojim, jen vetsina firem co to dela se mi zda ponekud "obskurnich". Clovek se bohuzel dozvida vetsinou jen ty negativni reakce...
Tz domu podle PENB je 7kW.
Pokud by mel nekdo tip na vrtare, ne firmu ktera doda TC a vrt na klic, a je spolehliva, sem s ni 🙂
@pet3art myslím, že většina z těch, co se bojí vrtu, se na to dívá z pohledu ceny. Tepelné čerpadlo země voda pořídíš cca za 350 tisíc, kolektor k tomu za 50 tisíc, vrt za 130 - 180 tisíc. Když si zvážíš, že čerpadlo vzduch voda pořídíš za 100 tisíc, tak než protopíš 400 tis. ve slabší výkonnosti čerpadlo vzduch voda, tak to možná ani nedožiješ. Jinak myslím, že pokud jsou podmínky vhodné pro vrt a jsi ochoten do toho investovat, tak toto řešení je mnohem lepší. Co se týče vrtu, ten udělá téměř každá firma, která vrtá studny. Mnohé z nich i spolupracují s firmami s čerpadly. Vím (protože někdo známý to takto má), že např. v západních Čechách si toto umí sám zařídit dodavatel čerpadel Buderus. Jinak ale zase pořídit to čerpadlo až taková legrace není, čekací lhůta od objednání je 3 - 7 měsíců, a pokud by firma měla zařizovat i vrt, případně ho vyřídit i administrativně, tak je to určitě záležitost na rok i víc. A samozřejmě, abys měl záruku, musí to vše dělat jedna firma
@pet3art Vrtal jsem s Artemia.
Můžete zkusit také Štechra studnarstvi
U vás to bude odhadem cca 2x80 metrů
Čerpadlo mi zapojovala jiná firma. A nakonec tady byl technik z Nibe, aby zkontroloval zapojení čerpadla.
@esmeralda2
Madam, při vší úctě, plácáte nesmysly - co tahle nějaký "snadno ověřitelný" příklad ?
... abysme nesrovnávali jakblka a hrušky tak, ideálně stejný výrobce, cca stejný výkon, stejný rozsah dodávky.
Děkujeme
@esmeralda2
hned u prvního odkazu (NIBE) vidím, že cena za samotné TČ je maximálně o pár desítek procent vyšší.
Zemní TČ prodražuje kolektor (ten méně, ale ne všichno mají na něj plochu) anebo vrt (ten to prodražuje více) - ne samotná technologie TČ.
Nelobbuju za zemní TČ , sám mám vzducháč, spočetl jsem si kdysi, že navýšení ceny za vrt (oproti vzducháči) má nesmyslnou návratnost - ale 3.5x násobek, za samotnou technologii (tj. tak 5x ta komplet) je fakt demagogie. .
Stejně tak je ale nesmysl vzducháč za 100.000 Kč (venkovní + vnitřní + slušně velký bojler + regulace), pokud to není nějaká samo domo zbastlená stavebnice
@mp77 TČ Nibe S1255-12, výkon 5-12 kW, frekvenčně řízený kompresor 289 523,- Kč + 38 000 instalační firma + 22 000 elektrikáři, kolektor 50 000
IVT bylo +/- stejné, někde malinko levnější a někde dražší, ale při této ceně nějakých 1 - 3 tisíce nejsou rozhodující.
Zřejmě jsi se v této problematice pohyboval dřív a ceny prostě postoupili. Naše ceny jsou před posledním zdražením na konci roku 2021
@esmeralda2
To samé od Nibe se vzducháčem bylo za čerpadlo + instalační firma + elektrikáři za 100 tis?
Tudíž za zemáka to bylo 290 + 38 + 22 = 350 tis.
Ještě by mě zajímaly ty 3 položky za vzduchové, tzn. X + Y + Z = 100 tis.
Jen pro info: životnost vrtu je při správných podmínkách několikanásobně delší, než životnost samotného čerpadla, takže nelze toto tak jednoduše sčítat a odčítat 🙂. Dále zemní čerpadlo je tiché, a nehrozí tak generování nežádoucího hluku. V neposlední řadě jsou zemní čerpadla vhodné taky pro chlazení, přičemž oproti vzduchovým TČ nemusí běžet jejich kompresor, tudíž šetří "motohodiny" = peníze. Každopádně každá technologie má své plusy a mínusy.
Udelame to takle 😉 az mi prijdou nabidky dam je sem, a muzem porovnavat fakta. jak jsem psal v tematu, nestojim o debatu o navratnosti. Vim ze je mizerna, ale s tim co se ted deje na trhu enegrii se veci dost rychle posunuji jinam.
Diky moc vsem
P
@pet3art máte již nějaké nabídky? To co se teď děje nás nutí k zamyšlení nad způsobem vytápění - plánovali jsme plynový kondenzační kotel (plyn máme na pozemku) ale nyní přišla otázka tepelného čerpadla...
@mahonia otázka za milion (nebo víc). Řešíme to už půl roku. Krb jsme nechtěli vůbec, byli jsme přesvědčení o kondenzačním kotli s větší aku nádrží a přímý dohřev z kolektoru/soláru.
TČ jsme zavrhli z důvodu pořizovací ceny (s ohledem na vývoj cen, které celou budoucí stavbu už během projektové přípravy zdražily o milion a další čekáme během letoška), ale přesně jako u vás ten červíček hlodá a hlodá, ale nikdo netuší... 🙂 Na TZB-info si můžete na základě tepelné ztráty, spotřeby a cen energií udělat odhad - srovnání jednotlivých technologíí a pravděpodobně vám v dlouhém horizontu vyjde TČ o 10-15% levněji (se všemi náklady pořízení i v průběhu) než plyn. Ale s větší investicí na začátku a větším rizikem, že při poškození dříve než za 12 let zapláčete. Ale jsem laik, jako vy, takže třeba někdo s větším sebevědomím prosadí to, co sám instaluje nebo užívá 🙂
Ahoj,
vyreseno, objednano, zaplaceno mam. Poptaval sem mnoho firem, i pseudo-firem (kutilu). Nejslozitejsi je to s vrtari, jelikoz clovek nakupuje neco, o cem nema vubec tuseni. Je to docela mazec nacist dost informaci aby clovek aspon tusil...
Nakonec mam dodavatele s kterym jednani bylo, no ze zkusenosti nadstandartni. Az jsem se ho ptal zda nejsou lepsi v komunikaci nez pak v technice 🙂 V 2021 meli 800 instalaci TC, a rikaj na rovinu ze 3% dopadla spatne... to se mi zda fer 🙂 V zasade potrebujete:
1) Povoleni (geo, hydro, SU)
2) Vrt (diru) a vystrojeni vrtu
3) TC
ja od nich bral jeste komplet podlahovku, jelikoz cena byla v porovnani s konkurenci lepsi. Nainstalovano jeste nemam, jelikoz viz priloha. Nabidku dam do dalsiho postu, anonimizovanou, nestojim o silne reci mistnich trolu a chytraku. Pokud budou dalsi dotazy kldne se podelim v SZ.
Pekny den a hodne sil !
Update:
vyvrtano v tomto tydnu firmou Artexpolna. Vse bez problemu, rychle a ciste, velice profi jednani, kluci vedi co delaji. Prekvapila me velikost vrtne soupravy a kompresoru na tahaci Scania.. Cena je cca 160k za 120m vrt, vcetne vystrojeni. Taky pozor na to ze se docela dlouho ceka, radove 5+ mesicu. Kontakt mam kdyby nekdo chtel.
@mp77 i za méně. Záleží samozřejmě na ceně samotného TČ. Já vrtal loni. Je dobré vrt vystrojit sondou 4x32 namísto 2x40. Pokud by se s jednou smyčkou, byť je to nepravděpodobné, něco stalo, tak je ve vrtu ještě jedna. Při paralelním provozu je tam pak i nižší hydraulický odpor.
@mp77 jest ebudu potrebovat asi 7 metru hoizontalniho vedeni od vrtu k domu. Zatim nemam cenu, ale pocitam radove desitky tisic.
@pyramis, ano mame nakonec 4x32.
@pet3art
je fajn, že tu uvádíte reálná čísla a ne "žvejky" např. že zemní vyjde jen o malinko víc než vzducháč.
Tudíž reálně je to při cca 8 kW TČ plus 200-250.000 Kč rozdílu na prvotní investici proti vzducháči (ano, jsem si vědom, že po ukončení životnosti se znovu neplatí vrt, což níže nezohledňuji)
Je pak na na každém, aby si to vyhodnotil dle své invividuální situace, finanční i "hlukové citlivosti"
Mně by se to třeba zemní hrubě nevyplatilo (mám vzducháč) a konkrétně v mém případě mi nevadí "hlučná bedna" - vzhledem k umístění o ní prakticky nevím.
Spotřebu domu mám 7,1 MWh el. za rok, což budete mít asi podobně (vzhledem k výkonu Vašeho TČ . Z toho počítám 4,5, max 5 MWh na topení a TUV, Cena za MWh 5.350 Kč (ještě pro pár dalších let), tj. náklad na toto je 25.000 Kč rok.
Když bych ušetřil na vyšší účinnosti zemního TČ optimistických 30%, ušetřil bych na elektřině 7.500 Kč/rok.
Pokud vezmu že je investice vyšší pouze o 200.000 Kč, tak prostá nábvatnost je 27 let
Pokud ale korektně započtu i cenu peněz, tj uložíl bych těch na 200.000 Kč na pojištěný garantovaný vklad 6%, tak mi nominálně přiteče ročně čistého přes 10.000 Kč /rok na úrocích. Při složeném úročení (úrok bych nevybíral a navyšoval se mi o to vklad) tak výnos z úroku ještě každý rok poroste. V případěm že bych to řešil přes hypo, tak bych si vzal o 200.000 Kč nižší hypo, vyjde to podobně.
Takže návratnost zde neexistuje, nikdy se to nevrátí a čistě EKONIMICKY jsou to vyhozené peníze navíc.
Každý by si měl udělat takovouto kalkulaci dle svých individuálnch podminek .... ano, vstupní parametry se mohou v čase měnit, ale oběma směry ... MWH může být za chvíli 10.000 Kč, ale i 3.000 Kč (výrobní cena + velmi slušná přirážka + pevné poplatky distribuce, OZE atd). To je věštění, do toho se pouštět nebudu.
@pet3art
Materiál na to dopojení jsem bral od vrtařské firmy. Dali mi to za dobře, protože to byl nějaký zbytek. Do bura určitě. Vzal jsem od nich i elektrotvarovky a pak to nechal zdejším svařit bez pejpru za litra. Spoj je dost hluboko a nechtěl bych to vykopávat a přetěsňovat.
@mp77 Co je to za produkt se 6%, možná by se hodil?
Počítáte s vysokými úroky, ale s 0 inflaci, což nejde dohromady a ma to velký vliv. Dále jste zapomněl na servis, který u vzduchace bude vyšší, pak na životnost.
@martin_s
Unicredit roční terminák donedávna 6,3% p.a, nyní 6%. Kampelicky dávají pojištěných přes 7%, i když tam je to složitější. Je to hrubých, pak pro přesnost muzeme počítat třeba 5,5%. Ano, nevíme jak to bude za rok, stejně jako to nevime u dalších vstupů pro výpočet, dal jsem aktuální situaci.
Ano, vše to počítám v nominálních částkách, bez vlivu inflace. Celková inflace je pro tento výpočet irelevantní, jde jen o vývoj ceny el. - počítám neutrálně s tím, ze elektřina nominálně neporoste, tj reálné bude pomalu zlevňovat - jaká bude realita je velký otazník, ale v minulosti i cena nominálně klesala (i přes inflaci). Osobně předpokládám ve střednědobém horizontu spíše pokles - vzhledem k výrobní ceně silovky cca 0,30 - 0,80 Kč/kWh ze zdrojů, které převažují.
Servis - já mám za 6 let provozu u vzduchace 0 Kč, kompresor v záruce ještě 4 roky (v základní ceně). Jestli má vzducháč statisticky, z velkých souborů, vyšší poruchovost, to netuším.
Zkuste můj výpočet upravit aby to dle Vás bylo přesnější - a to myslím konstruktivně, bez jakékoliv ironie 👍