Dobrý den,
znáte prosím někdo betonové sendwičové tvárnice? Vyrábí to třeba LiveTherm, ale tloušťka polystyrenu je jen cca 13 cm. Hledala jsem, jestli se nevyrábí něco s více polystyrenem a našla jsem toto:
https://www.schnellgroup.com/en/Produ...
Znáte to někdo? Jde to v čr vůbec sehnat? Nikde nemůžu nic dohledat...
Kdysi jsem uvažoval o stavbě RD z tohoto materiálu, ale po konzultaci s několika staviteli, kteří se zabývají výstavbou zděných domů jsem od tohoto ustoupil.
Tím nechci říci, že je to špatné, má to své pro, ale i proti.
Konkrétně jsem se zajímal o stavební systém Betonových staveb Klatovy. Livetherm.https://www.betonstavby.cz/cz/vyrobky/tepelne-izolacni-zdivo
@kofejn Právě, že tan není tento SchnellHome, ktrý dovoluje mít různou tloušťku izolace, ale jen ty s pevnou tloušťkou (LiveTherm a spol). Ale i tak děkuji za odkaz
Bylo mi rozmluveno stavět z betonu kvůli materiálu jako takovému ( složitější vnitřní rozvody a pod. ), dále se hovořilo o nějaké problematice v souvislosti napojení betonu a polystyrenu.
Jedna firma měla s Livethermem přímou zkušenost ze stavby kterou prováděla. Měli určité problémy se stavbou v souvislosti s dořezávkami na přesnou míru rozměru objektu, který stavěli, jednoznačně mi řekli, že z čehokoli jiného ano, ale z tohoto materiálu ne.
U tohoto materiálu se mi líbilo, že mají úpravu vnitřní stěny takovou, která se nemusí dále dodatečně povrchové upravovat, toto použití je na druhou stranu ale velmi náročné na kvalitu provedení stavebních prací jako takových ( spáry, přesahy apod. )
Ten systém jako takový není špatný - přijde mi to lepší než klasické zdění ze ztraceného bednění a následné - dodatečné zateplení určitou vrstvou polystyrenu či jiné zateplovací hmoty, neboť v případě použití tohoto zdícího systému je zateplovací hmota chráněna před negativním vlivem klimatických podmínek, což je jistě lepší, než když je zateplení zvenčí.
Po zvážení všech pro a proti jsme se rozhodli pro jiný zdící systém.
@vikiviki1 Když jsem zjišťoval, tak jsem nic jiného nenašel. Stavím z Izobloku s 14cm sedeho eps. Vnější "omítka" bude 4cm pur, protože to je levnější, jak klasická omítka, ale tak to prostě je. Tím, že to je drevostepka, tak rozvody jsou naopak v pohodě. Vnitřní stěna je 4cm stepky na beton, takže kabely a odpady do dn50 v pohodě. DN 100 se eps před betoneží udelaly prostupy, takže se nic nemusí sekat nebo z sdk dělat kastliky atd. K celé stavbě stačila el. pila za 2k s pořádným řetězem za 1k. Pokud chcete více eps tak treba durisol nebo deskový izolox atd. Pokud trváte na betonu, tak klasické ZB nebo levnější izobeton a dodatečně zateplit.
@zubr487 Ve své podstatě jsem chtěla stavět z VPC, tedy tenká nosná konstrukce a hodně polyše. Architekt mi doporučil udělat přizdívku či použít LiveTherm kvůli tvrdosti fasády (úplně tomu nevěřím, že by byl takový problém, má to tak opravdu hodně lidí). Tak jsem to začala zkoumat. Ráda bych se dostala blízko pasivu, ne nutně na pasovní standard a zachovala úzké zdi.
@vikiviki1 z VPC staví především lidi, co preferují vysokou akumulaci. Uvědomujete si výhody/nevýhody ? Sranda je, pokud si někdo postaví dům z VPC a pak si vymýšlí zónové superregulace a časové programování teplot.
LiveTherm vypadá zajímavě, pokud chcete akumulaci a nechcete dělat omítky. Bohužel asi vyjde vyšší cena a součinitel prostupu tepla je v nejlepším 0.2W/m2K. Kombinace VPC+25cm EPS má U=0.14W/m2K. Tenké zdivo není úplně ideální, jednak to komplikuje projekt a moje žena nadávala, že má úzké parapety a nevejdou se ji tam kytky. Já se nakonec rozhodl stavět z BST tvárnic s vnějším zateplením. Ty mají šířku 20cm. Primárně jsou ale navrženy pro vnitřní zeteplení. Vně jsou tedy betonové tvárnice, které mohou být podledové a uvniř EPS+SDK. Podobně jako u LiveTherm nepotřebujete dělat omítky, ale je malá akumulace. Pak samozřejmě máte na výběr různé plněné cihly. Sice musíte udělat omítky, ale vnější povrh je tvrdý.
LiveTherm vypadá na papíře super, ale pokud to chcete jako pohledové zdivo, tak vemte na vědomí, že reálné tolerance jsou jiné než deklarované. Rozdíl mezi výškami jednotlivých tvárnic běžně 0,5 cm, takže si s tím hodně vyhrajete, aby to bylo aspoň trochu rovné.