Dobré odpoledne všem. Mám se stavbou od začátku neštěstí (nejprve podmínky města, pak dlouhé čekání na projektanta a všechny ostatní dotčené strany) 🙂
Nyní jsme po roce a půl (achjo) ve fázi, kdy jsme protlačili projekt před povolení stavebním úřadem, ale zasekli jsme se na energetice, kdy máme bungalov do T s vestavěnou garáží (stavba z keramiky 25 cm + EPS 16, valbová střecha) = větší ztráty / energetická náročnost. Krb ani TČ jsme nechtěli, počítáme primárně s plynovým kondenzačním kotlem a projektant se (celou dobu) tvářil, že tak jak máme dům navržený to půjde vyřešit, abychom současné podmínky splnili bez FVE, kterou jsme si chtěli nechat až po kolaudaci (finance, dotace, atd.), např. přidáním rekuperace... energetik nám vypočetl ztráty na 123 m2 PP přes 15,6 MWh/rok a hlavně nesplníme podmínku nOZE.
>> Dá se říct, co má největší vliv na to, abychom splnili podmínky? Je cesta jak se i dnes vyhnout FVE nebo TČ v projektu pro povolení? Orientaci a půdorys asi nezměníme, ale nevím zda třeba pomůže změnit objem izolace (obálka, podlahy nebo stropy) či prosklení (na jih-zisky), sklon střechy (kvůli celkovým m3), druhá izolace RD-garáž (máme jen na obálce) nebo toto vše je zanedbatelné a jediné co pomůže, je odklon od plynu k TČ, jak navrhnuje energetik? Nebo např. přidat klimatizaci? Nebo jednu místnost do podkroví a zvětšit tak m2 plochy ze které se počítá? Dokáže někdo na základě připojených informací pomoci? Event. nasměrovat, vyhodnotit, poradit? Případně doplním, co vím.
Děkuji, V.
@mxm1919 Na Vašem místě bych jednak přidal na izolacích. V podlaze 12cm a 16 cm obvodové zdi nejsou nic moc. Dneska se běžně dává do podlah 20cm a víc a podobně i obvodové zdi.
Dále bych přesunul garáž mimo tepelnou obálku.
Vysoký vliv má rekuperece a krb. Rekuperaci tam určitě dejte. Opět výrazně sníží energetické nároky.
Dále bych použil lepší okna. Cenový rozdíl mezi dvojskly a trojskly není moc velký a jednak zase sníží spotřebu energie a taká si snížíte riziko rosení oken.
Pokud to i tak nevyjde, tak buď ten krb nebo FVE
@zubr487 ty izolace podlahy jsem hned projektantovi říkal taky, že se mi zdá málo.
Do obvodových zdí na východ a západ více izolace bohužel skrz rozestupy a vzdálenost od hranice asi nedáme (otázka, jestli má smysl dát jinou tloušťku na ty 2 stěny a více na všechny ostatní nebo je to nesmysl to tak kombinovat)?
Taky tam má z neznámého důvodu dvojskla, což hned budu řešit ráno taky, už jsem mu psal, že to je nesmysl a určitě jsme se bavili o trojsklech,... ale jak sem psal, netuším jak moc to ovlivní pak potřebu energií celkem a ten podíl obnovitelných se tím asi nezmění, ne?
@mxm1919 tak neszavte z bloku tlustého 24 cm ale těch 17 nebo kolik se dělá a zbylé cm přidejte do izolace, když máte problém s dodržením vzdálenosti.
Jinak jak bylo řečeno, do podlah alespoň 20 cm na strop 40 cm. Rekuperaci a musí vám to vyjít.
Mimochodem nám do PNEB garáž nedávali, přitom ji máme taky v obálce domu. Prostě jí tam z nějakého důvodu nepočítali.
@rumcajk přiznám se, že si nejsem jistý jak SW pro výpočet PENB pracuje s garáží. PENB je o měrné spotřebě, takže z tohoto hlediska by to nemělo moc vadit. Z praktického hlediska je ale jednoznačně nesmysl dávat garaž do zateplené obálky.
@mxm1919 Ten výpočetní SW je dost složitý. Zjednodušeně si podle plochy spočítá měrný počt lidí a pro ně průměrnou spotřebu teplé vody. To je jedna velká položka určující spotřebu.. Dále se určí tepelné ztráty a od nich se odečtou předpokládané sluneční zisky. Zde si musíte uvědomit, že ztráta větráním je dneska kolem 20% celkových ztrát. Proto má rekuperace velký vliv a taky proto je podmínkou, pokud chcete dotace. K tomu se ještě přičte spotřeba elektřiny na obecnou spotřebu. Takže ve výsledku dostanete očekávanou roční spotřebu. Jenže to je sekundární energie na patě Vašeho domu. Jednotlivé zdroje se vynásobí konstantami, které představují účinnost výroby energie. Takže pokud pojedete vše jen na elektřinu, spotřeba se vynásobí konstantou 2.9x (různě se to mění a nevím jak je to v současnosti). Výslekem je primární energie. Ta se vydělí plochou a to je ten údaj, který potřebujete snížit. Takže obecně si potřebujete co nejvíc snížit ztráty, a co nejvíc energie brát z OZ (obnovitelné zdroje). Mezi ně patří hlavně FVE a krb
Doporučenia:
- postavte to z VPC 17,5cm, ušetríte na hrúbke cihly
- dajte 20cm EPS do podlahy (stačí aj na pasív), na fasádu ideálne 20+cm EPS ale šedý
- strechu čo najviac zatepliť, to je +- 30% ztrát, takže v ideálnom prípade 50cm vaty
- okná trojskla a čo je podstatnejšie, správne ich zväčšiť na JV, J alebo JZ - získate tepelné zisky zo slnka, ale budete musieť inštalovať externé žaluzie
- pridať rekuperáciu - je to síce 150kKč navyše, ale nesmierne si zvýšite komfort bývania
- ak to nevyjde na plynový kotel, pridajte termické panely, prípadne FVE. Ide o to, že čím lepšie zateplíte dom, tým menej tepla potrebujete na vytápění a teplo potrebné na ohrev TUV doplníte panelami na streche
- ak nechcete panely, skúste ešte krb, ale asi nebude stačiť vložka, bude musieť byť s výmeníkom
- garáž by bolo mať lepšie oddelenú od obálky domu