Dobrý den,
s maminou jsem zdědily domek (spíš ruinu, dům je z roku 1770, propadlá střecha, zadní stěna, převážně kamenný). Dům byly zkouknout projektantky, řekly nám, že je to na zbourání (souhlas), nejlepší bude když dům zkoukne statik a na místě starého domu postavíme nový. Dům musí být dvoupatrový, jiný nám v zástavbě nepovolí, rozměry cca 11 na 7,5 m. Uzavřenou hrubou stavbu by jsme se prý v pohodě vešly do 1,2 mil.
Za projekt by chtěly cca 150 000, což mi přijde šílená cena, je to normální nebo je to hodně?
Pokud najdou nějaký typový projekt bude to prý míň, ale neřekly kolik.
Může mi někdo prosím poradit na co se ptát, na co si dát pozor? Já stavbám absolutně nerozumím, aby si někdo neřek, dvě pitomý ženský, na těch si namastím kapsu.
Děkuji za rady.
@ruzena112 No, my platime taky 150.000 Kc, ale mame v tom i Zelenou usporam. Ukecala jsem projektanta ze 179.000. Mame to slozitejsi, ze mame 2NP nezkolaudovane a cely dum postaveny jinak nez je v planech. Po slozitych peripetiich s hledanim slusneho projektanta, co nam nebude vnucovat svoje predstavy a najde si na nas cas (uz to resime pres rok), tak jsme spokojeni. Ale zatim jejich navrh nemame...
No je to šílená cena, co na to více říct. Poptávejte dál, zkuste jestli nemáte nějakého známého stavaře co tomu rozumí aby vás nasměroval. S projektem bych počítal na max 50 tisíc, jenomže jako laik nemáte moc šancí zjistit, zdali je to jen čmárač co jede jen ten svůj Porothem / Ytong.. a nebo se v tom opravdu vyzná, zkuste prohledat forum tzb info, většinou lidé co tam vystupují tomu rozumí a třeba tam na nějakého rozumného projektanta narazíte a nebo vás někdo nasměruje.
Hrubá stavba je na domu to levnější, horší jsou pak povrchy, instalace, to jen lítají peníze.
Stejne jako auta za 10 mega, tak i projekty za stopade nejsou nic nemozneho. Nekdo si bere i 3-4% z ceny baraku.
Rozdil muze byt v detailech, lepsi promyslenost apod.
Záleží, o jakém rozsahu projektu se bavíme. Za prováděcí projektovou dokumentaci je to naprosto normální cena. Těch zmíněných 50000 může být maximálně za projekt pro ohlášku, tedy mnohem méně podrobný projekt, ve kterém je spousta věcí ponechaná na rozhodnutí stavební firmy.
http://www.atelier-partika.cz/projekt...
@llama
spíš než stránku projektanta, kterej loví ovečky zákazníky, je potřeba nakouknout do vyhlášky č. 499/2006 sb., o dokumentaci staveb
tím neříkám, že prováděčka není vůbec potřeba...
Nás stál projekt patrového zděného domu se všemi přípojkami (voda, kanalizace, plyn) a s připojením na komunikaci a s dvorním objektem cca 42000 Kč. Myslím, že to "projektantky" trochu přehnaly. Na typový projekt bych se vykašlal. Všechny změny, které si vyžádá váš pozemek, orientace domu a vy samy se promítnou do ceny takovým způsobem, že cena bude stejná, ne-li vyšší.
Nemame sice patrovy dum, ale bungalov 276m2, nestavime na ohlasku a komplet projekt se vsim vsudy nas stal 75 tis. ;-) Urcite nehledejte typovy projektprojekt, ale poohlednete se po jinem projektantovi ;-)
Je projekt a projekt. My jsme dávali 90 tisíc a peněženka krvácela. Netrvalo dlouho a zjistili jsme, že jsme udělali dobře. Máme tak podrobnou prováděcí dokumentaci, že bych to podle ní postavila i já. Už jsem viděla projekty za 50 tisíc a s tím naším se to nedá srovnat. Máme v tom plno detailů pasivního domu a konzultace s projektantem v průběhu celý stavby
Co jsem ja zjistovala, tak je otazka, co projekt obsahuje. My platili za vse cca 120tis- obsahovalo architektonickou studii,projekt napr. od elektrikáře, radon, archeolog, zdravotechnika(voda), vytápění, solary, statika, energeticky štítek... Projektant na tom taky strávil kupu casu, my mu volali s dotazy kazdy tyden. Neumim si predstavit, kdo by to v tomto rozsahu zvladl za 50 tis, kdyz ty profese stali tech cca 60tis... Dum 190 m2, patrový, par nadstandardních reseni.
@ruzena112 tak záleží co v tom mate.
Na to se zeptej. Jestli to je projekt pro stavebni povolení a jsou v tom profese čili radon, statika, požární řešení, PENB, elektro, vytápění, VZT a poté projednání s úřady. Kolik paré vám daji a jestli to daji na úřad ony.
Ono myslím, že vás asi nenatahly. Vem si že ten architekt tam musí několikrát jít, zaměřit dům, zjistit existenci síti nakreslit to udělat studii, sejít se s vámi, pak znova zakreslit. Studie dejme tomu zabere 2-3 týdny. Pak prováděčka dejme tomu 2-3mesice, ty profese zaberou dyl, to musí vzít znovu zapracovat do projektu. Ty profese můžou schramstnout klidně 40t. A projednání a to teda nikomu nezávidím dnes ten inženýring je fakt rehole.
@luckavra Já platil za profese: radon - 2 tisíce, penb - 2,5, statika -1,5, pbř - 2,5, razítko od projektanta 1,5 tisíc (kreslil jsem si to sám po večerech), takže ty profese zase nemusí být taková pálka, kromě toho razítka o projektanta bylo vše naprosto na komerční bázi..
@ruzena112@nialady
damy, to jste tady prehnaly.
Na modre strese se soutezi kdo ma projekt levnejsi, ne kdo drazsi. Vsichni jsou tady totiz stavbyvedouci s dlouholetyma zkusenostma s komplexnimi resenimi, takze nepotrebuji resit technicke detaily, statiku, realizacni veci a je nutne sehnat jen zakladni cmaranice od nekoho kdo ma nahodou razitko, aby to preslo pres urad...
a ted vazne - @ruzena112 - jak tady napsalo uz par pricetnych jedincu, zalezi co je vsechno soucasti a o jaky stupen dokumentace se jedna. Vetsina prispevovatelu tu haze castky za novostavbu, zakladni uroven pro SP, profese jen schematicky, nicmene rekonstrukce (a ve vasem pripade totalni rekonstrukce ci srovnani se zemi a vystavba noveho) je o necem trosku jinem.
cena 150tis muze byt naprosto korektni, stejne tak jako uplne premrstena. V teto rovine se pohybuji levnejsi projekty v urovni provadeci dokumentace, ktere skutecne resi detaily a je propocitana statika.
pro klid duse muzete zkusit oslovit jeste nejakeho dalsiho projektanta, ale pro skutecne porovnani si nechte tu castku rozepsat nebo alespon napsat, co projekt obsahuje. Ve vasem pripade bych pocital, ze budete potrebovat i projekt na demolici (mozna ze je soucasti te puvodni nabidky).
@jumpmans Taky bychom chteli levnejsi, ale vsichni nam to nacenili plus minus stejne. Ano, mame to komplet se vsim, jak pises, zadne jednoduche cmaranice to nebudou. Rozhodovalo u nas nekolik kriterii, jednim z nich byla i sikovnost (spadame pod opravdu blby SU) a doporuceni znamych... Odepisovala jsem jen, ze castka je realna :-/
@ruzena112 Dám vám 2 dobré rady.
1) Zapomeňte všechno, co jste se tu dočetla. (čest dvěma výjimkám).
2) Je normální, že se ve stavebnictví neorientujete. To nikdo tady :) Každý má pocit, že když jednou nechal někoho postavit dům z Ytongu, tak rozumí všemu :) V první řadě se poohlédněte po někom, kdo vám bude dělat Technický dozor investora. Tomu řekněte, chcete a on vám bude fundovaně pomáhat... narozdíl od zdejších expertů
@jumpmans Elektro 4,5 tisíce, čovka 3, voda (vrt studny) 10 (to bylo nejdražší ze všeho a v rámci studny), ostatní v rámci projektu na ohlášku svépomocí s autorizací od projektantky za těch 1,5 tisíce, takže neříkám že by si to měl tady někdo také kreslit (přeci jen já jsem vzděláním pozemák a dělám ve stavařině), jen chci reagovat na to, že ty jednotlivé části, kde je potřeba rozličných razítek jdou sehnat komerčně také celkem tak, aby ve finále to nebyla žádná darda, někdy v rámci objednávky stavebního materiálu dokonce zdarma (viz např. heluz)
nas projekt stal 70tis bez dph. Tenkrat mne to prislo hrozne moc. Delal ho projektant Kdyz se na to divam dnes, kdyz mam dum temer hotov, tak bych dala klidne jednou tolik a zaplatila si poradny projekt od architekta. A ted vubec nechci rici, ze ten nas projekt nebyl dobry, rozepsan byl dost podrobne,i kdyz jsme provadecku nemeli. Ale, architekt by dum asi vymyslel daleko lepe, nez projektant a mozna bychom resili mene technicky problemu. Dnes se uz na projekt divam tak, ze je to jedna z mala veci, na ktere se nevyplati setrit a je dobre ho sverit do dobrych rukou...tzn architekta s dobryma referencema.... ne nejakemu patlalovi za dvacku, ktery proste neco nakresli
@rimmer Hmm razítko od projektantky za 15stovek, tak to se máte cim chlubit, to není moc košer. Doktor vám taky za par stovek půjčí diplom ať si vodoperujete slepák?! Tohle fakt nepochopim🙏🏻🙏🏻
My se vším všudy platili za domek se zastavěnou plochou 218 m2 (bez garáže) 72 000 Kč s DPH. Včetně všech dokumentů a vyjadřovaček. Vymysleli jsme si to sami a nakreslili. Musím říci, že ne vše tam je úplně promyšleno, ale to myslím pronásleduje každého (teď bychom domek nakreslili menší :D). Ne nadarmo se říká, že až druhý domeček je podle představ.
Nicméně si myslím, že slušný projektant za větší peníze umí udělat více muziky a peníze do něj investované se můžou vrátit na celkových nákladech na stavbu.
@barakara Tak já vám to vysvětlím ještě jednou: Sám jsem stavař pozemák, nicméně bez autorizace, takže jsem schopen si projekt do puntíku nakreslit sám a projektantka na to jen dá štempl co požaduje zákon a zkontroluje to aby jí to vyhovovalo, no a jelikož nestavím žádný zámek, ale jednoduchý bungalov obdélník 10x15, tak tam toho ani nebylo příliš co na kontrolu.
Příměr s tím doktorem je fakt mimo, kdybych se k tomu chtěl přiblížit, tak lekněme, že jsem také doktor bez atestace, který může vyoperovat slepák, ale nad ním musí bdít ten zkušenější s atestací.
@davex Otázkou je, kde takového projektanta najít, neplatí čím lepší peníze, tím vyšší kvalita, už jsem viděl projekt za pár tisícovek nakreslený projektantem v důchodu, který měl hlavu a patu a šlo vidět, že se nad tím opravdu zamyslel a také projekty za statisíce, které měly základní nedostatky a vyloženě skryté průsery. Nehledě na to, že drtivá většina projektantů si fakt jedou jen ty svoje Ytong / Porotherm furt dokola, nedovedou se poprat s jiným, než typovým detailem, atp.. Pro neznalého je to loterie.
Zrovna nedávno, kolega přinesl ukázat svůj bungalov co mu nakreslil renomovaný architekt, měl tam garáž uvnitř zateplené obálky domu hned za stěnou ložnice oddělenou stovkou Ytong příčkou, to že mu to tam např. bude jistě promrzat, tak to nikoho ani nenapadlo, hlavně že to byl projekt jen za sto litránků ze známosti..
@ruzena112 bez znalosti podrobnosti neříká ta cena vůbec nic jak už tu zaznělo, každopádně udělat kvalitní realizační projekt není sranda na 2 dny a když si vezmete v potaz např. průměrnou mzdu tak zjistite že za 50t pokud vám to někdo nabidne tak to buď musí udělat tak že použije 2/3 věci z jiného projektu nebo má minimální náklady ve stylu že všechno vybavení má že zaměstnání a plácá to doma po večerech
Bez doporučení a referencí bohužel nezjistite zda projekt za 80 nebo 150t bude kvalitativně stejny nebo ne
A k té soutěži kdo to tu bude mít levnější snad jen to, když už si tady všichni hrajeme na zkušené stavebníky tak aspoň ty noty podle kterých to děláme by měly být v našem zájmu opravdu dobře
Ve vašem případě tam bude demolice, zapasovani do stávající zástavby, 2 patra, to už je vyšší dívčí než sekat nějaký bungalovy na poli :-)
my jsme měli levný projekt. nebylo v něm nic podrobně řešené, což se projevilo v tom, že člověk neustále zjišťuje co, jak a z čeho má udělat. vzhledem k tomu, že šlo o dřevostavbu, bylo nutné dodržet i technologický postup u jednotlivých materiálů. pokud by měl podle tohoto projektu stavit někdo méně zkušený (třeba já :-) ), byl by to asi průser. věděli jsme, že to budeme dělat svépomocí, tak jsme veškerou odpovědnost uvalili na sebe. při samotné výstavbě jsou důležité dvě věci - z čeho a jak stavit. pokud máte alespoň tu první věc vyřešenou v projektu, je to poloviční úspěch.
ono je to o tom, že jeden projektant vám udělá za 150 tisíc projekt se vším všudy a druhý za 70 tisíc spíše takovou studii, která kromě kót nic jiného velice neřeší. stavit se podle toho sice dá, ale člověk, který je mimo obor, tím riskuje, že naseká spoustu chyb. navíc projekt je pro realizační firmy závazný, takže čím podrobnější bude, tím lepe by měl být dům postaven. nenechávejte jim prostor k tomu, aby se vymlouvali, že to není potřeba a tak všelijak podobně. pokud to je v projektu, bude to i v reálu - hotovo.
vyšší cena za projekt vám ušetří peníze za opravy později na stavbě. věřte tomu.
@rimmer no to děkuju za vysvětlení.
Takže jste Ing bez autorizace? Jenom abych porozuměla úplně.
Příměr s doktorem mimo není. To je vás názor, já mám jiný. Ta autorizace není jenom ten “štempl” jak vy říkáte. Tak si ho pořiďte když je to tak jednoduché. Atestace u dr taky není nic jednoduchého. Proste opravňuje ty specialisty dělat něco co jiní neumějí není to nic co se půjčuje.
@barakara Tak nějak, autorizace není nic tak hrozného, člověk si musí zopakovat látku, zase se našprtat a doložit praxi a předchozí projekty, bohužel já dělám trochu v jiné branži úzce zaměřené na železobetony, takže na pozemačinu se autorizovat nemohu a jít dělat pozemáka - tam nejsou bohužel peníze.. Takže pro mě je pozemačina už spíš jen koníček a občas někomu pomohu s projektem.
Autorizace sama o sobě z nikoho kvalitního odborníka neudělá, buď už je tím člověk i před autorizací, nebo je to jelito i po autorizaci.
Nedávno jsme na firmu dostaly projekt od jednoho uznávaného Ing. PhD. normotvůrce a byla to slátanina a vyloženě shit, kde nic na sebe nesedělo, kde byly takový chyby, že jsem to v životě neviděl, takže já si pořád budu stát za tím, že jsou odborníci a "odborníci".
@rimmer vím, co to je autorizace aco obnáší získání.
Trosku jste svedl debatu jinam. Já nepsala že autorizace vypovídá o kvalitách, ale ze opravňuje podnikat úkony. To jste popletl.
Já si zase stojím za tím, že razítko se nemá půjčovat.