Co je tedy nově povinné od roku 2020 ?

Rádi bychom začali stavět, nejdříve v roce 2020 (ještě jsme ale ani nezačali projekt). Trošku se ale ztrácíme v tom, co tedy bude vlastně teď nově od r.2020 povinné ? Jde mě o povinné věci, bez nichž se stavba nezkolauduje. Bude povinná rekuperace ? 40 cm polystyren okolo baráku ? Rádi bychom postavili normální poctivý zděný dům. Proč teď fůra lidí začala stavět v roce 2019 ? Čemu se chtěli konkrétně vyhnout, co se jim nechtělo řešit od r. 2020 ?
Odpovědět
Profilova fotka
@dumadum https://www.youtube.com/watch?v=DqW6J...
Odpovědět
@dumadum Co je podle Vašich představ poctivý zdeny dům a cim chcete topit ?
Odpovědět
@dumadum Po roce jen domy s téměř nulovou spotřebou. Vše k tomuto tématu lze v pohodě dohledat.
Odpovědět
Díky @geodett @travas @zubr487 poctivym zdenym domem myslim tepelneizolacni cihly bez nutnosti mit na fasade polystyren. Topit chceme plynem.
Odpovědět
@dumadum jak už psali přede mnou, jde to vše lehce dohledat, je toho plný internet. Ten název domu s téměř nulovou spotřebou je matoucí, v praxi to je prostě jen lepší nízkoenergetický dům, který se musí stavět dneska. Stavebnímu boomu teď bych nepřisuzoval zrovna obavy z nákladů na postavení budoucích domů (i když zajisté firmy, které jedou na dřeň aby splnily požadavky PENB budou opět zdražovat), spíš lidi mají dost peněz a kdo si nevzal hypo, tak ten byl out. Takže nutnosti používat nějaké šílené mocnosti polystyrenu bych se neobával a zajisté půjde navrhnout i dům z nějakého cihlového střepu, s topením plynem a bez rekuperace (ponechme stranou, že už je ale 21. století, a stavět novostavbu z cihel, topit plynem a neudělat si výměnu vzduchu je jaksi zpátečnické..) p.s. já dělal PENB před rokem a na svůj bungalov co jede jen na elektřinu a mám za A a bez započítané rekuperace, všechno jde..
Odpovědět
@dumadum Jak zde již psal travas, budete muset postavit pasivní dům. Jen pro informaci. Pasivní dům má průměrnou spotřebu na vytápění menší než 15kWh/m2/rok. Dneska se obvykle staví domy se spotřebou kolem 50 až 80 kWh/m2/rok. Co z toho plyne - prakticky musíte mít větrání s rekuperací - můžete stavět z cihel. Jen jde o to, že pro stejné tepelněizolační parametry postavíte dům se zdivem složeným z EPS a zdiva za podstatně nižší cenu proti jednovstvému zdivu z kvalitních termoizolačních cihel. To Vám někdo nakecal strašáka, že EPS dům udusí a nebude dýchat ? - neměl by jste si vymýšlet složité patvary domu. Paramtery nejsnáze splníte s kompaktním patrovým domem. - topit plynem do radiátorů nebo PT je v pasivních domech dost nepraktické a i nevýhodné. - měl by jste se zajímat i o letní chlazení.
Odpovědět
@zubr487 Domnívám se, že nemáte pravdu, o pasiv se rozhodně nebude muset jednat: http://www.tom-builder.cz/co-je-vlast...
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 také mě to zajímá jelikož hodláme stavět po roce 2020. Takže budu to splňovat když to postavíme z Ytongu lambdy YQ 450 mm bez zateplení, okna trojskla, zateplení stropu 40cm minerální vaty,střecha sedlová, podlaha cca 18-20cm polystyrenu.Topení Podlahovka napojena na TČ. Vzduch / voda .
Odpovědět
@zubr487 Ne rozhodně nemusíte mít pasivní dům (tak jak je definován dnes) a ne nemusíte mít řízené větrání s rekuperací. Ne rozhodně zdivo+zateplovák NENÍ podstatně levnější než jednovrstvé zdivo. Jinak s ostatním souhlas. Ale jinak obecně nesouhlas s tím, jak tady fanaticky lobuješ a každýmu doporučuješ JEN tepelné čerpadlo a zateplovák 8-(
Odpovědět
@rimmer Nerozumím v čem podle Vás nemám pravdu. Cituji z Vašeho odkazu " Můžeme tak konstatovat, že po roce 2020 nebude možné stavět jiné rodinné domy, než takové, které mají téměř nulovou spotřebu energie". Nebo je to tak, že podle Vás nebude stačit ani pasiv ale bude nutný nulový dům? Tedy dům s průměrnou spotřebou pod 5 kWh/m2/rok ? Stavebně se jedná v podstatě o tu samou stavbu ale s vyšším využitím OZ (třeba FVE). @panlorenc já jsem zde napsal, že topení plynem v pasivu není výhodné. Podle Vás nemám pravdu ? Ano řízené větrání asi nemusíte mít (někde jsem ale četl, že je to podmínka), jenže pak budete mít problémy snížit TZ na požadovanou úroveň.
Odpovědět
@zubr487 Známý má pasiv, topí plynem. Přípojku do domu odprodal plynarum. Zároveň má Klimu, kterou má napsanou jako TC, s tím že pokrývá určité TZ takže má i nižší tarif (D46)
Odpovědět
@zubr487 No protože pasiv je dům, co má měrnou potřebu tepla: 15 kWh/m2 + další parametry (U, neobnovitelná energie..), kdežto dům s nulovou spotřebou energie je stanoven jako 0,7 x referenční budova, což v tom článku je a je i dovozeno, že třeba požadavek na U je daleko přísnější u pasivních staveb. Jinými slovy, dneska nemůžete postavit nic horšího, než současnou referenční budovu, která byla nějak stanovena. co si pamatuji tak je to PENB - C, no a od příštího roku je to zase o 30% tvrdší. Jelikož ale referenční budova není stejně žádná hitparáda, tak i takové navýšení neznamená pro stavebníka povinnost stavět nějaký polystyrénový hrad, bude to prostě lepší nízkoenergetický dům a ti kdo touží po tabulkovém pasivu budou muset jít ještě dál.
Odpovědět
Článek se načítá
Rimmer má pravdu jedná se o domy něco mezi nízkoenergetickým a pasivním a jde o vztah k referenční budově. Blbě se to vše vysvětluje a je v tom trochu zmatek.
Odpovědět
Profilova fotka
https://www.drevostavitel.cz/clanek/r...
Odpovědět
@travas Máte pravdu, je v tom pěkný zmatek a já ho v tom mám taky. Nedošlo mi, že na stupnici NED, pasiv a nulový dům neznamená pojem "dům se skoro nulovou spotřebou" nulový dům, ale něco mezi NED a pasiv.
Odpovědět
https://www.svepomoci.cz/forum/7-proj...
Odpovědět
Teď jsem někde četl článek, mám pocit, že to bylo na TZB-Info, už to ale nemůžu dohledat a bylo tam myslím, že budovy v roce 2020 musí být o 30% úspornější než referenční budova, což bylo uvedeno, že musí mít stěny U = 0,21. Ostatní části taky nic nestandardního. Takže nic hrozného, do toho se snad snaží dostat dnes už všichni. To názvosloví je dosti nesmyslné.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
@zubr487 v čem je prosím plyn nepraktický a nevýhodný ? Mám za to, že topení plynem je stále ještě levnější + umožňuje komfortnější průtokový ohřev vody. Chceme to kombinovat s topením pevnými palivy (kamna). Do rekuperace se nám pokud to není povinnost moc nechce (cena, místo na rozvody a jednotku, nutnost výměny filtrů) - raději bychom si vždy vyvětrali, připadá nám to přirozenější. Nebo je to fakt zpátečnické @rimmer 🙂 ? Pozemek je na horách, 700 m n.m.
Odpovědět
@dumadum a) rekuperace není podmínkou. Je to spíše o komfortu. Moderní stavby jsou totálně těsné, takže by jste měli větrat pravidelně třeba každé 3h - bude Vás to bavit ? b) Investiční náklady na plynovou přípojku, kotel a věci kolem jsou srovnatelné s náklady na TČ, ale provozní náklady s TČ jsou nižší. c) Vám připadá průtokový ohřev komfortnější ? Je to věcí názoru. Já to beru jako nezbytnost pokud není místo na zásobník. Obvykle to znamená delší prodlevu a tím vyšší spotřebu vody. d) moderní stavby mají malé TZ. Plynový kotel by měl mít minimální výkon zhruba poloviční proti TZ, takže cca 2 kW. Jenže Vy potřebujete pro průtokový ohřev vysoký výkon v řádech 25kW.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?