Dobrý den,
neustále diskutujeme o tom, zda si postavit barák z cihel a nebo nechat sešroubovat dřevostavbu. Nevíme, co je lepší. Máme zafixováno, že zděný barák vydrží déle, prostě je to klasika. Dřevostavba by zase byla rychlejší. Jaké názory na to máte vy? Co byste zvolili? Nebo v čem vy bydlíte a jaké máte zkušeonosti? Obávám se, že nevíme všechny pro a proti u těchto domů. Díky za odpovědi
V dnešní době už nic jako "klasika" neexistuje. Nestaví se z plných.cihel ani z kamene. Takže dnešní zdene stavby jsou všechno, jen ne klasika.
U obou staveb závisí jejich životnost na kvalitě provedení, zvoleném systému, údržbě, atd...
Pokud bude do domu téct voda, tak je jjedno z čeho bude a stejně to nevydrží.
Jestli drevostavbu nebo zdeny, musite rozhodnout vy.
U drevostavby dostanete za.stejné peníze více muziky.
@barticka My teď začínáme stavět zděný dům. Chviličku jsme taky uvažovali o dřevostavbě, ale potom, co jsme se dozvěděli, že se celý dům "obalí fólií" a nedýchá, jsme se jednoznačně rozhodli pro zděný. Nechceme žít v igelitovém pytli :)
@boda2013 sem nevěděl, že zděnej dům obalenej polystyren dýchá :-D bože to jsou úvahy.... :-D kde jste se to dozvěděli, v nedělním Blesku ? Nebo to snad říkali na Nově ? :-D
tezko rict, jestli by byla drevostavba pri dodaci lhute x mesicu rychlejsi nez zdena... RD rymarov ma i vice nez 6 mesicu do vystavby...
za mne kazdy ma svy plusy a minusy, chtel jsem kdysi drevostavbu, ale nakonec je ytong, protoze jsem chtel prilozit ruku k dilu behem vystavby, coz moc u drevostavby nejde... a chtel jsem si vybirat dodavatele a ne nasmlouvane firmy/produkty jako u drevostaveb.
Takové bláboly jako "žít v igelitovém pytli" jsou přesně ten typ argumentace, který svědčí o skutečnosti, že daný jedinec se o danou problematiku (v tomto případě dřevostavby) vlastně vůbec nezajímal.
Je na každém, pro co se rozhodne. My o dřevostavbě také uvažovali, byli jsme se podívat i na několika stavbách - to nás bohužel moc nepřesvědčilo (třeba jsme měli smůlu na špatné firmy). Nakonec jsme se rozhodli pro systém Velox.
Jako plus dřevostaveb se často uvádí rychlost výstavby - to musím oponovat, my začali stavět v dubnu a v listopadu jsme se stěhovali do komplet hotového domu a to nemáme žádný pididomek, ale 228 m2 zast. plochy.
Dále cena - pokud by cena dřevostavby byla výrazně nižší, možná by to stálo za úvahu. Ale bohužel nebyla, většinou to vycházelo + - stejně.
Tohle nemá cenu řešit někde na fóru... bude tu akorát boj pro a proti a vy se stejně nic nedozvíte. Já jsem se rozhodoval cca rok. Nakonec půjdeme do dřevostavby, protože nám její vlastnosti více vyhovují k našemu způsobu života. Prostě na tuto otázku by si měl každý odpovědět sám. Budete tam přeci bydlet vy a ne někdo, kdo vám radí, že je to dobrý nebo špatný.
takže moje rada: studujte, zkoušejte, navštěvujte a pak se rozhodněte :)
btw nechápu, proč by nešlo přiložit ruku k dílu v případě dřevostavby .... je přeci spousta variant výstavby
Taky myslím, že nemá cenu se tu dohadovat. Každý si tímhle rozhodováním prošel a musel si načíst nějaké diskuze nebo osobně navštívit stavby, aby viděl. U nás taky vyhrál zděný dům.. u kvalitních staveb dřevostavba trvá rok, stejně jako zděný dům. Kdyby byla dřevostavba levnější, možná o tom budeme přemýšlet. Ale je to nastejno, naopak mi to někdy přijde dražší. Neviděla jsem v tom žádnou výhodu. Každý si to ale musí rozhodnout sám
Mela jsem moznost bydlet v obou variantach, jak v drevostavbe od RD Rymarov, tak v baraku z Porothermu. Na drevostavbe se mi libilo, ze oproti cihle byly zdi tenci, takze vice uzitneho prostoru, ze v dome bylo sucho, nedrzela se vlhkost, nerosily se okna. Libila se mi predstava, ze kdyz budu chtit nekde udelat diru ve zdi (posunout treba dvere v budoucnu), tak ji lehce udelam a starou zadelam. Co se mi ale nelibilo, tak pricky oblozene SDK, pac treba s detma dostane dost na frak. Taky to, ze v baraku byli vsechno slyset, kazdy krok kohokoli, i pres materialy, ktere mely tyto vlastnosti tlumit.
Ve zdene stavbe jsem si pripadala bezpecneji, vlhci klima mi vyhovovalo, nejak mi to prislo jednodussi na vystavbu, byt v drevostavbe si clovek toho dost taky udela sam.
Vse bylo cca pred sedmi lety.
Nyni stavime z Ytongu, vse svepomocne a tesime se na to. Po nasich predchozich zkusenostech to pro nas byla jasna volba.
Jen poznamka k dychani domu, dnes snad nedycha zadna novostavba, ani kdyz neni obalena polystyrenem, to by nesplnovaly normy pro nizkoenergeticke a pasivni stavby, ne? At zije rekuperace vzduchu! :-)
@deto_oesya U Rýmařova to je momentálně i dýl.. od prvního kontaktu k realizaci. Stavba je na pár týdnů, ale je dlouhá čekací lhůta.. U zděného se většinou na nic nečeká
@slabici
Rymarov nie je jedina firma realizujuca drevostavby.
U oboch su casti, na ktore sa jednoducha caka... projekt, stavebne povolenie, nacenenie, SoD, ...
@deto_oesya Stavíme zděný a od první schůzky k realizaci to byly 3,5 měsíce. Stavba 7 měsíců. Není to delší než u dřevostavby, kde se sice postaví za 3-4 týdny, ale mnohem déle trvá příprava. Rýmařov beru proto, že je to firma s dobrými referencemi. Samozřejmě že někdo jiný, kdo nemá zkušenosti, je volný ihned. Ale podle toho to asi i vypadá ;-)
@barticka Před rokem jsme řešili to samé, byli jsme rozhodnutí pro dřevostavbu, řešili projekt, firmu....no a po roce jdeme do cihly. Důvodů je mnoho-cena je stejná, možná je dřevostavba o něco dražší, větší místnosti/tenčí stěna-pokud nechcete mermomocí ohlášku, je to trošku irelevantní řešit 10cm sem, 10tam. Hodnota dřevostavby po pár letech bude výrazně nižší, než u cihly-tak to u nás prostě je a člověk nikdy neví, co se stane, kdy se bude muset stěhovat....a byť stavíme s vizí, že v domečku i dožijeme, tak toto pro nás byl taky argument. Žádná stavba nedýchá a tím nemyslím otřepanou frázi o plicích, je to blbost a reklamní trik. Kolik "zvduchu" může projít jakoukoliv konstrukcí? Dům dýchá okny, nebo vzduchotechnikou. Co se týká "zdraví", dnešní dřevostavby jsou prosycené chemií a moc zdravé to není, jde to i bez chemie, ale ceny se šplhají do závratných výšek. Samozřejmě ani u zděné se "chemii" nevyhnete, ale to jen, že jako argument je to taky k ničemu. A co se týká vlastností domu, nejvíce mi vadila větší hlučnost a malá akumulace dřevostaveb.
To bylo několik důvodů, proč mybudeme stavět z cihly, pro někoho to budou nesmysly, nebo to uvidí přesně naopak, každý má jiné priority.
Jestli zděný nebo dřevostavbu nemá jednoznačného vítěze. Jde o to, co budete preferovat.
Kvalitně se dá bydlet v obou, rozhodující je firma, která staví.
Řekl bych, že první moment, který je rozhodující, jestli zděný nebo dřevostavbu je – chcete stavět, podílet se na stavbě sami? Pokud ano, je to jednodušší v případě zděného domu, dřevostavby jsou v drtivé většině na klíč a dává smysl je stavět na klíč. V případě dodělávek svépomocí podle mě moc neušetříte.
Pro nás bylo také rozhodující, že v době uzavření jsme věděli finální cenu. Žádné doplatky, protože se během stavby "něco" objevilo. Neříkám, že to nejde i se zděným domem, ale rizika jsou tam podle mě vyšší.
Stavba zděného domu může (zřejmě) probíhat stejnou dobu, ale myslím, že úkony během té doby jsou jiné. My jsme kontaktovali RD 06/2014, Specifikaci a uzavřenou smlouvu jsme měli 9/2014, desku 11-12/2015 a dům stál v únoru za 16 dní. Stál znamená, že nám dali klíče, vše bylo uklizené, vymalované, stačilo se jen začít stěhovat. Průběh a nervy u klasické stavby budou podle mě větší, i když to bude trvat stejně dlouho (myslím celkem těch 8 měsíců).
Všechny nové domy, ať už cihla nebo dřevo, jsou hodně zatěsněné, takže jsou v nich velmi podobné problémy ohledně vlhkosti.
Hluk v dřevostavbě, obzvláště pak dupání je v dřevostavbě vyšší. Hluk z např. puštěného radia se nenese nijak hůř.
Výhodou dřevostaveb je, že neakumulují teplo. Nevýhodou dřevostaveb je, že neakumulují teplo. Že to zní jako protimluv? Záleží kdo a co preferuje a jak se na to dívá. Akumulace tepla do zdi znamená, že pokud je dům vychladlý, tak ho vytopit a mít pocit tepla zabere větší čas a energie. V dřevostavbě se ohřívá jen vzduch, takže teplo je tam rychleji. Naopak, když se přestane topit, naakumulované zdi dál září teplo, dřevostavba vychladne rychleji. Výhodou je zase v létě po x dnech horka, že dřevostavba je naakumulovaná minimálně a jen se venku navečer ochladí, tak se celý dům vyvětrá a je tam jako venku. To je u zděného domu o dost těžší, protože stále vyzařuje teplo.
A teď už záleží, co komu vyhovuje a co mu příjde lepší. Někdy se dělají i kombinace, tj, že do dřevostavby se ke krbu dobuduje "cihlové těleso", které to teplo akumuluje.
Akumulace je určitě jeden z hlavních faktorů, které by měl člověk při výběru zvažovat. Rozhodnout se tedy i podle místa, kde se bude stavět. Žiju na jižní Moravě, momentálně v cihle a v době veder to bylo skutečně neúnosné, barák sálal ještě spoustu dní a (samozřejmě) nebylo možné to vyvětrat. V našem případě je toto jeden z hlavních důvodů, proč chceme dřevostavbu. Nevýhodu v podobě neakumulujících stěn v zimním období lze alespoň částečně kompenzovat dobře zvolenou konstrukcí stěny. Navíc, jak bylo uvedeno, se dřevostavba velmi rychle vytopí.
@bamak
Zajímalo by mne (opravdu, beze stopy sarkasmu), co přesně znamená "dřevostavby jsou prosycené chemií"?
@bamak Dobrý den, existují ale přeci dodavatelé dřevostaveb, kteří osb nepoužívají, popř. jejich využití minimalizují. Co takový Fermacell, který je umí plně nahradit.
@bamak Nejsem žádný stavař, ale ytong i porotherm se dneska lepí, dokonce tu sousedům lepily cihly pěnou. Nevím, co přesně je v těch lepidlech a pěnách, stejně jako nevím, co přesně je v těch pryskyřicích na OSB desky, ale nejsem si jistý, jestli tohle je ten zásadní rozdíl mezi dřevostavbou a zděnou.
Chci jen říct, že do obou staveb se dají použít kvalitní/nekvalitní materiály.
@atilius Kdyby jste si přečetl můj příspěvek, tak zjistíte, že to samé píšu i já, že v obou těchto stavbách se používají chemické látky a že to není žádný argument pro nebo proti. A že to jde i bez nich, ale jsou to peníze navíc.